Radio Białystok | Koronawirus | Szumowski: będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

Szumowski: będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

3.08.2020, 08:06, akt. 08:22

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Minister zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Od mandatów nie będzie odstępstw

Kontrole wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki. Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba ten nos i usta zasłaniać 

- wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia dodał, że od mandatów nie będzie odstępstw. "Nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek "bo zapomniałam", bo "u nas nie ma wirusa". To jest profilaktyka. To nie jest niszczenie wirusa, tylko to jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się" - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że wzrost zachorowań jest związany z "pewnym rozluźnieniem" m.in. na weselach i innych imprezach rodzinnych oraz ogniskami w zakładach pracy. Jak dodał, teraz o koronawirusie wiemy już znacznie więcej.

Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, że większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów 

- wyjaśnił.

Łukasz Szumowski powiedział, że nie oznacza to, że wirus nie jest groźny, ponieważ przenosi się na najbardziej narażone osoby jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.

Rejestracja wesel i zgłoszenie listy gości

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia zmianę legislacji w sprawie wesel. Wyjaśnił, że część z nich odpowiada za nowe ogniska koronawirusa.

Łukasz Szumowski w Sygnałach Dnia powiedział, że zmiany mają dotyczyć np. obowiązku rejestracji dużych wesel. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego, czy kontrolę.

Naprawdę trzeba wziąć to sobie do serca i zacząć być odpowiedzialnym i rozważnym. Podobnie jak z maseczkami, podobnie z tymi weselami i spotkaniami rodzinnymi. Dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. Nie może być 300-400 

- powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski zapowiedział, że w tym tygodniu rozpoczną się kontrole w sklepach. Klienci będą sprawdzani pod kątem zasłaniania ust i nosa. Minister zaapelował o rozsądek i zachowywanie reguł sanitarnych.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceminister zdrowia zapowiada możliwość wprowadzenia ograniczeń

2.08.2020, 13:16

W Polsce zarejestrowano 548 zakażeń koronawirusem. W ciągu minionej doby zmarło 10 osób. Łączna liczba ofiar wzrosła do 1 731, a zakażeń do 46 tysięcy 894. Dotychczas wyzdrowiało 34 tysiące 709 chorych.


Uczniowie rozpoczną rok szkolny, powtórka lockdownu niemożliwa

31.07.2020, 21:17

Wszyscy uczniowie rozpoczną rok szkolny; szkoły nie będą punktowo zamykanie 1 września, ale dyrektorzy mogą wprowadzać elastyczne formy nauczania – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ze względów zdrowotnych i gospodarczych wykluczył też ponowny lockdown.


Polska w gronie państw, które negocjowały wstępną umowę ws. szczepionek na COVID-19

31.07.2020, 21:16

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w piątek (31.07), że Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na COVID-19 w ramach zamówień unijnych. Poinformował, że Polska była w gronie siedmiu państw, które negocjowały wstępną umowę w tej sprawie z firmą Sanofi.


Rządowy zespół przyjął możliwe warianty ws. regionalnego podejścia do obostrzeń

31.07.2020, 17:04

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa - oświadczył w piątek (31.07) rzecznik rządu Piotr Müller.


Premier: niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

30.07.2020, 15:32

Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do stosowania zasad kwarantanny na 12 dni, czy dwa tygodnie, wobec osób z innych państw, które przyjeżdżają do Polski lub wobec naszych obywateli, którzy wracają z niektórych państw - powiedział w czwartek (30.07) premier Mateusz Morawiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok