Radio Białystok | Koronawirus | Uczniowie rozpoczną rok szkolny, powtórka lockdownu niemożliwa

Uczniowie rozpoczną rok szkolny, powtórka lockdownu niemożliwa

31.07.2020, 21:17, akt. 21:22

Wszyscy uczniowie rozpoczną rok szkolny; szkoły nie będą punktowo zamykanie 1 września, ale dyrektorzy mogą wprowadzać elastyczne formy nauczania – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ze względów zdrowotnych i gospodarczych wykluczył też ponowny lockdown.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Pytany w piątek w Polsat News, czy rodzice muszą być 1 września gotowi na punktowe zamykanie szkół, Łukasz Szumowski odpowiedział: "Nie zamykanie, natomiast szkoły na pewno będą bardzo elastycznie podchodziły w danych regionach, do formy kształcenia". Dodał, że "to może być forma mieszana" - dane grupy wiekowe lub grupy uczniów mogą być objętych zdalnym nauczaniem, część uczniów może korzystać ze zwykłej formy.

Według ministra 1 września wszyscy uczniowie "rozpoczną naukę, natomiast dyrektorzy szkół mają narzędzia do tego, aby na podstawie rekomendacji sanepidu (…) (szkoły) miały pewną elastyczność. Na przykład w powiecie, gdzie będzie wiele zachorować, będzie można "wprowadzić formę mieszaną, żeby rozluźnić klasy".

Odnosząc się jesiennego wzrostu liczby zachorowań na grypę, który przypadnie w warunkach pandemii, Łukasz Szumowski przypomniał, że w MZ pracuje zespół, który ma przygotować sposób oddzielania mających podobne objawy chorych na grypę od zarażonych Covid-19. Eksperci mają przygotować rekomendacje do końca sierpnia.


Mamy sporo narzędzi – szybkie testy antygenowe dla osób objawowych; mamy zwiększoną pulę testów, są inwestycje w laboratoria. Chcemy, żeby tych testów można było robić kilkadziesiąt tysięcy dobowo. Telemedycyna, porady i zlecenia zdalne - to wszystko trzeba ułożyć w taką układankę, żeby zabezpieczyć chorych – powiedział minister.


Łukasz Szumowski podkreślił, że nie wyobraża sobie powrotu do takiego lockdownu, jaki wprowadzono wiosną. 


Pamiętajmy, że nie tylko Covid jest chorobą. W czasie lockdownu bardzo wiele osób nie chodziło do lekarza, nie przychodziło na badania profilaktyczne, mieliśmy również spadek wpływów do NFZ – argumentował. 


Dodał, że "gdyby to trwało bardzo długo", odbiłoby się nie tylko na gospodarce, ale i na zdrowiu ludzi".

Według Szumowskiego możliwe są jedynie punktowe restrykcje, a nie powtórka z wiosennego zamknięcia. "Nie ma takiej możliwości, bo ludzie poumieraliby na inne choroby" – podkreślił. Dodał, że nieliczne przypadki zachorowań w "gigantycznych województwach" takich jak zachodniopomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie wskazują, że "problem jest bardzo lokalny, bardzo ograniczony".


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rządowy zespół przyjął możliwe warianty ws. regionalnego podejścia do obostrzeń

31.07.2020, 17:04

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa - oświadczył w piątek (31.07) rzecznik rządu Piotr Müller.


Dodatek solidarnościowy także za lipiec dla osób, które złożą wniosek do końca miesiąca

29.07.2020, 17:23

Składając wniosek o dodatek solidarnościowy do końca lipca, można otrzymać wsparcie także i za ten miesiąc - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zachęciła do składania wniosków i przypomniała, że do końca lipca zostało już tylko dwa dni.


Podlaskie szkoły zawodowe otrzymają 11 mln zł na organizacje praktyk i staży

29.07.2020, 16:48

Są pieniądze na organizacje praktyk i staży dla uczniów szkół zawodowych w województwie podlaskim. Zarząd Województwa zdecydował o dofinansowaniu pięciu projektów i przeznaczy na ten cel - 11 milionów złotych.


Zmiana na stanowisku dyrektora I LO w Białymstoku

28.07.2020, 13:25

Od września będzie nowy dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Komisja konkursowa wskazała na to stanowisko Ewę Mitułę.


MEN wspólnie z GIS przygotowuje wytyczne sanitarne dla szkół

28.07.2020, 08:27

MEN we współpracy z GIS przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla szkół pracujących w systemie stacjonarnym – poinformował resort edukacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Designed by www.freepik.com
ŚWIAT
3.08.2020, 08:55, akt. 08:57

Koronawirus - 688 tysięcy ofiar


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok