Radio Białystok | Koronawirus | WHO pracuje nad aplikacją informacyjną o koronawirusie

WHO pracuje nad aplikacją informacyjną o koronawirusie

11.05.2020, 13:51, akt. 14:02

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad własną aplikacją informacyjną o koronawirusie. Jak donosi serwis Mashable, istnieje możliwość, że program będzie wyposażony w funkcjonalność monitorowania kontaktów społecznych.

Monkey Business, Fotolia.com
Monkey Business, Fotolia.com

Program ma trafić do użytkowników w tym miesiącu 

Aplikacja WHO ma informować użytkowników na temat objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS CoV-2. Według doniesień agencji Reutera program ma trafić do rąk użytkowników jeszcze w tym miesiącu. Aplikacja ponadto będzie oferowała możliwość zintegrowania jej z programami wdrażanymi w poszczególnych krajach np. do monitorowania kontaktów społecznych.

Moduł służący do obsługi tej funkcjonalności to jedna z opcji aplikacji, którą WHO ma rozważać - podaje serwis Mashable. Jego działanie miałoby opierać się, tak jak w wielu krajach na technologii Bluetooth pozwalającej na wymianę sygnałów radiowych przez telefony znajdujące się w niewielkiej odległości.

Mashable przypomina, że stosowanie tego typu rozwiązania dało bardzo dobre rezultaty w walce z epidemią w Korei Południowej, jednakże w innych regionach, jak np. w amerykańskim stanie Dakota Północna, nie przyniosło oczekiwanych wyników i okazało się niewydajne.

Aplikacja nie zastąpi testów na obecność koronawirusa

Aplikacja WHO ma pytać użytkowników o obserwowane objawy choroby i pozwalać im samodzielnie ocenić, czy są one zgodne z tymi przypisywanymi COVID-19. Twórcy programu podkreślają jednak, że użytkowanie go nie zastępuje testów na obecność koronawirusa, a może jedynie wspomagać proces walki z zagrożeniem. Aplikacja ma oferować użytkownikom, również w zależności od kraju zamieszkania, informacje o tym, jak skontaktować się z odpowiednimi służbami sanitarnymi np. celem przeprowadzenia testu na obecność patogenu.

Własne rozwiązania technologiczne do walki z koronawirusem wdrożyły już Indie, Australia i Wielka Brytania. Trwają także prace firm Apple i Google nad wspólną technologią, która ma pomóc rządom w budowie aplikacji do monitorowania kontaktów społecznych w zgodzie z zasadami ochrony danych osobowych i prywatności. Rozwiązanie to ma zostać oddane do użytku jeszcze w tym miesiącu. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy naukowcy tworzą programy do monitorowania COVID-19

19.04.2020, 13:54

Naukowcy na całym świecie próbują analizować zachorowania na COVID-19 i rzeczywisty zasięg choroby. 


Aplikacja do śledzenia kontaktów ma pomóc w walce z epidemią - UE określiła wymagania

17.04.2020, 18:10

Państwa unijne wypracowały zestaw wymagań dla aplikacji, które mają pomóc śledzić kontakty i rozprzestrzenianie się koronawirusa.


Białostocka firma stworzyła aplikację, która będzie ostrzegała o możliwym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem

16.04.2020, 07:42

Białostocka firma informatyczna stworzyła aplikację, która ma poprawić bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa. Jak informują jej twórcy - działanie aplikacji Together polega na ostrzeganiu jej użytkowników o możliwym kontakcie z osobą chorą na COVID-19.


Aplikacja UMB ma wskazywać, gdzie jest najwięcej osób z objawami koronawirusa

9.04.2020, 15:09

Bezpłatną aplikację POLCOVID-19 opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ma ona pomóc w rozpoznaniu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.


Dzięki aplikacji można ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem

7.04.2020, 17:38

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.


Sztuczna inteligencja wcześniej przewidziała wybuch pandemii

7.04.2020, 11:35

Analizując dane dotyczące ruchu lotniczego sztuczna inteligencja przewidziała początek wybuchu pandemii Covid-19 wcześniej, niż wskazywały na to oficjalne informacje. Teraz może się okazać nieoceniona w zmaganiach z chorobą - twierdzi ekspertka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok