Radio Białystok | Koronawirus | Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

28.05.2020, 08:22, akt. 08:32

Od początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję aplikacji ProteGO Safe, dzięki której użytkownik może m.in. otrzymać informację o kontakcie z osobą zakażoną wraz z instrukcją, jak postępować - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

ldprod, Fotolia.com
ldprod, Fotolia.com

Aplikacja ocenia ryzyko zakażenia

ProteGO Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem resortu cyfryzacji. Według resortu ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić "Dziennik Zdrowia", który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, ProteGO Safe może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami jej innych użytkowników. 

W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację 

- podaje MC w opisie aplikacji.

Według szefa MC dobiegają końca prace polegające na integracji aplikacji resortu z rozwiązaniami Apple'a i Google'a, które mają zwiększyć ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników. 

W tym tygodniu powinniśmy mieć gotową docelową wersję aplikacji i będziemy chcieli ją udostępniać na szerszą skalę od początku czerwca. Aplikacja będzie w pełni bezpieczna i dobrowolna. Prywatność użytkowników aplikacji jest naszym priorytetem. ProteGO Safe zbudowaliśmy zgodnie z m.in. wytycznymi Komisji Europejskiej

 - zapewniał Marek Zagórski. 

Aplikacja przyda się przy wyjazdach zagranicznych

Dodał, że resort przygląda się aplikacjom tworzonym na podstawie rozwiązania Apple'a i Google'a w innych państwach, gdyż chce zapewnić jej interoperacyjność, czyli wzajemną wymianę informacji.

To bardzo ważne, bo zapewni ProteGO Safe przydatność w sytuacjach np. wyjazdów zagranicznych

 - podkreślił.

Jak powiedział, aplikacja MC powstaje przede wszystkim z myślą o okresie wychodzenia z obostrzeń związanych z epidemią. 

Nie wiemy, czy epidemia do nas nie wróci na jesieni i wówczas ta aplikacja będzie niezbędna jako narzędzie wspomagające proces postępowań epidemiologicznych prowadzonych przez GIS. Po pierwszej fali epidemii wiemy, jak ważne jest szybkie wskazywanie, izolowanie i testowanie osób w grupie zagrożenia. Wówczas skuteczność w walce z koronawirusem jest większa 

- ocenił.

Według Zagórskiego dotychczasową wersję aplikacji pobrano w sumie ponad 45 tys. 

Obecną wersję traktujemy jako pilotaż i zamierzamy ruszyć z pełną kampanią informacyjną i promocyjną już dla nowej wersji – na początku czerwca. Jak pokazują badania skuteczna izolacji zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji typu exposure notification (czyli informującej o kontakcie z osobą zakażoną) - a tego typu aplikacją jest ProteGO Safe - mogą o 44 proc. zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek - z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób. Dlatego będziemy zachęcać Polaków, by ją instalowali 

- powiedział minister.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Włochy: miejsce w kościele na mszy można zarezerwować przez aplikację

26.05.2020, 08:08

Na Sardynii we Włoszech powstała aplikacja, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Przydatna jest w obecnej fazie epidemii, gdy obowiązują zasady dystansu społecznego i ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości religijnych.


WHO pracuje nad aplikacją informacyjną o koronawirusie

11.05.2020, 13:51

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad własną aplikacją informacyjną o koronawirusie. Jak donosi serwis Mashable, istnieje możliwość, że program będzie wyposażony w funkcjonalność monitorowania kontaktów społecznych.


Białostoccy naukowcy tworzą programy do monitorowania COVID-19

19.04.2020, 13:54

Naukowcy na całym świecie próbują analizować zachorowania na COVID-19 i rzeczywisty zasięg choroby. 


Aplikacja do śledzenia kontaktów ma pomóc w walce z epidemią - UE określiła wymagania

17.04.2020, 18:10

Państwa unijne wypracowały zestaw wymagań dla aplikacji, które mają pomóc śledzić kontakty i rozprzestrzenianie się koronawirusa.


Białostocka firma stworzyła aplikację, która będzie ostrzegała o możliwym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem

16.04.2020, 07:42

Białostocka firma informatyczna stworzyła aplikację, która ma poprawić bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa. Jak informują jej twórcy - działanie aplikacji Together polega na ostrzeganiu jej użytkowników o możliwym kontakcie z osobą chorą na COVID-19.


Aplikacja UMB ma wskazywać, gdzie jest najwięcej osób z objawami koronawirusa

9.04.2020, 15:09

Bezpłatną aplikację POLCOVID-19 opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ma ona pomóc w rozpoznaniu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.


Dzięki aplikacji można ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem

7.04.2020, 17:38

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok