Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: ludzie nie boją się testów na COVID-19, jeśli się czegoś obawiają, to diagnozy i ograniczeń

Ekspert: ludzie nie boją się testów na COVID-19, jeśli się czegoś obawiają, to diagnozy i ograniczeń

17.10.2020, 09:21, akt. 09:25

Ludzie nie boją się testów na COVID-19. Jeśli się czegoś obawiają, to diagnozy, choroby, ale też wszystkich ograniczeń, jakie się wiążą z potwierdzonym zakażeniem – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Testy na obecność koronawirusa wykonują ludzie, którzy są do tego bardzo dobrze przygotowani, przeszkoleni. Obecnie pobieranie wymazów przeprowadzane jest bardzo sprawnie, rutynowo i właściwie dla osoby, która ma pobierany wymaz nie jest to stresujące" – mówił PAP prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Kierownik uniwersyteckiego laboratorium, w którym wykonywane są testy na obecność koronawirusa, wskazał również, że nigdy nie spotkał się z sytuacją, by ktoś w ostatniej chwili – z powodu stresu czy strachu – odmówił wykonania testu i pobrania wymazu.

Jak tłumaczył, pobranie wymazu można przyrównać np. do wizyty u stomatologa, czy konieczności wykonania jakiegoś drobnego zabiegu leczniczego.

"Gdy nas boli ząb, to akceptujemy to, że musimy usiąść na fotelu u stomatologa i poddać się niezbyt przyjemnemu borowaniu zęba. Myślę, że z wymazywaniem jest podobnie. Nie jest to fajne, ale jest konieczne i dlatego akceptowalne – mówił.

Są oczywiście osoby, które na biały fartuch źle reagują, np. wzrasta im ciśnienie. To się zdarza i to jest normalne. A co dopiero, gdy podchodzi do nas ktoś w białym szczelnym kombinezonie, ubrany niemal jak kosmonauta. Ale w tym przypadku naprawdę mówimy o krótkiej, sprawnie wykonanej procedurze, której nie należy się obawiać

– powiedział Krzysztof Książek.

"Nigdy też wśród osób, które miały mieć pobrany wymaz w kierunku badania na zakażenie koronawirusem, nie spotkałem się z jakąś negacją faktu, że muszą oni mieć ten wymaz pobrany. To by była jakaś abstrakcja, że ktoś przykładowo broniłby się rękoma i nogami przed pojawieniem się na pobranie wymazu. Natomiast to, czego musimy być świadomi, to to, że ludzie mogą mieć autentyczne obawy – przed byciem zdiagnozowanym" – podkreślił profesor.

Tłumaczył, że to obawa nie przed samym faktem poddania się wymazowi czy przed tym, że próbka będzie gdzieś dalej badana, "tylko ludzie obawiają się konsekwencji badania, jego wyniku" – mówił.

Ludzie boją się samego zakażenia, ale także kwarantanny. Boją się odsunięcia znowu od pracy zawodowej i obawiają się jakichś ograniczeń, które rzeczywiście są konsekwencją wykazania dodatniego wyniku. To jest na pewno jakiś problem, ale zakładam, że istnieje on tylko w niewielkim odsetku

– dodał.

Profesor zaznaczył jednocześnie, że przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa – i to na jak największą skalę – jest jedną z kluczowych kwestii w kontekście kontroli pandemii.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polscy specjaliści sprawdzą, czy mikrobiom może wpływać na przebieg COVID-19

17.10.2020, 08:35

Polscy specjaliści rozpoczną wkrótce badania, które mają wykazać czy mikrobiom jelitowy może wpływać na ryzyko zakażenia koronawirusem i przebieg COVID-19. Trwa rekrutacja chorych na COVID-19 do pierwszego na świecie takiego badania klinicznego.


nadinsp. Robert Szewc

17.10.2020, 08:23

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z pandemią

18.10.2020, 07:17

Obowiązkowe maseczki wiernych i służby liturgicznej podczas nabożeństw, dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej, czy możliwość wyboru formy przyjmowania komunii. Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z pandemią i wejściem parafii Archidiecezji Białostockiej do czerwonej strefy.


Podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży pod opieką tylko jednej osoby

16.10.2020, 12:36

Od ponad tygodnia czternaścioro wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży przebywa tylko pod opieką dyrektorki tej placówki Ingi Kolaski.


Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

16.10.2020, 11:51

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.





ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok