Radio Białystok | Koronawirus | Ministerstwo Zdrowia i GIS o wyborach prezydenckich w czasie epidemii

Ministerstwo Zdrowia i GIS o wyborach prezydenckich w czasie epidemii

25.06.2020, 15:44, akt. 16:05

Wyborcy muszą pamiętać o zakrywaniu ust i nosa w lokalach wyborczych i o zachowywaniu odstępu od innych osób. Wchodząc do lokalu, powinni skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk, a jeśli tego nie planują, przyjść w rękawiczkach. Na prośbę komisji należy odsłonić twarz, aby ułatwić identyfikację.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Zachowanie dystansu oraz maseczki 

W informacji przekazanej  w czwartek (25.06) resort przypomina, że podczas wyborów prezydenckich należy pamiętać o środkach ostrożności: zachowaniu dwumetrowego dystansu i o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maseczki lub przyłbicy.

Resort i sanepid przypominają jednocześnie, że obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku wyborcy, który nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. Rekomenduje się za to zachowanie wówczas jak największej odległości od innych osób przebywających w lokalu wyborczym, nie mniejszej niż dwa metry.

Dezynfekcja rąk 

MZ i GIS wskazują, że przy wejściu do lokalu w widocznym miejscu zostaną umieszczone płyny do dezynfekcji rąk. Zalecane jest, aby wyborcy z nich korzystali. Jeśli wyborca nie zamierza z nich korzystać, rekomenduje się, aby zaopatrzył się w rękawiczki jednorazowe. Powinien założyć je przed wejściem do lokalu wyborczego, a po wyjściu zdjąć je i wyrzucić do postawionego przed lokalem wyborczym kosza na śmieci.

W wytycznych zapisano, że dopuszczalne jest delegowanie osoby, która będzie stała przy dyspenserze ze środkiem do dezynfekcji i zalecała każdemu wyborcy możliwość skorzystania z dezynfekcji.

Wyborca może korzystać z własnego długopisu 

Rekomendowane jest zapewnienie środka do dezynfekcji przeznaczonego szczególnie do dezynfekcji przedmiotów używanych podczas głosowania, takich jak np. długopisy czy ścianka urny z wpustem. Dopuszczalne jest korzystanie przez wyborcę z własnego długopisu.

W lokalu wyborczym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż jedna osoba na 4 mkw. (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, osób pomocniczych).

MZ i GIS podnoszą, że na prośbę członka obwodowej komisji wyborczej należy odsłonić twarz, aby można było zidentyfikować wyborcę. 

Dezynfekcja klamek i powierzchni 

Zaleca się, aby drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie i inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy, były otwarte w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich dotykać.

Jeżeli ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki lub uchwyty i powierzchnie, które mogą być dotykane, powinny być regularnie dezynfekowane nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej sześć razy w czasie trwania głosowania. Nie będzie to przerywało głosowania i pracy obwodowej komisji wyborczej.

Członkowie komisji wyposażeni w rękawiczki i przyłbice

Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą wyposażani w jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice.

Stanowiska pracy członków komisji wyborczej powinny być tak zorganizowane, aby pozwoliły na zachowanie między poszczególnymi członkami co najmniej 1,5 m odstępu.

Stoły w lokalach wyborczych nie powinny być pokryte suknem ani żadnym innym materiałem. 

Wietrzenie lokali wyborczych

W każdym lokalu wyborczym należy zapewnić wymianę powietrza przez wietrzenie przestrzeni przed przystąpieniem do pracy obwodowej komisji wyborczej i co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut. Wietrzenie nie przerywa głosowania i pracy obwodowej komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7.00-21.00. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną – w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura wyborów.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wybory w gminie Giby, mimo ogniska koronawirusa, odbędą się bez przeszkód

25.06.2020, 14:11

Niedzielne (28.06) głosowanie w wyborach prezydenckich na terenie gminy Giby odbędzie się normalnie.


Finisz kampanii wyborczej

25.06.2020, 12:48

Jak podsumować można tegoroczną kampanię prezydencką? Z pewnością wpływ na nią miały sprawy związane z koronawirusem, ale mimo tego wróciły dawne spory i podziały.


Bitwa o wozy w Podlaskiem - strażacy chcą zachęcać do udziału w wyborach

23.06.2020, 18:35

Wybory w najbliższą niedzielę 28 czerwca to nie tylko rywalizacja o to, kto przez najbliższe pięć lat będzie prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, ale to także "Bitwa o wozy".


PKW podjęła uchwałę ws. głosowania korespondencyjnego w dwóch gminach

19.06.2020, 21:39

PKW podjęła w piątek uchwałę o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.


Wybory: lokale wyborcze wietrzone, środki dezynfekujące dla wyborców w widocznych miejscach

15.06.2020, 21:57

Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice – przesądziło w rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok