Radio Białystok | Koronawirus | Badania: kobiety w ciąży nie są bardziej zagrożone chorobą Covid-19

Badania: kobiety w ciąży nie są bardziej zagrożone chorobą Covid-19

5.08.2020, 08:41, akt. 08:51

Kobiety w ciąży nie są bardziej zagrożone Covid-19 - sugerują badania brytyjskie. Jeśli dojdzie u nich do zakażenia i rozwoju tej choroby, to podobnie jak inne osoby na ogół wykazują jedynie łagodne lub umiarkowane objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

WavebreakmediaMicro, Fotolia.com
WavebreakmediaMicro, Fotolia.com

W grupach wysokiego ryzyka są kobiety z poważnymi chorobami serca

- Gdyby było duże ryzyko, już byśmy to zauważyli - przekonuje w wypowiedzi dla „BBC News” prof. Christopher Lees, ginekolog i położnik z Imperial College Londyn. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem u kobiet ciężarnych to kaszel, gorączka, spłycenie oddechu oraz bóle głowy i utrata smaku.

Zdaniem brytyjskich specjalistów u kobiet w ciąży mogą się pojawić poważniejsze powikłania w przypadku cięższego przebiegu choroby Covid-19, co jednak – podkreślają – zdarza się rzadko. Większe ryzyko takich komplikacji zaobserwowano jedynie u kobiet pochodzenia azjatyckiego i afrykańskiego.

W grupach wysokiego ryzyka są również kobiety z poważnymi chorobami serca. Zaleca się, żeby konsekwentnie dystansowały się przez cały okres przebiegu ciąży, najlepiej żeby przebywały w domu i unikały bezpośredniego kontaktu z innymi, przypadkowymi osobami. Powinny być też pod stałą opieką lekarza prowadzącego.

Ostry przebieg choroby może sprzyjać przedwczesnemu rozwiązaniu ciąży

W Wielkiej Brytanii przeanalizowano przypadki 427 kobiet, z których większość była w ciąży od co najmniej sześciu miesięcy i wymagała leczenia szpitalnego. Okazało się, że wymagające hospitalizacji powikłania częściej zdarzały się u tych z nich, które miały nadwagę lub były otyłe, szczególnie w przypadku otyłości olbrzymiej (powyżej 35 punktów w skali BMI).

Większość z tych kobiet mimo wyższego ryzyka urodziła bezpiecznie, chociaż jedna na dziesięć pacjentek wymagała leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej. Około 20 dzieci urodziło się przed upływem 32. tygodnia ciąży.

Dr Ed Mullins z Queen Charlotte’s and Chelsee Hospital w Londynie wyjaśnia, że większe ryzyko powikłań u kobiet w ciąży wynika z tego, że rozwijający się płód może naciskać na jej płuca, serce i wpływać na układ krążenia. W razie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i poważnego przebiegu choroby Covid-19 mogą pojawić się większe trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem i ewentualnie leczenie szpitalne.

Ostry przebieg choroby objawiający się gorączką może sprzyjać przedwczesnemu rozwiązaniu ciąży 

– ostrzega prof. Marian Knight z University of Oxford. 

W razie zakażenia koronawirusem, ale bez poważniejszych objawów – podkreśla specjalista - takiego ryzyka nie ma.

W czasie ciąży u zakażonej matki może dojść do przeniesienia infekcji na płód. Wskazują na to badania w Chinach. Zaobserwowano tam, że na 33 kobiety ciężarne zakażone koronawirusem, u trojga dzieci doszło do infekcji tym patogenem. Nie ma jednak pewności, kiedy się to zdarzyło: w łonie matki, w czasie porodu czy zaraz po narodzinach dziecka. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Małe dzieci mogą zakażać COVID-19 skuteczniej niż dorośli

4.08.2020, 07:48

Wyniki dwóch nowych badań wskazują, że małe dzieci nie tylko mogą przenosić koronawirusa SARS-CoV-2, ale także odgrywać istotną rolę w rozwoju pandemii.


W Portugalii urodziło się dziecko zakażone SARS-CoV-2

18.07.2020, 19:54

W Lizbonie urodziło się pierwsze w Portugalii dziecko zakażone w okresie prenatalnym wirusem SARS-CoV-2. Dziewczynka ma silne objawy Covid-19.


Eksperci: przed jesienią warto zaszczepić się przeciwko grypie

31.05.2020, 11:18

Osoby, które zaszczepią się przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19, na dodatek obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.


Eksperci: tylko szczepienie chroni kobietę w ciąży i dziecko przed grypą

4.05.2020, 15:03

Jedynie szczepienie może uchronić kobietę w ciąży i dziecko przed grypą i jej poważnymi powikłaniami, grożącymi nawet zgonem – przekonują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ma to szczególne znacznie w okresie pandemii Covid-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok