Radio Białystok | Wiadomości | Lekarz uważa, że białostoczanin jest już zdrowy, prywatne testy nadal wykazują zakażenie koronawirusem

Lekarz uważa, że białostoczanin jest już zdrowy, prywatne testy nadal wykazują zakażenie koronawirusem

autor: Ryszard Minko

22.09.2020, 12:06, akt. 17:28

Zdaniem lekarza rodzinnego pokonał zakażenie koronawirusem, choć prywatny test nadal wykazuje jego obecność. Jeden z naszych słuchaczy obawia się, że po przejściu Covid-19 nadal może stanowić zagrożenie dla innych.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com


0:00
0:00
Chociaż lekarz uważa, że białostoczanin jest już zdrowy, prywatne testy nadal wykazują zakażenie koronawirusem - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Straciłem węch i smak, pokasływałem. Po 13 dniach izolacji lekarz rodzinny uznał, że mam za mało objawów, by mi ją przedłużać, dlatego zrobiłem sobie prywatny test, który wykazał, że nadal jestem "pozytywny". Rozumiem, że mogę już nie zakażać innych, ale co, jeżeli zakażam? 

- pyta proszący o anonimowość mieszkaniec Białegostoku.


We wcześniejszych wytycznych Ministerstwa Zdrowia z izolacji zwalniani byli chorzy, u których dwa kolejne testy nie wykazywały obecności koronawirusa. 


To w praktyce oznaczało nieraz kilkutygodniowe zamknięcie w domu. Tymczasem obecne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że nie było to konieczne 

- mówi epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku profesor Joanna Zajkowska. 


Wyjaśnia, że dotychczasowe badania wykazują, że nosiciele wirusa mogą nim zakażać innych do 10 dni od wystąpienia objawów. 


Późniejsze testy na jego obecność mogą jeszcze przez długi czas potwierdzać wirusa w organizmie, ale nie oznacza to, że jest on groźny dla innych, między innymi dlatego zrezygnowano z wykonywania testów końcowych - precyzuje epidemiolog.


Białostocka lekarz rodzinna Joanna Zabielska-Cieciuch dodaje, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi - kaszel, a nawet charakterystyczna dla Covid-19 utrata węchu i smaku mogą się utrzymywać nawet przez kilka tygodni. 


Najważniejszy jest brak gorączki. Jeżeli po 10 dniach od wykrycia zakażenia przez kolejne 3 dni temperatura jest prawidłowa, chory może być zwolniony z izolacji i nie onacza to, że stanowi zagrożenie dla innych – wyjaśnia lekarz.


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, od niedawna zlecaniem testów na obecność koronawirusa zajmują się lekarze rodzinni i nie trzeba za nie płacić. Natomiast kosztowne prywatne testy końcowe bez konsultacji z lekarzem potwierdzają jedynie obecność wirusa, ale nie jego zakaźność.

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik MZ: Polska ma wysoką skuteczność wykrywania COVID-19

19.09.2020, 08:17

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników skuteczności wykrywania wirusa SARS-CoV-2 - zauważył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Natomiast najbardziej miarodajną daną wskazującą na to, jak w danym kraju przebiega epidemia jest wskaźnik hospitalizacji i wykorzystania respiratorów, a nie liczba testów – dodał.


Prof. Mackiewicz: mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2

18.09.2020, 08:26

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.


Szczepionka w aerozolu przeciwko COVID-19 będzie testowana w Wielkiej Brytanii

16.09.2020, 10:45

W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 stosowanej nie dożylnie, ale w postaci wziewnej, czyli podobnie jak leki na astmę.


Lekarze rodzinni mogą już zlecać testy na koronawirusa poprzez aplikację

5.09.2020, 11:06

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował w sobotę (5.09) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok