Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy zaszczepili około 70 proc. populacji

Ekspert: dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy zaszczepili około 70 proc. populacji

17.10.2020, 08:05, akt. 08:22

Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy w ciągu roku zaszczepili około 70 proc. populacji, ale logistycznie jest to niemożliwe, dlatego niezbędne jest wprowadzenie priorytetów wśród grup społecznych – uważa dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu powiedział PAP, że zapotrzebowanie na szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 – kiedy będzie już dostępna – zapowiada się ogromne.

Stworzenie skutecznej, bezpiecznej szczepionki to jedno, ale jeżeli faktycznie uda się wprowadzić ją na rynek, to trzeba pamiętać, że wtedy pojawi się problem jej produkcji i dystrybucji – a mamy gigantyczne zapotrzebowanie, takie, jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy na preparat szczepionkowy

– mówił.

Dodał, że dla kontroli pandemii "najlepiej, gdybyśmy w ciągu jednego roku zaszczepili około 70 proc. populacji, ale logistycznie jest to niemożliwe".

Wskazał, że "najbardziej optymalnie byłoby szczepić wszystkie grupy wiekowe, ale z uwagi na to, że nie będziemy mieć tak dużo dawek szczepionki dostępnej od razu, faktycznie należałoby określić pewien priorytet".

Ekspert zaznaczył, że co prawda młode osoby, często asymptomatyczne, mają duży wpływ na rozprzestrzenianie się zakażenia, to jednak najczęściej ofiarami COVID-19 są osoby z chorobami współistniejącymi i starsze.

"Dlatego też wydaje się, że to dla nich szczepionka powinna być dostępna w pierwszej kolejności, a dopiero później dla osób z młodszych grup wiekowych i relatywnie zdrowych" – wskazał.

W mojej opinii szczepionka powinna być także priorytetowo dostępna dla pracowników służby zdrowia. Mają oni również większe ryzyko zakażenia, a zakażenie u pracowników służby medycznej powoduje później szereg różnych zaburzeń w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia, konieczność różnego rodzaju kwarantanny, zamykania oddziałów

– powiedział.

Zdaniem eksperta – biorąc pod uwagę obecny stan badań nad stworzeniem szczepionki przeciw SARS-CoV-2 – są realne szanse, by była ona dostępna w 2021 r.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska policja przygotowuje się do nowych obostrzeń

16.10.2020, 20:05

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. czerwoną strefą w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


Wojewoda podlaski wydał kilkanaście decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii

16.10.2020, 16:26

Jeden lekarz i kilkanaście pielęgniarek dostało dotąd w Podlaskiem decyzje wojewody o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii – poinformował w piątek (16.10) Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Lekarz i trzy pielęgniarki pracę przyjęły – dodano.


Szkoły w czasie pandemii

16.10.2020, 13:11

Nauczanie zdalne i hybrydowe - w takich warunkach funkcjonują teraz szkoły w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.


PZU przekaże 200 tzw. opasek życia dla szpitali leczących chorych na koronawirusa

16.10.2020, 12:51

PZU przekaże kolejnych 200 tzw. opasek życia szpitalom, w których leczeni są chorzy na COVID-19; analizują one kluczowe parametry życiowe pacjentów i alarmują personel w przypadku zagrożenia życia - podało PZU. Opaski trafią do placówek m.in. we Wrocławiu i Poznaniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok