Radio Białystok | Koronawirus | Pomimo pandemii wzrosła liczba wniosków cudzoziemców o pobyt

Pomimo pandemii wzrosła liczba wniosków cudzoziemców o pobyt

15.09.2020, 20:29, akt. 20:36

Pomimo pandemii liczba wniosków cudzoziemców o zalegalizowanie pobytu w województwie małopolskim wzrosła i od 1 marca do 15 września wyniosła 12 401, podczas gdy w analogicznym okresie w ub. r. była mniejsza o 251 – wynika z danych przygotowanych we wtorek (15.09) dla przez biuro wojewody.

lenetsnikolai, Fotolia.com
lenetsnikolai, Fotolia.com

W informacji przesłanej PAP biuro podkreśliło, że liczba wniosków o pobyt wzrosła "pomimo pandemii". Małopolska jest obecnie drugim, po woj. mazowieckim, obszarem imigracyjnym kraju, a ilość aktualnych dokumentów pobytowych jest tu równa 51 727. Najliczniejszą grupą cudzoziemców są Ukraińcy.


Od dłuższego już czasu obserwujemy stały wzrost liczby składanych wniosków dotyczących legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Otrzymujemy też coraz więcej zgłoszeń telefonicznych i e-mailowych dotyczących tego zakresu. W dobie epidemii zapotrzebowanie na informację okazało się jeszcze większe – podało biuro wojewody.


Zakomunikowało także, że od 21 września wydłużone zostaną godziny pracy Wydziału Spraw Cudzoziemców oraz wprowadzony będzie system pracy zmianowej. Urząd poszerza także działania informacyjne w internecie (m.in. e-konsultacje).


Jednak specyfika prawa migracyjnego powoduje, iż często tylko osobista wizyta w punkcie konsultacyjnym może rozwiązać problem. Dlatego też, na wniosek cudzoziemców usługa "informacji bezpośredniej" będzie rozwijana – czytamy w informacji urzędu wojewódzkiego.


Urzędnicy zwracającą uwagę, że ze względu na obostrzenia pandemiczne wzrosła pracochłonność związana z procesem załatwienia danej sprawy.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi

1.09.2020, 19:58

Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.


Podopieczni noclegowni Fundacji Dialog w Białymstoku sami remontują placówkę

19.08.2020, 14:19

Chcą polepszyć warunki w ośrodku, a przy okazji nauczyć się zawodu. Podopieczni noclegowni dla osób bezdomnych, prowadzonej przez Fundację Dialog w Białymstoku, samodzielnie remontują placówkę. Potrzebują jednak wsparcia finansowego oraz materiałów budowlanych, dzięki którym będzie możliwe dokończenie remontu.


Zarzut za przemyt ludzi

18.08.2020, 08:08

Nawet osiem lat więzienia grozi 55-letniemu kierowcy, który w ubiegłym tygodniu próbował wieźć do Polski pięcioosobową rodzinę narodowości czeczeńskiej.


MSWiA rozszerzyło katalog krajów, których obywatele mogą wjechać do Polski

13.08.2020, 17:40

Resort spraw wewnętrznych i administracji rozszerzył katalog krajów, których obywatele mogą wjechać do Polski drogą lotniczą. Nowe przepisy umożliwiają również wjazd do kraju m.in. zawodnikom sportowym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok