Radio Białystok | Koronawirus | Powiat grajewski z dodatkowymi obostrzeniami - znalazł się w strefie żółtej

Powiat grajewski z dodatkowymi obostrzeniami - znalazł się w strefie żółtej

13.08.2020, 12:50, akt. 16:54

Po kolejnych wykrytych zakażeniach koronawirusem w powiecie grajewskim będą tam obowiązywały dodatkowe obostrzenia epidemiczne.

źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL
źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (13.08) o aktualnej liście powiatów tzw. czerwonych i żółtych, gdzie obowiązują dodatkowe obostrzenia - jest ich 18.

Powiat grajewski znalazł się w strefie żółtej. W czwartek poinformowano o dziewięciu nowych przypadkach zakażenia w tym powiecie, dzień wcześniej o czterech.W Podlaskiem jest 17 nowych zakażeń koronawirusem - w kraju przybyło 811Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zauważył podczas konferencji prasowej, że spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie zielonej. Jak zaznaczył, podział na strefy ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.

Od piątku (14.08) strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój, które dotychczas było w strefie żółtej.

Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński, wieruszowski i Żory. Do tej strefy dołączają powiaty, które dotychczas były zielone, czyli: raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.

Tym samym z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty:  jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej  strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji się nie odbywają. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw.  Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit maksymalnie 1 osoby na 4 m kw. W kinach także jest limit - 25 proc. zajętych miejsc.

W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m kw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przez koronawirusa nie będzie karnetów na mecze Ślepska Malowu Suwałki

13.08.2020, 08:37

Zarząd drużyny zdecydował, że wstrzyma ich sprzedaż w najbliższym sezonie PlusLigi.


Piontkowski: obecna sytuacja epidemiczna pozwala na przywrócenie standardowych zajęć w większości szkół

12.08.2020, 13:56

Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach "żółtych" i "czerwonych" mogą być dodatkowe obostrzenia - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski.


Podlaski sanepid: coraz więcej osób zakaża się koronawirusem podczas wakacyjnych wyjazdów

12.08.2020, 13:09

W Podlaskiem, podobnie jak w całej Polsce, rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem. Minionej doby odnotowano 7 kolejnych przypadków, a liczba wszystkich wykrytych wzrosła do 1085 osób.


Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole w "żółtych" i "czerwonych" powiatach

11.08.2020, 16:08

Inspektorzy pracy przeprowadzą po 10 kontroli w zakładach pracy w powiatach z dodatkowymi obostrzeniami sanitarnymi. Inspektorzy będą m.in. sprawdzali, czy pracownicy są wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok