Radio Białystok | Koronawirus | Szef MZ: w razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ

Szef MZ: w razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ

4.09.2020, 10:37, akt. 10:39

Tak jak w każdej infekcji, także w przypadku podejrzenia koronawirusa, pacjenci w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z lekarzem w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku w ramach teleporady – powiedział w piątek (4.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Szef resortu zdrowia, który był gościem RMF FM, wskazał, że w poprzednich latach i w okresach jesienno-zimowych w sytuacji infekcji górnych dróg oddechowych czy grypy pacjenci kontaktowali się z lekarzem rodzinnym. Tak samo ma być także teraz w dobie koronawirusa.


- Zaczynamy od teleporady, czyli od zadzwonienia, umówienia się na rozmowę, tak żeby lekarz bez konieczności kontaktu, czyli redukując ryzyko transmisji, powiedział nam, czy mamy zostać w domu, czy jeżeli jest to coś, co można od razu zidentyfikować, zacząć leczenie. Generalnie zaczynamy od teleporady – powiedział.


"Tak jak w każdej infekcji, w każdym zachorowaniu wirusowym, trzeba czekać i obserwować się, będąc w domu (…). Czekamy więc, obserwujemy od 3 do 5 dni. Jeżeli objawy się utrzymują, to trzeba zrobić ponowną wizytę i wtedy konieczne jest badanie bezpośrednie, fizykalne" – dodał.

Szef MZ wyjaśnił, że po wizycie i badaniu fizykalnym byłoby ewentualnie wystawiane skierowanie na test na koronawirusa.

Resort zaprezentował w czwartek strategię walki z pandemią COVID-19 na jesień. Włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych, jest jednym z jej elementów.

Część lekarzy rodzinnych krytycznie ocenia to rozwiązanie. Porozumienie Zielonogórskie apelowało w ostatnich dniach do ministra zdrowia "o rozwagę i wspólne wypracowanie rozwiązań przy podejmowaniu decyzji związanych z opieką nad zakażonymi koronawirusem".

Federacja uważa, że jeśli resort zdrowia przerzuci ciężar opieki na podstawową opiekę zdrowotną, dojdzie do załamania systemu, bo przychodnie POZ staną się wylęgarnią COVID-19.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szkoła podczas pandemii: zachowanie dystansu i dezynfekcja

3.09.2020, 20:00

W szkole, gdzie jest mniej uczniów, łatwiej jest zachować dystans między nimi w czasie dojazdów gimbusem i w trakcie zajęć - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabielu koło Kolna Ewa Lipnicka.


U 8 osób ze Szpitala Powiatowego w Łapach wykryto COVID-19

3.09.2020, 19:11

To kolejne duże ognisko koronawirusa w powiecie białostockim.


Minister zdrowia: dezynfekcja, dystans i maseczki to oręż przeciwko koronawirusowi

3.09.2020, 15:09

Fundamentem w walce z koronawirusem są działania prewencyjne, chodzi przede wszystkim o przyswojenie zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki oraz szczepienia przeciwko grypie - powiedział w czwartek (3.09) minister zdrowia Adam Niedzielski. To prawdziwe oręże w walce z epidemią - dodał.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok