Radio Białystok | Koronawirus | W Podlaskiem jest kilkanaście aktywnych ognisk koronawirusa - głównie w placówkach medycznych

W Podlaskiem jest kilkanaście aktywnych ognisk koronawirusa - głównie w placówkach medycznych

autor: Edyta Wołosik

23.09.2020, 13:59, akt. 18:11

Do ponad 40 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy - poinformował podlaski sanepid i sam szpital. Koronawirusa potwierdzono także w szpitalach wojewódzkim w Suwałkach i powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Ognisko koronawirusa w szpitalu w Choroszczy wykryto w połowie września. Liczba zakażonych rośnie, na bieżąco wykonywane są testy. Dotychczas zakażenie potwierdzono u 17 pracowników i 23 pacjentów oraz dwóch osób z kontaktu - poinformowała kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku Iwona Sienkiewicz.

Pierwotnie koronawirusa wykryto na oddziale ogólnopsychiatrycznym - IV Klinice Psychiatrii. We wtorek (22.09) koronawirusa wykryto także na oddziale psychiatrii sądowej, który jest oddziałem o charakterze zamkniętym - pacjentów kieruje tam sąd.


- Przyjęcia pacjentów nie są wstrzymane. Pacjent, który zostanie skierowany na ten oddział, w momencie przyjęcia będzie miał wykonany test na obecność wirusa Sars-CoV-2. Do czasu uzyskania wyniku będzie podlegał izolacji - informuje Krzysztof Szeweluk ze szpitala w Choroszczy.


Szpital podał także, że zakażeni pracownicy są w izolacji domowej.

Wiadomo, że z ogniskiem koronawirusa w szpitalu związane są przypadki zakażeń w Domu Pomocy Społecznej Trzy Dęby w Choroszczy, ale sanepid podkreśla, że to jedno ognisko choroby.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała także, że koronawirusa potwierdzono u sześciu osób (czterech pracowników i dwóch pacjentów) Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach oraz u pięciu osób ze Szpitala Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.Covid-19 u dwóch pracowników szpitala w Wysokiem Mazowieckiem. Badani są pacjenciTeraz w naszym regionie jest kilkanaście aktywnych ognisk koronawirusa. - To głównie placówki medyczne - mówi dr Iwona Sienkiewicz z podlaskiego sanepidu.


- Osoby z personelu zaczynają mieć objawy i wtedy są wykonywane badania przez podmiot medyczny. Wychodzą dodatnie wyniki i wtedy zaczyna się szersze badanie osób z kontaktu z tymi osobami - tłumaczy dr Iwona Sienkiewicz.


Dr Iwona Sienkiewicz dodaje, że jest to efektem tego, że właśnie w placówkach medycznych wykonuje się najwięcej testów na obecność koronawirusa. W innych nie ma takiej potrzeby, bo po zmianie przepisów tym, którzy nie mają objawów, nawet jeśli mieli kontakt z osobą zakażoną, testów się nie robi.

Z danych podlaskiego sanepidu wynika, że najnowsze ogniska w Podlaskiem są teraz w szpitalach w Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, a wykryte wcześniej, ale wciąż niewygaszone m.in. w Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie, szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy i w Białostockim Centrum Onkologii.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował w środę (23.09), że dotychczas w województwie podlaskim potwierdzono 1 648 przypadków zachorowania na Covid-19, zmarło 40 osób.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Covid-19 u dwóch pracowników szpitala w Wysokiem Mazowieckiem. Badani są pacjenci

23.09.2020, 13:29

Szpital w Wysokiem Mazowieckiem to kolejne placówka medyczna w regionie, gdzie wykryto zakażenie koronawirusem.


Lekarz uważa, że białostoczanin jest już zdrowy, prywatne testy nadal wykazują zakażenie koronawirusem

22.09.2020, 12:06

Zdaniem lekarza rodzinnego pokonał zakażenie koronawirusem, choć prywatny test nadal wykazuje jego obecność. Jeden z naszych słuchaczy obawia się, że po przejściu Covid-19 nadal może stanowić zagrożenie dla innych.


Szef MZ: należy spodziewać się kontynuacji trendu tysiąca przypadków koronawirusa

21.09.2020, 18:47

Należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie – wskazał w poniedziałek (21.09) minister zdrowia Adam Niedzielski i podkreślił, że liczby osób hospitalizowanych, w tym podpiętych do respiratora, są podobne.


Zamknięty jest oddział onkologii Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach - po tym, jak wykryto tam zakażenie koronawirusem

21.09.2020, 14:27

Oddział onkologii w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach został tymczasowo wyłączony z funkcjonowania. Ta sytuacja potrwa do 28 września.


Ognisko koronawirusa w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy

16.09.2020, 18:02

Ognisko koronawirusa wykryto w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku. Szpital poinformował w środę (16.09), że zakażonych jest 12 pracowników i 10 pacjentów. Zamknięto jeden oddział ogólnopsychiatryczny Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Minister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok