Radio Białystok | Koronawirus | Piontkowski: powroty z wakacji nie wpłynęły na masowe rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach

Piontkowski: powroty z wakacji nie wpłynęły na masowe rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach

29.09.2020, 11:28, akt. 11:35

Nie ziścił się scenariusz zakładający, że powroty z wakacji wpłyną na masowe rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach. Gdyby tak było, to mielibyśmy tysiące placówek zamkniętych – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i przytoczył aktualne dane o funkcjonowaniu placówek.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

96 szkół pracowało w trybie zdalnym

- Gdyby tak było, że powrót z wakacji spowodował masową falę zachorowań, to dzisiaj mielibyśmy tysiące placówek zamkniętych, a tak nie jest. Widać pewną fluktuację. Część szkół wraca z tej kwarantanny do tradycyjnych zajęć. Pojawiają się nowe podejrzenia zakażeń. Nie widać na razie, że ten słynny powrót z wakacji miał spowodować jakąś masową falę zachorowań – wyjaśnił Piontkowski we wtorek (29.09) na antenie Programu I Polskiego Radia.

Ministerstwo edukacji w poniedziałek poinformowało, że w trybie mieszanym pracowało 288 placówek oświatowych, a 96 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,1 tys. placówek, działało normalnie.

Postępowanie w wyniku wykrycia koronawirusa w szkole

Piontkowski na pytanie, czy jest możliwe kolejne zamknięcie gospodarki i szkół w związku z epidemią, stwierdził, że wprowadzono system, który umożliwia reakcję na zagrożenie epidemiczne.

Przypomniał, że gdy istnieje podejrzenie koronawirusa w szkole, jej dyrektor może wystąpić do organu prowadzącego i do inspekcji sanitarnej o wydanie zgodny na zmianę formy kształcenia na mieszaną bądź zdalną.

Nie chcemy reagować w ten sposób, by wszystkie szkoły zamykać, chyba że będzie jakaś dramatyczna sytuacja epidemiczna. Wydaje mi się, że sam fakt, że ktoś choruje w okolicach Warszawy, nie oznacza, że w okolicach Szczecina musimy zamykać szkoły. I tej logiki będziemy się raczej trzymali – powiedział.

Minister mówił też o tym, że obecnie dyrektor szkoły po konsultacji z nauczycielami może skrócić lekcje z 45 minut do 30 minut.

Wprowadziliśmy taką możliwość. Chodziło głównie o kształcenie na odległość. Zbyt długa praca przed ekranem komputera nie jest najlepszym rozwiązaniem 

– wytłumaczył Piontkowski.

Dodał, że przygotowane są też schematy działania dla stref czerwonych i żółtych. Tam inicjatywę ograniczenia funkcjonowania szkół, jak mówił, "będą miały sztaby kryzysowe, w skład których wchodzą także inspektorzy sanitarni".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koronawirus w łomżyńskich placówkach

29.09.2020, 09:22

I Liceum Ogólnokształcące i Przedszkole Specjalne Nr 3 w Łomży zostały zamknięte.


Kilkanaście szkół i przedszkoli w Podlaskiem pracuje w trybie zdalnym lub mieszanym

28.09.2020, 18:24

Z powodu wykrycia zakażeń koronawirusem, w trybie zdalnym lub mieszanym pracuje w województwie podlaskim kilkanaście szkół i przedszkoli.


Piontkowski: Na razie nie planujemy zamykania szkół, reagujemy lokalnie

21.09.2020, 09:12

Nie planujemy na razie zamykania szkół. Wprowadzony system, czyli reakcja lokalna na zwiększone zagrożenie epidemiczne, sprawdza się - tak pierwsze ponad dwa tygodnie roku szkolnego ocenia szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski.


MEN i GIS: procedury dot. przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną działają dobrze

15.09.2020, 19:03

Procedury dot. przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną działają dobrze - mówili we wtorek (15.09) szefowie MEN i GIS, Dariusz Piontkowski i Jarosław Pinkas. Służby sanitarne dostały 646 wniosków o zmianę trybu nauczania; 239 rozpatrzyły do tej pory pozytywnie, a 331 - negatywnie.


Dariusz Piontkowski: wycieczki szkolne mogą się odbywać z zachowaniem rygorów sanitarnych

10.09.2020, 12:17

Szkoły mogą organizować wycieczki dla uczniów przy zachowaniu określonych rygorów. Nie ma na razie przeszkód epidemicznych, by wycieczki nie mogły się odbywać - poinformował w czwartek (10.09) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan


fot. Joanna Szubzda
KRAJ
29.10.2020, 20:27, akt. 20:33

"SOR-y pracują na granicy wydolności"


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok