Radio Białystok | Koronawirus | Lekarz POZ będzie mógł w niektórych przypadkach skierować na testy dot. COVID-19 na etapie teleporad

Lekarz POZ będzie mógł w niektórych przypadkach skierować na testy dot. COVID-19 na etapie teleporad

7.09.2020, 16:47, akt. 16:53

Ministerstwo Zdrowia po rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych zdecydowało się zmodyfikować strategię walki z COVID-19. Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania.

Gajus - stock.adobe.com
Gajus - stock.adobe.com

- Wypracowaliśmy rozwiązanie – poinformował w poniedziałek (7.09) po ponad czterogodzinnych rozmowach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zdecydowaliśmy utworzyć pewnego rodzaju "furtkę", czyli rozwiązanie, że w sytuacji przypadków najbardziej oczywistych, gdzie podejrzenie koronawirusa graniczy z pewnością, gdy jest gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, utarta węchu lub smaku to nie będzie konieczności odbycia tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego przed zleceniem testu 

– przekazał szef MZ.

Sanepid zleca test na COVID-19 dla objętych opieką długoterminową

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna wystawia zlecenie na wykonanie testu na obecność koronawirusa osobom, które mają być objęte opieką długoterminową i ubiegającym się o pobyt w domach pomocy społecznej – wynika z przedstawionej przez resort zdrowia strategii walki z COVID-19.

Schemat według strategii walki z COVID-19 zamieszonej na stronie Ministerstwa Zdrowia, zlecenia badania w kierunku COVID-19 dla pacjentów przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej, dotyczy hospicjów samodzielnych, a także zlokalizowanych w strukturach szpitala oraz osób samodzielnych i niesamodzielnych ze skierowaniem do domów opieki społecznej.

Placówka opieki długoterminowej – hospicjum, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy – informuje pacjenta, dla którego ma wolne miejsce o wszczęciu procedury przyjęcia. Listę pacjentów, których zamierza przyjąć, przesyła do powiatowego sanepidu. Stacja wystawia zlecenie na wykonanie testu w systemie EWP wraz z sugerowanym terminem pobrania wymazu od pacjenta.

Zlecenie to od razu widzi koordynator wojewódzkie go sanepidu. Umawia on i wysyła karetkę wymazową do pacjenta. Test jednak musi być zrobiony nie wcześniej niż na 6 dni przed terminem przyjęcia do placówki.

Pobrany materiał w wyznaczonym czasie przekazywany jest laboratorium, które ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ. Po otrzymaniu wyniku badania laboratorium umieszcza go w systemie EWP. Wynik widzi pracownik powiatowej stacji sanepidu i pacjent w Internetowym Koncie Pacjenta. Sanepid kontaktuje się z placówką i informuje o wyniku badania.

Scenariusz postępowania w przypadku osób ze skierowaniem do domu opieki społecznej jest zbliżony. Gdy otrzymają oni skierowanie do DPS-u, kontaktują się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną i to jej pracownik wystawia zlecenie w systemie EWP na wykonanie testu w kierunku COVID-19.

Pacjent, jeśli jest osobą samodzielną, udaje się do punktu mobilnego pobrania wymazu, tzw. drive thru. Jeśli jest osobą niesamodzielną, przyjeżdża do niego karetka, którą umawia koordynator wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowe punkty pobierania wymazów w kierunku COVID-19 w Podlaskiem

7.09.2020, 14:58

To jeden z elementów jesiennej strategii walki z koronawirusem. W województwie podlaskim jest 5 nowych punkty pobrań wymazów. Są czynne codziennie.


Pacjent po COVID-19 i przeszczepie płuc wkrótce wyjdzie do domu

7.09.2020, 14:12

45-letni pacjent, któremu koronawirus nieodwracalnie zniszczył płuca tak, że konieczny był przeszczep, przeprowadzony w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie), we wtorek (8.09) ma opuścić ten szpital o własnych siłach.


Koronawirus w pięciu szkołach w Białymstoku

7.09.2020, 13:23

Żadna z placówek nie została zamknięta. Sanepid ustala listę osób, które będą objęte kwarantanną.


Rzecznik rządu: nie zakładamy nowych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa

7.09.2020, 11:29

Nie zakładamy wprowadzenia, w związku z epidemią koronawirusa, nowych ograniczeń na większa skalę - oświadczył w poniedziałek (7.09) rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzji, co do dodatkowych obostrzeń dotyczących organizacji wesel jeszcze nie ma i być może nie będzie - dodał.


Lekarze rodzinni mogą już zlecać testy na koronawirusa poprzez aplikację

5.09.2020, 11:06

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował w sobotę (5.09) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Szef MZ: w razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ

4.09.2020, 10:37

Tak jak w każdej infekcji, także w przypadku podejrzenia koronawirusa, pacjenci w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z lekarzem w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku w ramach teleporady – powiedział w piątek (4.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok