Radio Białystok | Koronawirus | Szczurek-Żelazko: jesteśmy przygotowani na walkę z drugą falą zakażeń

Szczurek-Żelazko: jesteśmy przygotowani na walkę z drugą falą zakażeń

7.08.2020, 09:50, akt. 10:00

W tej chwili system ochrony zdrowia jest bardziej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą zakażeń, niż w marcu - zapewniła w piątek (7.08) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Poinformowała, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń możliwe będzie przywrócenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Druga fala epidemii przed nami

W Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko była pytana o ewentualną drugą falę zakażeń koronawirusem. Przyznała, że epidemiolodzy przewidują, że wzrost zakażeń jest możliwy.

Związane jest to też z sezonem jesiennym, grypowym. Grypa osłabia odporność naszego organizmu, więc stajemy się bardziej podatni na zakażenie koronawirusem. Ale tym bardziej teraz powinniśmy przestrzegać zasad, żeby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa, abyśmy w tym newralgicznym momencie mogli bardziej bezpiecznie się czuć 

- powiedziała wiceminister.

- W tej chwili system ochrony zdrowia jest bardziej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą, niż było to w marcu. Mamy wypracowane standardy, procedury postępowania, mamy system szpitali jednoimiennych, oddziały zakaźne. Cały system jest przygotowany, mamy zabezpieczenie w respiratory. W związku z tym, w przypadku, gdyby pojawiła się ta druga fala, na pewno będzie nam łatwiej walczyć i zapewnić bezpieczeństwo Polakom - zaznaczyła wiceszefowa MZ.

Możliwe przywrócenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach

Szczurek-Żelazko zwracała także uwagę na konieczność przestrzegania wytycznych opracowanych przez MEN, MZ i GIS w związku z planowanym powrotem nauczania w szkołach. Poinformowała, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń możliwe będzie przywrócenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach.

Będą na bieżąco obserwowane wskaźniki, jeżeli chodzi o zakażenie koronawirusem w konkretnych gminach i powiatach. Jeżeli będzie ten wskaźnik wysoki i będzie ryzyko przenoszenia zakażenia, to będą podejmowane decyzje o chwilowym zamknięciu szkoły czy przejściu na edukację zdalną (...). Ale dziś przygotowujemy placówki oświatowe do tego, aby dzieci mogły powrócić do szkoły, ponieważ wiemy, jak ważne jest dla rozwoju dziecka środowisko rówieśnicze - powiedziała.

Wiceminister przypominała o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią, m.in. o noszeniu maseczek. Zachęcała również do szczepień przeciwko grypie.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od września obowiązkowe zaświadczenia o przeciwwskazaniach do zasłaniania ust i nosa

6.08.2020, 09:53

Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa - poinformował w czwartek (6.08) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.


Ekspert: noszenie maseczek jest bezwzględnie konieczne

6.08.2020, 08:05

Nie podlega dyskusji, że noszenie maseczek jest bezwzględnie konieczne, jeśli chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa – powiedział prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Szumowski: w powiatach, gdzie wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą większe obostrzenia

6.08.2020, 07:36

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek (6.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Maseczki - obowiązkowe, ale nielubiane

5.08.2020, 08:06

Nie tylko w wakacyjnych miejscowościach, ale we wszelkich miejscach publicznych w naszej okolicy – wszędzie tam w ostatnim czasie można spotkać osoby, które nie zasłaniają ust i nosa, choć nadal jest to obowiązkowe.


Szumowski: będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

3.08.2020, 08:06

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Minister zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok