Radio Białystok | Koronawirus | Ponad 31 mln zł na rekompensaty dla medyków za pracę w jednym miejscu

Ponad 31 mln zł na rekompensaty dla medyków za pracę w jednym miejscu

1.07.2020, 12:48, akt. 20:23

Ponad 31 mln zł przeznaczono na dodatki dla pracowników medycznych, którzy mają kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem i pracują tylko w jednym miejscu, by nie stwarzać ryzyka rozprzestrzeniania go – poinformował w środę (1.07) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Szpital w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Szpital w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Dodatek otrzymuje personel medyczny bezpośrednio zaangażowany w leczenie pacjentów z COVID-19. Ma to być rekompensata za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie.


Wypłacono dodatków na kwotę ponad 31 mln zł. Skorzystało z nich ponad 2,5 tys. lekarzy, kilka tys. pań pielęgniarek, ratownicy medyczni. Cały personel medyczny, który był oddelegowany do pracy z pacjentami z koronawirusem miał możliwość skorzystania z tych dodatków. Szpitale z tego skorzystały. Ponad 90 placówek te środki ma już na koncie – powiedział wiceminister na briefingu w Warszawie.


Z informacji uzyskanych przez PAP od resortu zdrowia wynika, że dodatki otrzymał personel z 93 szpitali, m.in. ponad 2,5 tys. lekarzy oraz 6,4 tys. pielęgniarek, a także 268 ratowników medycznych i 768 pozostałych zgłoszonych pracowników.

Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje osobom, które wykonują zawód medyczny (m.in. lekarze, dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni), mają bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Wymogiem jest praca w placówkach medycznych, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19 (mowa o szpitalach jednoimiennych lub szpitalach z oddziałem zakaźnym, czyli placówkach wpisanych do wykazu dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ). Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną.

Szpitale jednoimienne lub szpitale z oddziałami zakaźnymi tworzyły listy stanowisk pracowników medycznych, którzy mają bezpośrednią styczność z pacjentami zarażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Następnie listy te trafiły do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ weryfikował dane i po pozytywnej weryfikacji dyrektor oddziału podpisywał umowę z placówką medyczną, w której zobowiązał się do przekazania tej placówce środków na dodatkowe wynagrodzenie. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rośnie zainteresowanie odpłatnymi badaniami na koronawirusa w Podlaskiem

1.07.2020, 12:04

Coraz więcej osób w Podlaskiem korzysta z odpłatnych badań na obecność koronawirusa. Prowadzi je Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.


5 nowych zakażeń Covid-19 w Podlaskiem - zamknięto jedno z białostockich przedszkoli

1.07.2020, 10:46

W kolejnym białostockim przedszkolu wykryto zakażenie koronawirusem. Patogen stwierdzono u nauczycielki przedszkola samorządowego numer 76 na Zielonych Wzgórzach. Placówka będzie zamknięta do 10 lipca.


37 proc. Polaków deklaruje, że skorzystałoby ze szczepionki na COVID-19

30.06.2020, 19:38

37 proc. Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna; 28 proc. deklaruje, że nie; 34 proc. nie ma zdania – wynika z badania, którego wyniki opublikowano we wtorek (30.06).


Od lipca stacja dializ w szpitalu wojewódzkim w Łomży znów będzie przyjmować chorych niezakażonych koronawirusem

23.06.2020, 09:06

Chorzy mieszkańcy Łomży i okolic znów mogą mieć dializy w miejscowym szpitalu wojewódzkim. Wojewoda podlaski zdecydował, że stacja dializ i oddział nefrologii przestają przyjmować wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok