Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: system opieki zdrowotnej musi iść w stronę masowych testów na COVID-19

Ekspert: system opieki zdrowotnej musi iść w stronę masowych testów na COVID-19

18.10.2020, 08:16, akt. 08:21

System opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania masowo testów na obecność koronawirusa – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Laboratoria są przygotowane na wykonywanie dużej liczby testów

"Już od sześciu, siedmiu miesięcy powtarzamy, że testowanie jest jedynym sposobem na to, żeby dotrzeć do jak największej liczby zakażonych osób i tu się nic nie zmieniło. Musimy sobie tylko życzyć, żeby testowanie było na coraz większą skalę, ponieważ my od strony laboratoryjnej, od strony instytucjonalnej – jako osoby odpowiedzialne za wykonywanie tych testów – tak naprawdę mamy bardzo duże możliwości i stajemy na wysokości zadania" – mówił PAP prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i jednocześnie kierownik uniwersyteckiego laboratorium, w którym wykonywane są testy na obecność koronawirusa.

Profesor zaznaczył, że laboratoria są przygotowane na wykonywanie dużej liczby testów. "Są także ludzie, którzy potrafią to robić i którzy robią to coraz lepiej – bo te kilka miesięcy też nas wiele nauczyło" – wskazał.

Natomiast to, co jest najistotniejsze, i to, na co wszyscy zwracamy uwagę, to kwesta skali i dobór grup, które podlegają testowaniu. Obecnie, szczególnie w ostatnich tygodniach, obserwujemy stały wzrost liczby próbek, które do nas trafiają i to ewidentnie jest związane z kierowaniem na badanie przez lekarzy rodzinnych. Dostrzegalne jest także to, że wzrósł odsetek próbek dodatnich – na samym początku pandemii, w marcu, w kwietniu, mieliśmy wykrywalność na poziomie do 5 proc., a teraz – i to się już staje niemalże regułą – mamy do 20 proc. wyników dodatnich

– tłumaczył.

Profesor wskazał, że z jednej strony wzrost pozytywnych wyników testów świadczy o tym, że lekarze w sposób dość celowy i trafny kierują na testy pacjentów.

"Z drugiej strony należy zauważyć, że kierowani na badania są przede wszystkim pacjenci objawowi – a to, co od strony epidemiologicznej cały czas tutaj waży, to wciąż duże grupy, duże skupiska, które w przeważającej mierze są bezobjawowe" – powiedział.

My od dłuższego czasu, żeby nie powiedzieć od zawsze, nie testujemy w sposób przesiewowy. Ten przesiew dotyczy wybiórczo pacjentów np. w szpitalach. Natomiast w Polsce nie testujemy przesiewowo w sposób systemowy, czyli zakład po zakładzie, szkoła po szkole. Do tego modelu nie doszliśmy

– dodał.

Testy na masową skalę

Ekspert wskazał, że w jego opinii system opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania testów na obecność koronawirusa na masową skalę.

"Musimy iść w stronę masowości testów i równocześnie jak najwyższego udoskonalenia badań. Szczególnie zależy nam na testach o wysokiej wiarygodności, zaopatrzonych we wszystkie możliwe kontrole, od kontroli pobrania wymazu, przez kontrolę izolacji RNA oraz pozytywnych i negatywnych kontrolach PCR. Tego typu testy ułatwiają interpretację wyników i ograniczają liczbę wyników wątpliwych. Minimalizują także ryzyko wydania wyniku fałszywie ujemnego" – mówił.

"Liczy się także czas trwania reakcji – oczywiście, zależy nam w tym kontekście na testach trwających jak najkrócej. Są na rynku, faktycznie, metody testowania molekularnego, w których przypadku wynik pojedynczej próbki można uzyskać nawet w czasie godziny. Nie zawsze jednak wynik taki jest w 100 proc. pewny, gdyż metody te często cechują się znacząco mniejszą czułością niż metody klasyczne. I są do tego dużo droższe. Mamy w tym już pewne doświadczenie, które mówi, że nie zawsze coś, co jest robione bardzo szybko, jest czymś, co jest robione dobrze" – zaznaczył. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: potwierdzają się obawy dot. koronawirusa; na takich założeniach opieramy działania i strategię

17.10.2020, 19:10

Potwierdzają się wszystkie obawy dot. natury koronawirusa. Na takich założeniach opieramy nasze działania i strategię - tak na Twitterze premier Mateusz Morawiecki skomentował zestawienie wiedzy naukowej nt. koronawirusa. W publikacji podkreślono m.in. ważną rolę szybkich testów, śledzenia kontaktów i izolacji.


Rzecznik MZ: mamy 14,7 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem

17.10.2020, 14:07

Obecnie mamy 14,7 tys. dostępnych łóżek w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem i 1 tys. 115 respiratorów - powiedział w sobotę (17.10) rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, zarówno liczba łóżek, jak i respiratorów jest sukcesywnie zwiększana.


Białystok w strefie czerwonej - monitoring komunikacji, zmiany dotykają m.in. kibiców piłkarskich

17.10.2020, 12:39

Od soboty (17.10) w czerwonej strefie objętej największymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa znalazł się też Białystok. Magistrat monitoruje m.in. sytuację w komunikacji. Ograniczenia od razu odczują kibice piłkarscy, którzy nie wejdą na sobotni mecz Jagiellonii z Lechem Poznań.


9622 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce - najwięcej od początku pandemii

17.10.2020, 10:30

Ministerstwo zdrowia informuje o 9622 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. To najwięcej zakażeń od początku pandemii. Zmarły 84 osoby – łącznie 167 230 zakażeń i 3 524 zgony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok