Radio Białystok | Koronawirus | Śląskie firmy dotknięte pandemią otrzymają 66 mln zł dofinansowania

Śląskie firmy dotknięte pandemią otrzymają 66 mln zł dofinansowania

10.09.2020, 14:29, akt. 14:32

Ponad 66 milionów złotych trafi do firm z województwa śląskiego, które wnioskowały o wsparcie działalności w specjalnym konkursie pt. „Inwestycje w MŚP”, dedykowanym przedsiębiorstwom poszkodowanym w wyniku epidemii koronawirusa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Uroczystość wręczenia szefom firm promes umów na dofinansowanie w drugiej turze naboru konkursu odbędzie się w najbliższy poniedziałek – przekazali w czwartek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP).

Jak zaznaczają urzędnicy, nabór, uruchomiony w trybie przyspieszonym 28 kwietnia, cieszył się ogromnym powodzeniem wśród przedsiębiorstw. „Przystępne zasady, nowe kryteria, premiujące branże najbardziej dotknięte skutkami pandemii Covid-19, możliwość finansowania z dotacji kosztów bieżących, spowodowały bardzo duży napływ wniosków, których liczba rosła przy kolejnych rundach” - zaznaczają urzędnicy.

W drugiej turze konkursu przedsiębiorcy złożyli 278 wniosków na łączną kwotę ponad 156 mln zł. Dostępna alokacja w tej rundzie pozwoliła na wybór do dofinansowania 111 wniosków. Najwięcej z nich dotyczy branży gastronomicznej, turystycznej, usług i rozrywki oraz medycyny; wśród nich jest m.in. firma z branży eventowej i centrum wspinaczkowe.

W obu dotychczasowych rundach konkursu wsparcie, które ma poprawić szanse na utrzymanie konkurencyjności, dywersyfikację produkcji, zachowanie miejsc pracy czy inwestycje pozwalające zabezpieczyć niepewną przyszłość - przyznano łącznie 220 podmiotom.

Jak zaznacza Paulina Cius-Górska z ŚCP, woj. śląskie jako jedno z pierwszych opracowało narzędzie wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych epidemią. Zostało ono wdrożone 6 kwietnia w formie Śląskiego Pakietu dla Gospodarki z kwotą ponad 1 mld zł.

Pakiet, który uzupełnia działania w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, wprowadzono m.in. dzięki zmianom w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. Na przekierowanie części środków z RPO zgodziła się Komisja Europejska. III filar Pakietu, skierowany do firm z regionu, obejmował konkurs „Inwestycje w MŚP”.

W marcu przedsiębiorcy zostali poinformowani o planowanym uruchomieniu konkursu na specjalnych zasadach, uwzględniających wyjątkową sytuację, związaną z kryzysem zdrowia publicznego w branżach szczególnie dotkniętych skutkami pandemii – jak gastronomia, turystyka, hotelarstwo, przemysł czasu wolnego, handel detaliczny, usługi kosmetyczne, fryzjerskie, rehabilitacyjne.

Fundusze można było przeznaczyć np. na zakup maszyn i urządzeń, specjalistycznych środków transportu czy przeprowadzenie prac modernizacyjnych, podnoszących jakość świadczonych usług, umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych produktów. Projekty można było składać także w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Maksymalna kwota dofinansowania ustalona została na poziomie 800 tys. zł. Przyznane dofinansowanie obejmuje aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych

„Rosnąca ilość składanych wniosków w rundach, przekraczających wstępną alokację 76 mln złotych, skłoniła zarząd województwa do wynegocjowania z Komisją Europejską zgody na przesunięcie dodatkowych środków na dotacje dla przedsiębiorców. Pula na konkurs została tym samym zwiększona o 148 mln złotych, następnie w ramach drugiej odsłony Śląskiego Pakietu dla Gospodarki zostały przeznaczone dodatkowe fundusze w wysokości 50 mln złotych na dofinansowanie złożonych projektów. Obecnie całkowita alokacja wynosi 270 mln złotych” - podała Cius-Górska.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzydziesty trzeci potwierdzony przypadek zgonu z powodu koronawirusa w Podlaskiem

10.09.2020, 10:34

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o trzydziestym trzecim przypadku wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.


"Rzeczpospolita": Strach przed Covidem napędził sprzedaż polis

10.09.2020, 09:43

Rozczarowani opieką w czasie pandemii Polacy porzucają prywatne abonamenty medyczne, inwestując w ubezpieczenia zdrowotne. Niedługo mogą być im bardzo potrzebne, bo się nie badają - pisze czwartkowa (10.09) "Rzeczpospolita".


Nie ma już w Polsce powiatu bez koronawirusa

9.09.2020, 17:21

Nie ma już w Polsce powiatu bez koronawirusa. W środę (9.09) pierwszy w historii przypadek odnotował powiat gołdapski w województwie warmińsko-mazurskim, który jak dotąd nie miał ani jednego zachorowania na Covid-19.


Nauczanie zdalne w kolejnych pięciu klasach podlaskich szkół

9.09.2020, 17:05

To w związku z niebezpieczeństwem zakażenia koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok