Radio Białystok | Wiadomości | Białystok w strefie czerwonej - monitoring komunikacji, zmiany dotykają m.in. kibiców piłkarskich

Białystok w strefie czerwonej - monitoring komunikacji, zmiany dotykają m.in. kibiców piłkarskich

17.10.2020, 12:39, akt. 12:45

Od soboty (17.10) w czerwonej strefie objętej największymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa znalazł się też Białystok. Magistrat monitoruje m.in. sytuację w komunikacji. Ograniczenia od razu odczują kibice piłkarscy, którzy nie wejdą na sobotni mecz Jagiellonii z Lechem Poznań.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Białostoczanie w pierwszym dniu obowiązywania strefy czerwonej - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku odnotowano dotąd najwięcej zakażeń koronawirusem

Białystok od dwóch tygodni był - dosłownie i w przenośni - "białą plamą" na czerwonym tle map walki z koronawirusem. Już bowiem od 3 października czerwoną strefą objęty jest powiat białostocki otaczający miasto, które formalnie jest oddzielnym powiatem i tymi obostrzeniami dotąd objęte nie było.

Według najnowszej mapy zakażeń publikowanej przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, to właśnie w stolicy województwa odnotowano dotąd najwięcej zakażeń koronawirusem - niespełna 1,2 tys. (miasto liczy blisko 300 tys. mieszkańców).

Po włączeniu miasta od soboty do czerwonej strefy, prezydent Tadeusz Truskolaski zaapelował do białostoczan o rozwagę, dbanie o siebie i innych oraz stosowanie się do zaleceń. "Sytuacja jest naprawdę poważna i musimy robić wszystko, co możliwe, aby uchronić się przed zakażeniem" - dodał.

Miasto monitoruje m.in. sytuację w komunikacji

Miasto monitoruje m.in. sytuację w komunikacji, bo w czerwonej strefie zmniejszają się limity dopuszczalnej liczby osób w autobusie do 30 proc. wszystkich miejsc. Jak poinformowała Białostocka Komunikacja Miejska zarządzająca transportem publicznym w tym mieście, przy każdych drzwiach autobusów są informacje z podaną maksymalną liczbą osób, jaka może podróżować tym konkretnym pojazdem.

BKM będzie o tym informował na bieżąco, jednocześnie obserwując natężenie ruchu w autobusach. W razie potrzeby wykorzystywane będą dodatkowe pojazdy tam, gdzie będzie taka potrzeba

- powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Choć ograniczenia dotyczą m.in. handlu (liczba klientów jest zależna od liczby kas w sklepie lub powierzchni galerii handlowej), w sobotnie przedpołudnie utrudnień z tym związanych w mieście nie było widać. W galerii handlowej na osiedlu Zielone Wzgórza, w której działa też duży hipermarket, nie było zbyt wielu klientów. Bez trudu można było znaleźć miejsce do parkowania; przed wejściem do hipermarketu nie trzeba było czekać w kolejce, by zachować wymaganą liczbę kupujących.

Niektórzy klienci przyznawali, że myślą o większych zakupach, by w miarę możliwości omijać przez jakiś czas duże sklepy. W niektórych punktach pojawiły się informacje, ilu klientów jednocześnie może być wewnątrz. Nieco większy ruch był w galerii handlowej przy ul. Hetmańskiej, ale tu również nie było widać utrudnień związanych z ograniczeniem liczby klientów.

Nie widać też problemów z noszeniem maseczek na ulicach, ale ten wymóg dotyczył białostoczan - podobnie jak całego kraju - już od tygodnia. Jak wynika ze statystyk policji, minionej doby policjanci ujawnili w województwie 274 przypadki nieprzestrzegania tego obowiązku; nałożyli 154 mandaty i skierowali 43 wnioski do sądów, 77 osób jedynie pouczyli. W samej strefie czerwonej (do soboty w regionie był to powiat białostocki i zambrowski oraz miasto Suwałki) były to 25 mandatów, 6 wniosków do sądów oraz 4 pouczenia.

Zmianę odczują kibice

Zmianę już w sobotę odczują kibice piłkarscy. Choć mobilizowali się przed tym meczem, m.in. rozwieszając w mieście hasła i zachęcając do kupowania biletów, nie obejrzą z trybun stadionu miejskiego wieczornego meczu ekstraklasy między Jagiellonią Białystok a Lechem Poznań. Już w miniony wtorek klub wstrzymał sprzedaż wejściówek (do tamtej pory sprzedano ich niespełna 4 tys.), bo pojawiły się wówczas pierwsze sygnały, że miasto może znaleźć się w czerwonej strefie. Mecz się odbędzie, ale bez kibiców na trybunach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szczepionka Pfizera na Covid-19 najwcześniej w trzecim tygodniu listopada

17.10.2020, 11:35

Koncern farmaceutyczny Pfizer przed trzecim tygodniem listopada nie będzie ubiegał się o zgodę na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy nie będą wiec dostępne przed wyborami w USA.


9622 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce - najwięcej od początku pandemii

17.10.2020, 10:30

Ministerstwo zdrowia informuje o 9622 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. To najwięcej zakażeń od początku pandemii. Zmarły 84 osoby – łącznie 167 230 zakażeń i 3 524 zgony.


Ekspert: ludzie nie boją się testów na COVID-19, jeśli się czegoś obawiają, to diagnozy i ograniczeń

17.10.2020, 09:21

Ludzie nie boją się testów na COVID-19. Jeśli się czegoś obawiają, to diagnozy, choroby, ale też wszystkich ograniczeń, jakie się wiążą z potwierdzonym zakażeniem – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.


Polscy specjaliści sprawdzą, czy mikrobiom może wpływać na przebieg COVID-19

17.10.2020, 08:35

Polscy specjaliści rozpoczną wkrótce badania, które mają wykazać czy mikrobiom jelitowy może wpływać na ryzyko zakażenia koronawirusem i przebieg COVID-19. Trwa rekrutacja chorych na COVID-19 do pierwszego na świecie takiego badania klinicznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok