Radio Białystok | Koronawirus | Na granicy z krajami UE zniesiono kontrolę graniczną i sanitarną - brak obowiązku kwarantanny

Na granicy z krajami UE zniesiono kontrolę graniczną i sanitarną - brak obowiązku kwarantanny

13.06.2020, 08:35, akt. 08:45

Od północy na granicy wewnętrznej - z krajami UE - zniesione zostały kontrole graniczne. Oznacza to, że nie obowiązują już również kontrole sanitarne ani obowiązek kwarantanny - przypomina rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Od północy nie obowiązują już kontrole graniczne na granicach z Niemcami, Czechami i Słowacją, a od godz. 9:00 w piątek - z Litwą. Ograniczenia zniesiono również na przejściach lotniczych i morskich.


Zniesienie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania

 - mówi por. Agnieszka Golias. 


Podkreśla jednocześnie, by planując podróż zagraniczną uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy.


Obostrzenia na granicy zewnętrznej UE


Agnieszka Golias przypomina również, że obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE, czyli na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą - jednak i tutaj z obowiązku kwarantanny zastosowano wiele wyłączeń. W dalszym ciągu cudzoziemcy z krajów spoza UE nie mogą wjechać do Polski w celach turystycznych.


Jak zaznaczono w opublikowanym w piątek rozporządzeniu Rady Ministrów, granicę zewnętrzną, na kierunku do Polski mogą przekroczyć m.in. obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami, albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką.


Wjazd jest możliwy m.in. również dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, oraz osób posiadających stopień dyplomatyczny i członków ich rodzin, a także dla osób wykonujących m.in. przejazdy służbowe.


Przez granicę zewnętrzną mogą również wjechać do Polski uczniowie i studenci pobierający tutaj naukę. Co ważne, nie muszą oni odbywać obowiązkowej kwarantanny, ale na granicy będą poproszeni o okazanie dokumentów poświadczających, że uczą się w Polsce.


Według nowych przepisów, obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać również m.in. osoby wjeżdżające do Polski w ramach czynności zawodowych, w tym m.in. członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, kierowcy transportu drogowego, czy członkowie obsady pociągów.


Obowiązku kwarantanny nie mają również osoby przekraczające granicę zewnętrzną w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym znajdującym się po obu stronach granicy, żołnierze Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, a także: funkcjonariusze Policji, SG, Służby Celno-Skarbowej, PSP, SOP, inspektorzy ITD wykonujący zadania służbowe. Granicę bez konieczności odbywania kwarantanny mogą przekroczyć również m.in. członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członkowie ich rodzin.


Kwarantanny nie muszą odbywać również cudzoziemcy przekraczający granicę zewnętrzną, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA, jeśli posiadają zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w tych krajach.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mateusz Morawiecki na przejściu granicznym z Litwą: wracamy do normalnej współpracy

12.06.2020, 10:48

Trudna perspektywa, którą zgotował koronawirus i pandemia, przechodzimy wspólnie jako przyjaciele; wracamy do normalnej współpracy na wielu polach - mówił w piątek (12.06) na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku premier Mateusz Morawiecki.


UE: apel do państw członkowski o otwarcie granic 15 czerwca, dla Bałkanów od 1 lipca

11.06.2020, 13:38

Komisja Europejska rekomenduje państwom Wspólnoty otwarcie granic wewnętrznych 15 czerwca, a dla krajów bałkańskich od 1 lipca. Zalecenie zostało przedstawione wszystkim państwom członkowskim UE.


Kolejne zakażenia w oddziale Straży Granicznej. Chory jest także pracownik Urzędu Skarbowego w Grajewie

11.06.2020, 10:52

O 9 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirsuem informują służby wojewody podlaskiego. Po jednym przypadku zakażenia przybyło w białostockich zakładach Agnella i Gaja. W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej zakażenie koronawirusem stwierdzono już u 9 osób.


Premier Mateusz Morawiecki: 13 czerwca otwieramy granice

10.06.2020, 18:11

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 13 czerwca Polska otworzy granice dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Szef rządu zaznaczył, że ma to związek z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok