Radio Białystok | Koronawirus | Tarcza 4.0 wprowadza nowe wykroczenie - zakłócanie zdalnego nauczania

Tarcza 4.0 wprowadza nowe wykroczenie - zakłócanie zdalnego nauczania

7.06.2020, 09:44, akt. 10:49

Nowe wykroczenie polegające na zakłócaniu np. nauczania online poprzez nieuprawnione włączanie się w transmisję danych oraz wyszczególnienie jako nowego typu przestępstwa kradzieży zuchwałej - to niektóre z rozwiązań z zakresu wymiaru sprawiedliwości z Tarczy antykryzysowej 4.0.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

"Odpowiedź na ataki internetowych trolli"

Sejm uchwalił w czwartek (4.06) Ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 - Tarczę  antykryzysową 4.0. Generalnie nowe przepisy mają pomóc firmom w zachowaniu miejsc pracy i będą funkcjonować w ramach regulacji antykryzysowych. Niektóre z uchwalonych regulacji odnoszą się jednak m.in. do wymiaru sprawiedliwości.

Pojawi się m.in. przepis przewidujący kary za zakłócanie przez "hejterów" zdalnych lekcji prowadzonych przez szkoły w czasie epidemii koronawirusa. - To odpowiedź na liczne przypadki ataków internetowych trolli, którzy przejmowali transmisje online, obrażali uczniów i nauczycieli, wyświetlali materiały pornograficzne - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowy przepis dodany zostanie w Kodeksie wykroczeń po regulacji mówiącej o wprowadzeniu innej osoby w błąd w celu złośliwego dokuczania oraz złośliwego niepokojenia.


Zgodnie z tym zapisem, "kto nie będąc do tego uprawnionym, włączając się w transmisję danych prowadzoną przy użyciu systemu teleinformatycznego, udaremnia lub utrudnia użytkownikowi tego systemu przekazywanie informacji, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1 tys. zł". - Jeżeli sprawca czynu (...) używa słów powszechnie uznanych za obelżywe lub w inny sposób dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny nie niższej niż 3 tys. zł - głosi przepis.


Kradzież zuchwała

Na etapie prac legislacyjnych w Sejmie, w ustawie znalazł się też przepis dodany do Kodeksu karnego odnoszący się do kradzieży.

- W czasie epidemii nastąpił duży wzrost liczby kradzieży. Na przykład w Warszawie i okolicach było ich w marcu więcej o 37,5 proc., a w kwietniu o 32  proc. (...) kradzieże w czasie klęski żywiołowej od lat traktowane są w nauce prawa karnego jako przykłady wyjątkowej zuchwałości, która zasługuje na szczególne potępienie. Dlatego jako nowy typ przestępstwa, zagrożony surową karą do 8 lat więzienia, wyszczególniamy kradzież zuchwałą, dokonaną m.in. w sklepie - poinformował resort sprawiedliwości.


- Kradzieżą szczególnie zuchwałą jest: kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem lub kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach - zdefiniowano w dodanym przepisie.


Ponadto ustawa zawiera rozwiązania z zakresu Kodeksu postępowania karnego poszerzające możliwości zdalnego prowadzenia rozpraw oraz udziału świadków i stron w takich rozprawach. - Zmiany pozwolą na zdalny udział w procesie karnym uczestnikom postępowania pozbawionym wolności, z wyjątkiem osób, w stosunku do których sąd uznał, że ich bezpośrednia  obecność na rozprawie jest obowiązkowa - wskazało MS.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Emeryci nie stracą na świadczeniu w czerwcu - pozwala na to Tarcza

5.06.2020, 11:03

Emerytura w czerwcu będzie ustalana na podobnych zasadach jak w maju, czyli korzystniej dla wnioskujących - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na takie przeliczenie pozwalają przepisy wprowadzone w Tarczy Antykryzysowej.


Jest Tarcza antykryzysowa 4.0

5.06.2020, 08:26

Dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii czy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych - to przewiduje m.in. uchwalona przez Sejm tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0.


Podlaskie firmy dostały dotąd ponad 1,3 mld zł pomocy z tarczy antykryzysowej

2.06.2020, 13:26

Pond 1,3 mld zł pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej dostali dotąd podlascy przedsiębiorcy - poinformował we wtorek (2.06) Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Efekty programu podsumował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok