Radio Białystok | Koronawirus | Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole w "żółtych" i "czerwonych" powiatach

Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole w "żółtych" i "czerwonych" powiatach

11.08.2020, 16:08, akt. 15:36

Inspektorzy pracy przeprowadzą po 10 kontroli w zakładach pracy w powiatach z dodatkowymi obostrzeniami sanitarnymi. Inspektorzy będą m.in. sprawdzali, czy pracownicy są wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zapowiada wzmożone kontrole w powiatach o największej liczbie przypadków COVID-19.

Lista powiatów, w których wróciły obostrzenia, została opracowana przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. - I tam właśnie inspektorzy pracy będą pojawiać się najczęściej - zapowiada minister Wiesław Łyszczek. Wyjaśnia, że polecił wszystkim okręgowym inspektorom pracy, by w strefach, w których wprowadzone są zaostrzone wymogi sanitarne i które oznaczone są kolorem czerwonym i żółtym, podlegli im inspektorzy pracy przeprowadzili po 10 kontroli.

Szczególną uwagę mają zwracać na zagrożenia koronawirusem przy wykonywanych pracach. Inspektorzy sprawdzą, czy przedsiębiorcy stosują niezbędne środki profilaktyczne zapewniające zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników takie jak płyny dezynfekujące, maski, rękawice, przyłbice. Kontrolują też, czy między stanowiskami pracy zachowana jest bezpieczna odległość. O ewentualnych uchybieniach poinformują wojewódzkie stacje epidemiologiczne.

Minister Wiesław Łyszczek poinformował, że od 15 marca do 31 lipca tego roku przeprowadzono 1010 kontroli u pracodawców różnych branż. Wszystkie były zrealizowane z uwzględnieniem oceny ryzyka zawodowego dla zagrożenia związanego z zakażeniem koronawirusem.

Uchybienia dotyczyły głównie braku aktualizacji oceny ryzyka zawodowego. Ukarano 1974 osoby mandatami karnymi na łączną kwotę 2 miliony 400 tysięcy złotych. Poza tym skierowano 139 wniosków o ukaranie do sądów i 96 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.


źródło: PAP, IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W 19 powiatach zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego w związku z koronawirusem

8.08.2020, 08:44

Od soboty (8.08) w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem obowiązują dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem (7.08) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


Będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

7.08.2020, 11:25

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek (7.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Szef MEN: planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach

5.08.2020, 13:15

Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych - poinformował w środę (5.08) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok