Radio Białystok | Koronawirus | Termowizja może ułatwić zdalną kontrolę epidemiczną

Termowizja może ułatwić zdalną kontrolę epidemiczną

28.09.2020, 08:22, akt. 08:34

Nad systemem wykorzystującym m.in. kamerę termowizyjną do monitorowania miejsc publicznych i identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą, pracują naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z medykami. Ma on pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się m.in. koronawirusa.

Fotolia.com
Fotolia.com

Monitorowanie miejsc publicznych 

Konstruktorzy systemu przewidują, że sprawdzi się on zarówno w urzędach, ministerstwach, jak i w innych zakładach pracy, fabrykach, a także galeriach handlowych. FACE-COV™ wykorzystuje termowizję do automatycznego monitorowania miejsc publicznych i detekcji markerów zakażenia SARS-CoV-2.

System będzie się składał z kamery pracującej w podczerwieni, wraz z kamerą z zakresu promieniowania widzialnego. Kamera termowizyjna będzie służyła do tego, żeby dokładnie zmierzyć temperaturę osoby, która będzie wchodziła na teren budynku - na podstawie obrazu termowizyjnego wybranego fragmentu twarzy. W pomiarach będą uwzględnione różne warunki otoczenia. Kolejny element to termometr, który można zainstalować w wejściu do budynku.

Jest to system zdalny, czyli bezkontaktowy. Wystarczy, że człowiek zatrzyma się na dwie-trzy sekundy, aby został dokonany pomiar. Jeśli system stwierdzi, że temperatura ciała człowieka jest podwyższona, osoba ta będzie trafiała do bardzo dokładnego systemu pomiaru już z bliskiej odległości 

- tłumaczy dr inż. Mariusz Kastek z Instytutu Optoelektroniki WAT.

Jak powiedział, zaletą systemu FACE-COV™ będzie jego walidacja w Wojskowym Instytucie Medycznym. Certyfikat medyczny pozwoli mieć stuprocentową pewność, że wszystkie pomiary temperatury ciała ludzkiego są wykonywane poprawnie z medycznego punktu widzenia.

Identyfikacja osób, które miały objawy chorobowe

W rozmowie naukowiec zastrzega, że "oczywiście, kiedy człowiek ma podwyższoną temperaturę, nie możemy wiedzieć, czy jest to związane z koronawirusem SARS-CoV-2, czy z inną chorobą. Jednak jeśli podwyższona temperatura potwierdzi się w drugim pomiarze, osoba taka będzie dokładnie monitorowana".

Jak wyjaśnia dr hab. Kastek, monitorowanie osoby z objawami sugerującymi zakażenie może się odbywać poprzez już zainstalowany w budynku system kamer lub taki, który dopiero będzie instalowany. Pozwoli to stwierdzić, które miejsca wymagają dezynfekcji i z kim potencjalnie chora osoba miała bezpośredni kontakt.

Ważnym elementem systemu jest identyfikacja osoby, która ma objawy chorobowe. Jak wyjaśnia rozmówca, jeżeli jest to pracownik, który wchodzi na teren ministerstwa czy fabryki, to jego dane biometryczne znajdują się w tym systemie zainstalowanym wewnątrz budynku. Chodzi o utrwalony wizerunek, który pozwoli na dokładne ustalenie, kim jest osoba z podwyższoną temperaturą.

Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na wytworzenie siatki rozpoznawczej tzw. punktów topograficznych twarzy. Inaczej mówiąc, pozwalają ustalić, kim dana osoba jest. Dane te mogą być wyeksportowane w czasie rzeczywistym do zewnętrznego systemu biometrycznego wykorzystywanego przez wyspecjalizowane służby do prewencji epidemicznej.

Po 2 latach system ma być gotowy do działania

Dr hab. Kastek zaznacza, że obecne systemy monitorowania osób w budynkach przeznaczone są przede wszystkim do ochrony i, w większości, nie mierzą parametrów zdrowotnych. A jeśli nawet mają takie funkcje, to nie posiadają pełnego zabezpieczenia poprawności wykonania pomiaru w postaci certyfikatu medycznego. Jak podkreśla naukowiec z WAT, aby uzyskać certyfikat na urządzenia medyczne, należy wykonać badania na dużej próbie ludzi.

Za około 18 miesięcy system FACE-COV™ zostanie przeznaczony do walidacji w Wojskowym Instytucie Medycznym. Kierownikiem projektu od strony medycznej będzie profesor Jacek Stępień dawny profesor WIM. Po dwóch latach system ma być gotowy do działania.

Jak podaje Wojskowa Akademia Techniczna, system będzie można zintegrować z każdym systemem informatycznym obsługującym np. lotniska czy dworce, przejścia graniczne, bramki kontrolne w budynkach, także w halach produkcyjnych, czy przy zejściach do kopalni, bez jednoczesnego obciążania samego modułu koniecznością analizy danych biometrycznych.

Dr hab. Kastek dodaje, że projekt nie obejmuje żadnych urządzeń ani procedur bezpośrednio służących testowaniu ludzi na obecność koronawirusa. Badacze nie mogą wskazywać osób, które powinny mieć wykonany test, o tej części działań prewencyjnych decyduje Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

 Nad projektem pracują naukowcy z Zakładu Techniki Podczerwieni i Termowizji Instytutu Optoelektroniki WAT i eksperci spółki Milton Essex. Konsorcjum naukowo-przemysłowe otrzymało finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach szybkiej ścieżki "Koronawirusy".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przeciwciała Covid-19 mogą być obecne w organizmie nawet 5 miesięcy

28.09.2020, 08:14

Naukowcy z Portugalii badający odporność na Covid-19 wykazali, że przeciwciała tej choroby mogą być obecne w organizmie ludzkim przez 5 miesięcy - dłużej, niż wynika z wcześniejszych badań.


Badanie: młodzi ludzie bardziej podatni na dezinformację o COVID-19

24.09.2020, 15:09

Młodzi ludzie są bardziej podatni na dezinformację nt. choroby COVID-19 i koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z badania, w którym udział brali m.in. naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Rutgersa w USA.


Szef MZ: dystans i maski ograniczają transmisję koronawirusa, potwierdzają to badania

21.09.2020, 09:45

Zachowywanie dystansu od innych osób oraz noszenie maseczek zakrywających usta i nos ma istotne znaczenie dla ograniczania transmisji koronawirusa; potwierdzają to wyniki 172 badań podsumowane w "The Lancet" - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski.


Utrata powonienia i smaku częstsza u kobiet chorych na Covid-19 niż u mężczyzn

19.09.2020, 08:05

Całkowita utrata powonienia i smaku lub zmiany w tych zmysłach, wywołana zachorowaniem na Covid-19, jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn zakażonych koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego w pięciu hiszpańskich szpitalach.


Studenci medycyny będą testowani nowymi metodami na obecność koronawirusa

18.09.2020, 14:16

150 tys. studentów medycyny ma zostać objętych testem na koronawirusa - poinformował w piątek (18.09) w Warszawie szef resortu nauki Wojciech Murdzek. Testy będą wykonane już w październiku za pomocą nowatorskiej, polskiej metody w ramach projektu badawczego.


Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli robota do dezynfekcji powierzchni [zdjęcia, wideo]

16.09.2020, 12:27

Robota, który może dezynfekować duże powierzchnie m.in. w szpitalach, szkołach czy centrach handlowych, stworzyli naukowcy Politechniki Białostockiej. Robot wykorzystuje do zwalczania bakterii i wirusów promieniowanie UV-C. Urządzenie ma wejść na rynek jeszcze w tym roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan


fot. Joanna Szubzda
KRAJ
29.10.2020, 20:27, akt. 20:33

"SOR-y pracują na granicy wydolności"


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok