Radio Białystok | Koronawirus | W 19 powiatach zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego w związku z koronawirusem

W 19 powiatach zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego w związku z koronawirusem

8.08.2020, 08:44, akt. 08:58

Od soboty (8.08) w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem obowiązują dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem (7.08) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

źródło: Twitter Ministerstwo Zdrowia
źródło: Twitter Ministerstwo Zdrowia

Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.


Ministerstwo podzieliło powiaty na "zielone", "żółte" i "czerwone" 

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chybachyba że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. 


Mapa będzie aktualizowana 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że mapa obostrzeń ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu. "Opieramy się o wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców danego powiatu" - mówił wiceszef resortu. "Powiaty, w których ten wskaźnik przekroczy liczbę 12 w ciągu 14 dni, będziemy oznaczać kolorem czerwonym. Powiaty w przedziale od 6 do 12 będą oznaczane kolorem żółtym".

Mapę powiatów, w których obowiązują dodatkowe ograniczenia znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Władze resortu zapowiadają, że od tej pory dodatkowe działania związane z koronawirusem będą wprowadzane miejscowo - w skali powiatów - a nie jak dotychczas na terenie całego kraju.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wysokomazowiecki sanepid szuka uczestników pogrzebu w Kuleszach Kościelnych

7.08.2020, 17:38

Powiatowy sanepid w Wysokiem Mazowieckim szuka uczestników mszy pogrzebowej i stypy z 31 lipca w Kuleszach Kościelnych. Jedna z osób uczestniczących w uroczystościach jest zakażona koronawirusem.


Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku epidemii - 809 nowych przypadków

7.08.2020, 10:30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (7.08) o 809 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. W Białymstoku zmarła 23 osoba z powodu Covid-19 w województwie podlaskim.


Szczurek-Żelazko: jesteśmy przygotowani na walkę z drugą falą zakażeń

7.08.2020, 09:50

W tej chwili system ochrony zdrowia jest bardziej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą zakażeń, niż w marcu - zapewniła w piątek (7.08) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Poinformowała, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń możliwe będzie przywrócenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach.


Maseczki - jak to właściwie z nimi jest? Felieton Adama Dąbrowskiego

6.08.2020, 17:06

Jedni używają ich zawsze i zgodnie z zaleceniem, inni noszą jakby symbolicznie, np. na brodzie, jeszcze inni nie mają ich wcale.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok