Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB

16.10.2020, 08:20, akt. 11:33

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

prof. Joanna Zajkowska
prof. Joanna Zajkowska

Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


8 tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby. To budzi niepokój i zmusza do szybkich reakcji. Stąd nowe decyzje rządu w sprawie kolejnych obostrzeń sanitarnych - prawie połowa kraju będzie od soboty (17.10) w czerwonej strefie. Znajdą się w niej również Białystok i Suwałki, a także sześć powiatów z naszego regionu - białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski. Od soboty kolejne powiaty i miasta w strefie czerwonej - są nowe obostrzeniaWiąże się z tym wiele dodatkowych ograniczeń - szkoły średnie i uczelnie przechodzą na zdalny system nauczania. Zamknięte będą baseny, aquaparki i siłownie. Ponawiane są też prośby - przede wszystkim o zachowywanie dystansu i noszenie maseczek. Czy to może nas uchronić przed zakażeniem? M.in. o tym z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii profesor profesor Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neoroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Przeraziły nas te liczby. Ponad 8 tys. nowych zakażeń w ciągu doby - to ostatni raport. Najbardziej zaludnione w Europie Niemcy wszczynały alarm przy 4 tys. Boję się pytać, czy tych zakażeń może być jeszcze więcej i na ile powinniśmy się przygotować? Co to przede wszystkim dla nas oznacza? 


prof. Joanna Zajkowska: Na pewno będzie ich więcej. Mamy stan epidemii, widać, że ona przybiera na sile, przyspiesza. Mam nadzieję, że to będą osoby, które łagodnie chorują. Te liczby nie powinny nas przerażać, natomiast martwi mnie to, że możemy nie zabezpieczyć, nie udzielić pomocy medycznej tym, którzy tego potrzebują. 


Może zabraknąć łóżek?


Część chorych jednak wymaga hospitalizacji, tlenoterapii, która może być podana tylko w szpitalu. 


I lekarzy może zabraknąć.


Już brakuje. Staram się o tym nie myśleć. Są poczynione pewne działania, żeby uaktywnić, nadać pewne uprawnienia rezydentom późniejszych lat, żeby włączyli się też do działań wspierających lekarzy walczących z epidemią. 


Tsunami uderzy za dwa tygodnie - tak alarmuje Dziennik "Gazeta Prawna". 14 dni - na tyle podobno wystarczy łóżek respiratorowych przy obecnej dynamice rozwoju koronawirusa w Polsce, tak wynika z modelu matematycznego szacującego wydolność systemu. Już teraz Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenie do niezbędnego minimum, a nawet całkowite zawieszenie planowych zabiegów, żeby zapewnić te dodatkowe łóżka w szpitalach dla chorych na Covid-19. Grozi nam włoski scenariusz z marca i kwietnia? 


Mam nadzieję, że nie włoski, dlatego że już lepiej radzimy sobie z leczeniem zakażeń, czyli ta śmiertelność u nas jest trochę niższa, dlatego że mamy już leki, mamy pewne doświadczenie jak prowadzić tych chorych, więc ta śmiertelność nie powinna być taka duża, kiedy Włosi pierwsi się zmierzyli z tą falą ciężkich zachorowań. Natomiast myślę, że te prognozy trzeba brać pod uwagę, ale też suma tych naszych wszystkich działań powinna jednak przyhamować troszkę ilość tych zachorowań. Na pewno przygotowujemy się na jeszcze większą ilość chorych, takie są podejmowane działania, oby się nie przydały. Najprawdopodobniej te obostrzenia, które są wprowadzane w tej chwili, mam nadzieję, że spowolnią i zmniejszą ilość dziennych zakażeń, a tym samym zachorowań, a tym samym zgonów. 


Co przede wszystkim spowolni? Były apele Ministerstwa Zdrowia "nie wychodźmy z domów, ograniczajmy swoje aktywności społeczne, nośmy maseczki" - takie apele słyszeliśmy w marcu i w kwietniu.


Tak, to są bardzo ważne zalecenia. Wiadomo, jaka jest droga transmisji - przekazuje człowiek od człowieka, w bliskim kontakcie. W związku z tym to, co zależy od nas, i to, co nie zależy od nas, czyli te obostrzenia, które powinny ograniczyć zgromadzenia, zmniejszyć liczbę uczestniczących w weselach, w pogrzebach, mam nadzieję, że to będzie egzekwowane bardziej restrykcyjnie, bo w tej chwili zbieramy pokłosie jednak tych dużych zgromadzeń. I oczywiście to, co zależy od nas, czyli trzymanie dystansu, maseczki, dezynfekcja rąk. 


Takie uroczystości rodzinne... Teraz weekend przed nami, ludzie się zastanawiają, czy robić, czy nie, czy iść, czy nie iść. 


Muszę powiedzieć z moich własnych obserwacji, oczywiście analizując ogniska, które są na Podlasiu, że to są ogniska oczywiście związane z zakładami pracy, z placówkami służby zdrowia, ale dużo jest pojedynczych zachorowań, z których wynika, że osobą zakażającą inne osoby jest ktoś nam najbliższy: przyjaciele, rodzina, znajomi. I o tym pamiętajmy, że każdy z nas może być zakażony, w związku z tym ograniczałabym te spotkania.


I maseczki, które jak podkreślają specjaliści, są teraz tak naprawdę może jakąś najbardziej prymitywną formą szczepionki, kiedy tej prawdziwej jeszcze nie ma, wszyscy na nią czekamy, ale widać, chociażby po sposobie noszenia tych maseczek, że wielu z nas brakuje takiej motywacji wewnętrznej, przekonania, że musimy je nosić. W jaki sposób maseczka chroni nas przed zakażeniem? Jak działa?


Muszę powiedzieć, że mnie też przeraża ta nonszalancja w noszeniu maseczek, nawet ośmieszana różnymi memami, żartami, noszenie na brodzie, gdzieś w sposób taki, że nie spełnia swojej funkcji. Natomiast chciałam przekonać, że jednak ta maseczka ma sens. Każdy z nas obserwował wielokrotnie, czy to na mrozie, czy w pobliżu szyby, że oddychając czy nawet rozmawiając, wydalamy parę wodną. Wirusy nie unoszą się samodzielnie, tylko są na kropelkach naszej śliny i tej pary, którą wydalamy. Maseczka chroni z jednej strony rozmówców czy osoby, które są w bliższym dystansie przed tym aerozolem, który wydalamy, oczywiście te największe, duże kropelki, one osadzają się na tej maseczce, dlatego obserwujemy, że ona wilgotnieje, potem staje się nieprzyjemna, dlatego trzeba ją zmieniać, ale ona chroni przed tym materiałem, który jest zakaźny, przed tym, który zakaża. Natomiast druga osoba - ten materiał z kolei osadza się z zewnątrz, czyli jeżeli dwie osoby mają maseczki nałożone, jeszcze trzymają dystans, tak naprawdę redukujemy ryzyko zakażenia niemalże do zera. Oczywiście sytuacje takie, kiedy mamy kaszel bądź takie nieprzewidywalne kichnięcie, te warunki się zmieniają, bo przeczytałam, że cząsteczki wirusa wydalane są z prędkością 64 km/h i może być ich przy kichnięciu wydalonych ponad 7 milionów, ale w jakiś sposób jednak ta maseczka przynajmniej część zatrzymuje. Natomiast w warunkach normalnej rozmowy czy oddychania ona pełni swoją funkcję. 


Mam tutaj różne maseczki. To jest tak zwana chirurgiczna, mam też maseczkę z materiału, z muślinu, i taką bawełnianą, oczywiście jest też przyłbica. Czy one mają jednakową skuteczność?


Najbardziej komfortowe są te materiałowe, natomiast przeczytałam, że najbardziej skuteczne są te, które łączą ze sobą kilka rodzajów materiałów, czyli co najmniej dwa rodzaje materiałów, inny splot, inny materiał użyty, one są bardziej skuteczne. Maseczka chirurgiczna też jest złożona z kilku warstw, tą niebieską warstwą zakładamy na zewnątrz i ona ma jeszcze taki element, który zapewnia przyleganie przy nosie.


To te druciki. A przyłbica? 


Przyłbica chroni nas właśnie przed nagłym opryskaniem, czyli przed tym takim grubym aerozolem, zarówno emitowanym przez nas, jak i przed niespodziewanym kichnięciem czy kaszlnięciem osoby, którą mamy naprzeciwko. Natomiast ona nie zastępuje maseczki. Najlepsze jest połączenie maseczki plus przyłbicy. Przyłbica ma jeszcze tę zaletę, że chroni nas przed automatycznym, odruchowym dotykaniem naszej twarzy.


Do oczu też nie dotkniemy.


Oczu też nie należy dotykać, bo jednak śluzówki, spojówki, to też jest droga zakażenia. 


A co z tym noszeniem takim poniżej nosa, pod brodą albo na brodzie? Czy to w ogóle ma sens? 


Żeby maseczka spełniała swoją funkcję, musi być założona tak jak należy, czyli przykrywać nozdrza i usta. 


Prawie wszystkie ekspedientki w sklepach noszą w ten sposób maseczki, że mają albo na brodzie, albo pod nosem, niestety. 


Należy zwracać uwagę, upominajmy się nawzajem grzecznie, nie agresywnie, ale przypominajmy, bo od tego zależy nasza sytuacja, która będzie za tydzień, za dwa tygodnie. 


Wielu tak zwanych antycovidowców albo jak niektórzy mówią koronasceptyków twierdzi, że noszenie maseczek to ograniczenie ich wolności, rozporządzenie, które mówi o takim obowiązku, nie ma mocy prawnej i tak dalej, i tak dalej, ale wiele autorytetów i to nie tylko medycznych mówi, że to jest, jeśli już nie obowiązek prawny, to obowiązek moralny. Też słyszałam hasło "kochasz - włóż maseczkę". Tutaj chyba trzeba się odwołać do zdrowego rozsądku, mam nadzieję, że to nam wszystkim przemówi do rozsądku, to co pani profesor tam opowiedziała o działaniu tych maseczek, ale też do sumienia trzeba się odwołać. 


Myślę, że powinno to wejść do naszego stylu życia w tej chwili, nie warto protestować. Zobaczcie państwo, że po epidemii Sars, która była w Azji, Azjaci bardzo często noszą te maseczki, nie robią z tego wielkiego problemu. To należy nawet do dobrego zwyczaju, jeżeli jestem przeziębiony, zakładam maseczkę, bo chronię innych wokół siebie. 


Azjaci zrobili teraz kolejne badania, pokazali precyzyjnie wszystkim, nam Europejczykom też, że maseczki chronią, naprawdę chronią. 


Ukazało się już wiele prac, które na dużej populacji pokazują, że tam, gdzie stosuje się maseczki, oczywiście one same nie zapewnią nam gwarancji, muszą być w połączeniu z innymi zachowaniami, czyli trzymanie dystansu, mycie rąk, tam, gdzie są zastosowane te restrykcje, rzeczywiście ilość zakażeń zmniejsza się, jest widocznie mniejsza. 


Może jednak te 8 tysięcy przemówi do rozsądku koronasceptykom na przykład i nie będą narażać innych? Przynajmniej z myślą o innych może te maseczki będą nosić? 


Mam nadzieję, że jest to jednak niewielka grupa. Natomiast jest pewna bezwładność w tych zakażeniach, więc myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, natomiast jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost tych nowych przypadków.


Przetrwamy to?


Musimy. Obyśmy przetrwali z jak najmniejszymi stratami.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok