Radio Białystok | Koronawirus | Państwa UE uzgodniły standardy dot. interoperacyjności aplikacji śledzących koronawirusa

Państwa UE uzgodniły standardy dot. interoperacyjności aplikacji śledzących koronawirusa

16.06.2020, 15:10, akt. 15:13

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły standardy techniczne dotyczące interoperacyjności, czyli wymogu współpracy, między aplikacjami na smartfony, które mają śledzić ryzyko infekcji koronawirusem - poinformowała Komisja Europejska.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Aplikacje, nad którymi pracuje się w kilku państwach UE, mają rejestrować spotkania z innymi osobami posiadającymi podobne aplikacje na swoich smartfonach.

Jeśli właściciel jednego z telefonów zostanie zainfekowany koronawirusem i ta informacja zostanie wprowadzona do aplikacji, to zostaną o tym fakcie poinformowani też użytkownicy telefonów, którzy wcześniej mieli kontakt z daną osoba. Ma to być dla nich sygnałem, że mogą też być potencjalnie zarażeni i powinni przejść testy lub kwarantannę.

KE chciała, aby aplikacje rozwijane przez różne państwa członkowskie potrafiły ze sobą współpracować. We wtorek poinformowała, że udało się uzgodnić standardy techniczne dotyczące ich interoperacyjności. Ma to szczególnie znaczenie właśnie teraz, gdy państwa członkowskie UE stopniowo znoszą ograniczenia w podróżowaniu po Europie w trakcie letnich wakacji.

- Niedługo rozpocznie się sezon urlopowy, Europejczycy muszą zatem mieć możliwość korzystania ze swoich krajowych aplikacji podczas podróży po Unii - powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Jego zdaniem aplikacje mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

KE zapewnia, że dane osób podczas wymiany informacji między aplikacjami będą bezpieczne.

Komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides zaapelowała do podróżujących po UE do korzystania z takich aplikacji. "Technologie te mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy liczba użytkowników osiągnie masę krytyczną, przy zastrzeżeniu interoperacyjności w całej UE" - podkreśliła. "Aplikacje te będą działać z bezwzględnym poszanowaniem bezpieczeństwa danych, praw podstawowych i ochrony prywatności" - zapewniła komisarz.

Informacja o tym, że w pobliżu znajduje się inny użytkownik, będzie wymieniana między aplikacjami drogą szyfrowaną, co uniemożliwi zidentyfikowanie poszczególnych osób "zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi EU w sprawie ochrony danych w aplikacjach". Nie będą wykorzystywane dane geolokalizacyjne.

Jak informuje Reuters, dotychczas Niemcy, Włochy, Polska i Łotwa uruchomiły aplikacje oparte na Bluetooth, wykorzystujące technologię Apple i Alphabet Google, które rejestrują kontakty na urządzeniu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rząd zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe

14.06.2020, 07:54

Rząd zachęca do korzystania z darmowej aplikacji na smartfony ProteGO Safe. Ma ona ułatwić walkę z ogniskami koronawirusa dzięki anonimowemu powiadamianiu jej użytkowników o kontakcie z osobą zarażoną bez podawania jej danych osobowych.


Systemy śledzenia związane z COVID-19 mogą nie zniknąć po zakończeniu pandemii

7.06.2020, 17:55

Od aplikacji mobilnych po psy - roboty pilnujące ludzi w parku - świat wykorzystuje nowoczesną technologię do walki z pandemią COVID19. Takie systemy mogą być pomocne, ale pojawiają się obawy, że mogą zostać w przyszłości wykorzystane w mniej wzniosłych celach.


Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

28.05.2020, 08:22

Od początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję aplikacji ProteGO Safe, dzięki której użytkownik może m.in. otrzymać informację o kontakcie z osobą zakażoną wraz z instrukcją, jak postępować - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Minister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem


fot. Joanna Szubzda
KRAJ
23.10.2020, 13:25, akt. 24.10.2020, 14:11

Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorówźródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriówPremier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM
WAŻNE!
23.10.2020, 11:10, akt. 26.10.2020, 13:31

Cała Polska strefą czerwoną


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok