Radio Białystok | Koronawirus | 300 ton sprzętu i środków ochrony - konwój z pomocą humanitarną jedzie na Białoruś [zdjęcia, wideo]

300 ton sprzętu i środków ochrony - konwój z pomocą humanitarną jedzie na Białoruś [zdjęcia, wideo]

4.06.2020, 19:57, akt. 21:51

40 ciężarówek, 300 ton sprzętu - z Warszawy wyruszył jeden z największych polskich konwojów z pomocą humanitarną. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, to środki i sprzęt do walki z koronawirusem, które trafią na Białoruś.

źródło: podlaska.policja.gov.pl
źródło: podlaska.policja.gov.pl

- Dostawaliśmy sygnały ze szpitali na Białorusi, że taka pomoc jest bardzo potrzebna (…). W sytuacji, w której nasze własne potrzeby zostały zabezpieczone, możemy się dzielić z krajami, które są w większej potrzebie - mówi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.  

Konwój  ma przejechać przez granicę białoruską w piątek wcześnie rano. Część ciężarówek pojedzie do Grodna, pozostałe - w kierunku Mińska. Transport przewozi między innymi ćwierć miliona litrów płynu do dezynfekcji, kilka milionów maseczek oraz testy do wykrywania koronawirusa.

Za środki do walki z koronawirusem dziękował Polsce białoruski ambasador Władimir Czuszew. - Dzisiejsza pomoc przyczyni się jak najbardziej do ułatwienia pracy naszych lekarzy (...). Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie! - powiedział.

Mińskie media zwróciły uwagę na pomoc z Polski. Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta" zauważa, że to już drugi konwój z pomocą humanitarną z naszego kraju. Rozgłośnia "Radio Swaboda" zwraca uwagę na dużą skalę pomocy. Niezależna gazeta "Nasza Niwa" na swoim portalu internetowy pisze, że polska pomoc "to gest solidarności, jakiego jeszcze nie było".

Na Białorusi jest już prawie 46 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje, że od początku epidemii zmarły 253 osoby, a wyzdrowiało ponad 21 tysięcy pacjentów.


źródło: IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PAH: przekazujemy paczki z żywnością odciętym od świata mieszkańcom Donbasu

29.05.2020, 08:15

Paczki z żywnością są niezbędne, by zapewnić przetrwanie mieszkańcom wsi w Donbasie na wschodzie Ukrainy, którzy przez zamknięcie transportu są odcięci od świata; ich sytuacja materialna jest bardzo trudna - mówi Anna Duda, kierowniczka misji PAH na Ukrainie.


Polska przekazuje pieniądze na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

4.05.2020, 19:51

To jednak nie jedyne działania wspierające walkę z koronawirusem.


Największy samolot transportowy świata przywiózł do Polski sprzęt medyczny [wideo]

14.04.2020, 12:35

Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła środki do walki z koronawirusem. To m.in. maski ochronne typu FFP2 , kombinezony i przyłbice.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok