Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli robota do dezynfekcji powierzchni [zdjęcia, wideo]

Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli robota do dezynfekcji powierzchni [zdjęcia, wideo]

16.09.2020, 12:27, akt. 13:58

Robota, który może dezynfekować duże powierzchnie m.in. w szpitalach, szkołach czy centrach handlowych, stworzyli naukowcy Politechniki Białostockiej. Robot wykorzystuje do zwalczania bakterii i wirusów promieniowanie UV-C. Urządzenie ma wejść na rynek jeszcze w tym roku.

Pokaz robota dezynfekującego powierzchnie szpitali stworzonego na Politechnice Białostockiej, fot. Monika Kalicka
Pokaz robota dezynfekującego powierzchnie szpitali stworzonego na Politechnice Białostockiej, fot. Monika Kalicka

Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli robota do dezynfekcji powierzchni - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mobilny robot RobUV został stworzony przez zespół naukowców wydziałów mechanicznego i elektrycznego Politechniki Białostockiej (PB), a kupiła go jedna ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej - informuje uczelnia.


W środę (16.09) na konferencji prasowej zaprezentowano urządzenie. Robot jest mobilny, sterowany zdalnie. Składa się ze świetlówek emitujących promienie UV-C, które przeznaczone są do dekontaminacji.

- W momencie, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o COVID-19, natychmiast w mojej głowie, ale też z informacji, które pojawiały się w Chinach, wynikało, że trzeba zastosować takie rozwiązanie, które będzie skuteczne, które będzie dobrze oddziaływało na wszelkiego rodzaju patogeny - mówił na konferencji prof. Maciej Zajkowski z wydziału elektronicznego PB.


Powiedział, że pomysł z wykorzystaniem promieniowania UV nie jest nowy, ale - jak podkreślił - chodziło o stworzenie nowych możliwości, by - jak mówił - "żeby to promieniowanie mogło samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu, a nie jak do tej pory w postaci lamp, które wiszą na ścianach".

Naukowiec zaznaczył, że robot jest także bezpieczny dla użytkowników, bo - jak zauważył - w urządzeniu używane jest promieniowanie UV-C. "Nie jest ono dostępne w przyrodzie, jest to promieniowanie wytworzone w sposób sztuczny i jest niezwykle agresywne dla człowieka (...). Dlatego też chcieliśmy zabezpieczyć operatorów i tutaj okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie nadanie pewnej autonomii, nadanie mobilności temu rozwiązaniu" - mówił Zajkowski. Dodał, że konstrukcja została zaprojektowana wspólnie z zespołem z wydziału mechanicznego.

Robotem zainteresowała się firma ZURAD sp. z o.o., która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak mówił prezes firmy Adam Jabłoński, firma - poszukując rozwiązań dla tzw. rynku cywilnego - odwiedziła kilka miesięcy temu Politechnikę Białostocką, by zapoznać się z pomysłami uczelni, która pracowała nad robotem. "Stwierdziliśmy, że miejsce i chwila, i czas pandemii jest idealnym momentem do tego, aby ten pomysł zastosować na skalę masową" - dodał Jabłoński.

Mówił, że oczywiście zastosowanie lamp UV jest znane, ale - jak podkreślił - problemem było dopracowanie tak tego urządzenia, aby mogło być produkowane na masową skalę.


- To, co jest także istotne, to dostosowanie charakterystyki lamp, charakterystyki oddziaływania promieniowania do tego, żeby umożliwić z jednej strony skuteczną dezynfekcję czy dekontaminację (...) i dopasowanie do tego odpowiedniego podwozia, na którym będzie się to poruszało - mówił.


Jabłoński powiedział, że robota będzie wyróżniało posiadanie wszystkich atestów. Dodał, że produkt będzie bezpieczny w użytkowaniu. Obecnie robot będzie testowany na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym, gdzie ma być sprawdzane m.in. czy rodzaj i natężenie dobranych świetlówek jest skuteczne. "Mamy cel, aby na początku listopada ten produkt mógł już ujrzeć światło dzienne w formie takiej do zastosowań bezpośrednich" - mówił. W rozmowie z dziennikarzami dodał, że różne branże są zainteresowane tym rozwiązaniem to m.in. szpitale.


Prezentacja robota w filmie reklamowym Politechniki Białostockiej od 1'30''.Rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk mówiła, że powstanie robota to "efektywna współpraca z otoczeniem gospodarczym". Dodała, że praca naukowców i inżynierów uczelni odpowiada na aktualne potrzeby przemysłu, biorąc pod uwagę także potrzeby społeczne, a komercjalizacja pomysłu jest tego potwierdzeniem.

Komercjalizacja robota RobUV to najbardziej prestiżowa i największa wartościowo komercjalizacja bezpośrednia w historii uczelni - ocenił prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Tomasz Stypułkowski.


źródło: PAP | red: maj, mak, rbon


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzi innowatorzy nagrodzeni w konkursie "Technotalent"

10.12.2019, 18:36

Komunikator dla osób niepełnosprawnych, inteligentny system dostarczania leków, kabina do medytacji czy siedzisko lecznicze - to projekty młodych innowatorów z Podlaskiego, które zostały nagrodzone we wtorek w konkursie "Technotalent 2019".


Uczniowie i studenci ze wsparciem finansowym "Odkrywców Diamentów"

25.11.2019, 08:43

Zamiast dyżurnego tablicę wytrze robot, a uczący się języka angielskiego będą mogli szlifować słówka przy pomocy gry edukacyjnej. To niektóre pomysły uczniowskich zespołów naukowych, które doceniła kapituła Stowarzyszenia "Odkrywcy Diamentów".


Konstruktorzy z PB zajęli 3. miejsce na zawodach Robot Challenge

6.11.2019, 14:54

Konstruktorzy niewielkich robotów z Politechniki Białostockiej zajęli trzecie miejsce na największych międzynarodowych zawodach Robot Challenge rozgrywanych w Rumunii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
Tadeusz Grabowski kończy 100 lat, fot. Adam Dąbrowski
REGION
1.08.2021, 20:06, akt. 2.08.2021, 11:49

Tadeusz Grabowski kończy 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok