Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: obostrzenia wprowadzone w regionach są absolutnie słuszne

Ekspert: obostrzenia wprowadzone w regionach są absolutnie słuszne

8.08.2020, 12:15, akt. 12:18

Mamy niewielki arsenał środków do walki z koronawirusem i musimy z niego korzystać. Ryzyko zakażenia nadal dotyczy wszystkich - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Photo by Macau Photo Agency on Unsplash
Photo by Macau Photo Agency on Unsplash

Nie mamy jeszcze szczepionki, ani skutecznego leku na COVID-19, pozostaje nam, więc stosowanie środków zaradczych. Są to: zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i dezynfekcja rąk. Na lockdown trudno będzie sobie już pozwolić, bo jest to rozwiązanie kosztowne – powiedział prof. Antczak.


Od soboty obowiązują dodatkowe rygory w 19 powiatach. Rozporządzenie w tej sprawie zakłada wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.


Ministerstwo podzieliło powiaty na "zielone", "żółte" i "czerwone" 

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

„Sytuacja jest bardzo różna w różnych regionach Polski i stąd te ograniczenia” – powiedział prof. Antczak. Jego zdaniem, „zbyt wcześnie w Polsce pozwolono zdjąć maski i nie dochowano dostatecznej staranności, jeśli chodzi o dystansowanie społeczne”.

„Spowodowało to myślenie, że choroba nie jest straszna i nas nie dotyczy, bo nikt w naszym otoczeniu nie umarł. Takie myślenie jest błędne, musimy pamiętać, że zachorować może każdy z nas” – powiedział prof. Antczak.


Młode osoby mogą zarazić seniorów 

Profesor przypomina, że wprawdzie największe ryzyko zgonu dotyczy osób 59 plus, to jednak także u osób młodszych choroba może mieć różny przebieg. Zwraca również uwagę, że osoby młode mogą zarazić innych. „Nie jesteśmy izolowanymi wyspami. Warto uzmysłowić sobie, że zakażony młody człowiek, który nawet o tym nie wie, może zarazić swoją babcię, dziadka czy rodziców i doprowadzić do ich zgonu” – powiedział prof. Antczak.

Zdaniem profesora, nadal niebezpieczne jest branie udziału w imprezach masowych czy uczestniczenie w weselach. „Są na to dowody epidemiologiczne, że do zakażeń dochodzi tam, gdzie jest dużo ludzi” – powiedział. „Wesela, z epidemiologicznego punktu widzenia, nie powinny się w ogóle odbywać, a jeśli już, to powinny być znacznie ograniczone. Kiedy pije się alkohol, zbliża się do siebie, tańczy to takie zachowanie sprzyja zakażeniu koronawirusem” - dodał.

Tym, którzy nie chcą zrezygnować z organizowania przyjęcia weselnego, profesor doradza ograniczenie liczby gości i czasu trwania przyjęcia. W miarę możliwości należy zadbać chociaż o częste wietrzenie pomieszczeń i zachowanie dystansu społecznego. „Ograniczenie do 50 osób jest słuszne. Jeżeli nie zastosujemy się do zaleceń, będziemy mieli rozwój epidemii” – powiedział prof. Antczak.


Nośmy maseczki - apeluje prof. Antczak

Profesor przestrzega również przed rezygnowaniem z noszenia maseczek. „Ci, którzy plotą androny, mówiąc, że nosić maseczek nie trzeba lub że szkodzą one zdrowiu, robią po prostu złą robotę” - powiedział. Noszenie maseczek to jeden ze sposobów zapobiegania szerzeniu się epidemii. „Przeciwskazań do noszenia maseczek praktycznie nie ma. Jestem pulmonologiem i zaświadczenia o zwolnieniu z noszenia maseczki do tej pory żadnemu pacjentowi jeszcze nie wydałem” - zaznaczył.

Dodał, że nawet choroby obturacyjne układu oddechowego nie są przeciwskazaniem do noszenia maseczek. „Maseczka chirurgiczna może powodować pewien dyskomfort, ale nie utrudnia wentylacji” – powiedział.

Zdaniem profesora, sankcje dla osób, które nie przestrzegają przepisów powinny być zaostrzone. „Nie jest to wyłącznie osobista sprawa, ale dotyczy bezpieczeństwa nas wszystkich” – powiedział.

Dodał, że Polacy powinni brać przykład z Włochów, którzy „odrobili lekcję z pandemii, bo pamiętają upiorne chwile z Bergamo, gdzie ciała zmarłych na Covod-19 trzeba było wywozić ciężarówkami z miasta, gdyż brakowało miejsca na lokalnych cmentarzach”. „Tam kultura zachowania jest zupełnie inna, widać, że ludzie zrozumieli, że trzeba przestrzegać przepisów, bo nie jest to niczyj wymysł, a konieczność” – powiedział.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


843 nowe przypadki koronawirusa - najwięcej od początku epidemii. W Podlaskiem 12 zachorowań

8.08.2020, 10:34

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 843 osób – poinformowało w sobotę (8.08) Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W sumie zanotowano dotąd 51 tys. 167 zakażeń.


W 19 powiatach zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego w związku z koronawirusem

8.08.2020, 08:44

Od soboty (8.08) w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem obowiązują dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem (7.08) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


Wysokomazowiecki sanepid szuka uczestników pogrzebu w Kuleszach Kościelnych

7.08.2020, 17:38

Powiatowy sanepid w Wysokiem Mazowieckim szuka uczestników mszy pogrzebowej i stypy z 31 lipca w Kuleszach Kościelnych. Jedna z osób uczestniczących w uroczystościach jest zakażona koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok