Radio Białystok | Koronawirus | Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

16.10.2020, 11:51, akt. 11:57

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Resort rodziny i polityki społecznej zaznacza, że osoby starsze, które często zmagają się z różnymi schorzeniami, są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii. Minister Marlena Maląg zaapelowała do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny (od 10:00 do 12:00)

"Pamiętajmy przy tym o środkach bezpieczeństwa. Nośmy maseczki, zakładajmy jednorazowe rękawiczki i pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu" – powiedziała minister.

Szefowa resortu rodziny zaleca też seniorom, aby rozważyli kontakt z bliskimi, korzystając np. z wideorozmowy. Do tego wystarczy komputer, smartfon lub tablet i komunikator internetowy z funkcją wideorozmowy.

Jak widać, współczesna technologia służy nie tylko osobom młodym. Dzięki niej seniorzy mogą rozmawiać ze swoimi bliskimi i znajomymi i przy okazji widzieć siebie nawzajem. Wszystko na odległość, bez konieczności bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie – bez narażania zdrowia własnego i innych

– podkreśliła minister.

Zarekomendowała też seniorom korzystanie, w miarę możliwości, z teleporad lekarskich.

Czasy są trudne, a te wymagają szczególnych rozwiązań. Dzięki teleporadom osoby starsze mogą uzyskać niezbędną pomoc, nie wychodząc z domu i nie narażając siebie i swojego otoczenia

– wskazała Marlena Maląg.

Resort przypomina, że osoby, które podejrzewają u siebie koronowirusa mogą zadzwonić pod specjalna infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie otrzymają stosowne zalecenia, a w razie konieczności sugestię kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kolejnym rozwiązaniem – podaje resort – jest aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, która pomaga w walce z koronawirusem. Aplikacja zbierane dane o tym, z kim spotyka się jej użytkownik i informuje, gdy dana osoba miała kontakt z osoba zakażoną. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i można z niej korzystać bezpłatnie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


201 nowych zakażeń koronawirusem w Podlaskiem - zmarło 7 osób z regionu

16.10.2020, 14:33

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o 201 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Podlaskie znalazło się w niemieckiej "strefie ryzyka" - obowiązkowy test na obecność koronawirusa

16.10.2020, 07:32

Od soboty (17.10) podróżnych z województwa podlaskiego będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia za zachodnią granicą kraju. Województwo podlaskie znalazło się na niemieckiej liście tak zwanych "stref ryzyka".


prof. Joanna Zajkowska

16.10.2020, 08:20

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok