Radio Białystok | Koronawirus | Rzecznik MZ: Polska otrzyma 3 mln szczepionek na grypę i 420 dawek remdesiviru

Rzecznik MZ: Polska otrzyma 3 mln szczepionek na grypę i 420 dawek remdesiviru

7.10.2020, 19:21, akt. 19:30

Łącznie będziemy mieli w Polsce 3 mln szczepionek na grypę – powiedział w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ponadto Polska do czwartku (9.10) otrzyma 420 dawek remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

3 mln szczepionek na grypę

Na antenie radia TOK FM Andrusiewicz pytany o dostępność szczepionek na grypę powiedział, że resor zdrowia wraz z Agencją Rezerw Materiałowych systematycznie starają się zwiększać liczbę szczepionek.


"Dokonaliśmy zapytania ofertowego i zakupujemy szczepionki jako swego rodzaju rezerwę państwową do szczepień" – powiedział rzecznik.


Podkreślił, że te szczepionki nie będą przetrzymywane w magazynach, ale zostaną przekazane społeczeństwu do szczepień, choćby dla osób w wieku powyżej 75 lat, które są szczególnie zagrożone powikłaniami grypowymi.

Oświadczył, że w tej chwili sumarycznie będziemy mieli w Polsce w granicach 3 mln szczepionek. Powiedział, że jeśli wciąż będzie zapotrzebowanie w społeczeństwie, wówczas państwo podejmie kolejne kroki, aby te szczepionki dodatkowo skupować.

Adrusiewicz zwrócił uwagę, że w dotychczasowej historii "to nie państwo zamawiało i kupowało szczepionki, ale firmy prywatne, które zaopatrują rynek prywatny w związku ze szczepieniami, które się odbyły w minionym roku. To jest ten poziom wyszczepienia w Polsce 3,5-4 proc., na którego podstawie firmy prognozują zużycie. Państwo w tej chwili wkroczyło i zakupiło szczepionki, które będzie udostępniać obywatelom" – oświadczył Andrusiewicz

Pytany o rekomendacje dla rządu w związku z obchodami 1 listopada, kiedy większość Polaków nawiedza groby swoich najbliższych, rzecznik resortu zdrowia powiedział, że trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia omawiano m.in. kwestie związane z tym dniem.


"Mamy trzy tygodnie, w tym czasie może się wiele wydarzyć. Przygotowujemy się do tego wydarzenia, wypracowując różne scenariusze w zależności od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja. Na dziś mamy obowiązek noszenia maseczek na cmentarzach w strefie zielonej, czyli w strefie, gdzie nie ma obostrzeń, jeśli nie jesteśmy w stanie zachować dystansu, a jak wiemy, na cmentarzach nie będziemy w stanie go utrzymać. (...) W strefach żółtych i czerwonych maseczka jest obowiązkowa" – przypomniał Andrusiewicz.


"Maseczka to dziś najpewniejszy sposób zabezpieczenia się przed zakażaniem" – podkreślił rzecznik resoru zdrowia.

Oświadczył, że został przygotowany scenariusz na wypadek, gdyby przed 1 listopada nastąpił drastyczny wzrost zakażeń. "Dziś za wcześnie jeszcze o tym mówić – jaki będzie ten wzrost zakażeń".


"Pamiętajmy, że każda z tych prognoz uwzględnia inne zmienne. Bierzemy pod uwagę wszystkie zmienne – z każdej z czterech prognoz stworzonych na różnych modelach, więc najpewniejsze prognozowanie to jest to prognozowanie dwa tygodnie w przód. Wówczas wiemy, z czym możemy się mierzyć" – powiedział Andrusiewicz.


W ocenie rzecznika prasowego MZ "na pewno w najbliższym czasie liczba zakażeń nie spadnie".

"Liczmy, że wprowadzenie kategorycznych obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej oraz zerojedynkowa sytuacja dla policji, która będzie mogła wystawiać mandaty, może wpłynąć na najbliższe dni" – powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że w czwartek będzie dwa razy więcej powiatów z obostrzeniami. "Wszystko wskazuje na to, że od północy z piątku na sobotę wszyscy warszawiacy będą chodzić w maseczkach" – powiedział Andrusiewicz.


420 dawek leku wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19

Komisja Europejska do czwartku ma też zawrzeć umowę ramową z producentem leku, w następstwie czego Polska podpisze umowę na konkretne dostawy – poinformował rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz.


"Do jutra mamy otrzymać kolejnych 420 dawek. Także do jutra Komisja Europejska ma zawrzeć umowę ramową z producentem, która będzie obejmowała dawki dla całej UE. W następstwie podpiszemy umowę na konkretne dostawy" – powiedział.


Media pisały o tym, że szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19 alarmują, iż mają ostatnie sztuki leku, w związku z tym nie oferują terapii tym lekiem nowo przyjmowanym pacjentom. Podobne problemy sygnalizowały inne kraje UE. Wiceminister Kraska zapewniał we wtorek, że szpitale na bieżąco przekazują sobie leki tam, gdzie ich brak.

Jedynym producentem leku jest amerykańska firmą Gilead Sciences. Otrzymała ona na początku kwietnia pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków, która dopuszcza do obrotu oraz kontroluje leki w UE.

Remdesivir to lek przeciwwirusowy wcześniej stosowany w leczeniu m.in. gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus ebola. Obecnie lek wykorzystywany jest w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w ciężkim stanie.

Lek jest inhibitorem (trucizną) dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2 i wirusa eboli. Zakłóca produkcję materiału genetycznego i zapobiega replikacji wirusa. Podaje się go dożylnie w kroplówce.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejm: jeżeli COVID-19 nie ustąpi, budżet na 2021 r. może się zmienić

7.10.2020, 18:47

Założenia do budżetu 2021 r. mogą się zmienić, w zależności od tego, jak dalej rozwinie się sytuacja z pandemią - mówił Henryk Kowalczyk (PiS) podczas debaty nad projektem budżetu na 2021 r. Opozycja krytykowała nadmierne zadłużenia państwa i zły punkt ciężkości, jeśli chodzi o wydatki.


Kilkunastu studentów UMB z koronawirusem

7.10.2020, 13:42

U kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania potwierdziły koronawirusa, przebywają w izolacji domowej - potwierdził w środę (07.10) rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.


Rzecznik MZ: laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań

7.10.2020, 13:37

Polskie laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań na wykrycie koronawirusa na dobę. Taka jest ich wydajność, ale można ją jeszcze zwiększyć - zapewnił w środę (7.10) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Duży wzrost zakażeń. 3003 nowe przypadki koronawirusa

7.10.2020, 10:48

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii – podało w środę (7.10) Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 107 319 osób, zmarło 2 792 z nich.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok