Radio Białystok | Koronawirus | Wiemy, który obiekt w Białymstoku będzie przekształcony w szpital polowy dla pacjentów z COVID-19

Wiemy, który obiekt w Białymstoku będzie przekształcony w szpital polowy dla pacjentów z COVID-19

autor: Adam Janczewski

22.10.2020, 11:30, akt. 15:06

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski rekomendował ministerstwu zdrowia halę sportową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako lokalizację na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem - poinformowała w środę (21.10) Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

© fusho1d- stock.adobe.com
© fusho1d- stock.adobe.com

Decyzję w tej sprawie musi zaakceptować minister - dodała Kamila Ausztol. Wojewoda wskazał ministerstwu zdrowia halę jako najlepszy obiekt do zorganizowania szpitala polowego, tymczasowego.

Wcześniej wojewoda mówił w środę Polskiemu Radiu Białystok, że hala UMB wydaje się najlepszą lokalizacją na szpital chociażby ze względu na sąsiedztwo innych szpitali i wiążące się z tym zaplecze medyczne.

Hala jest zlokalizowana w pobliżu trzech dużych szpitali: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego leczącego dorosłych, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i wojewódzkiego szpitala zespolonego. Oba szpitale kliniczne podlegają Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku.

Rzecznik UMB Marcin Tomkiel powiedział, że rektor uczelni został poinformowany przez wojewodę o tej rekomendacji. Dodał, że nie ma na razie żadnych szczegółów, np. informacji ile łóżek dla pacjentów z COVID-19 miałoby się znaleźć w tym szpitalu tymczasowym. Podlaski Urząd Wojewódzki informuje o stu miejscach, które miałyby powstać w szpitalu polowym.

Hala UMB powstała w latach 70-tych XX wieku (1976 r.). Budynek składa się z dwóch brył. Obiekt ma ok. 1,4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, cała kubatura to ponad 2,7 tys. metrów  kwadratowych. W ostatnim czasie hala była częściowo remontowana  wewnątrz, władze uczelni informowały w ostatnim czasie, że planują  remont z zewnątrz. Hala jest nieocieplona z zewnątrz.

W tym tygodniu dwa szpitale powiatowe w Podlaskiem: w Augustowie i Bielsku Podlaskim, decyzją wojewody przekształcają się w całości w covidowe. Ma tam być łącznie ok. 320 łóżek dla pacjentów z  koronawirusem, którzy będą wymagać hospitalizacji.

Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że (dane na 20 października) w regionie jest obecnie zajętych 329 z 838 łóżek covidowych i że zajętych  jest 19 z 43 respiratorów. W środę służby sanitarno-epidemiologiczne  poinformowały o kolejnych 268 potwierdzonych przypadkach COVID-19. Liczba chorych w regionie od początku pandemii przekroczyła 5 tys., łącznie zmarło 87 osób.

źródło: PAP | red: rbon, lma, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

20.10.2020, 13:34

Wkrótce w regionie przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.


Augustowski szpital placówką jednoimienną

20.10.2020, 09:33

Od wtorku (20.10) augustowski szpital jest placówką jednoimienną. Oznacza to, że będą tam przyjmowani i leczeni wyłącznie chorzy na Covid-19.


Bohdan Paszkowski

20.10.2020, 08:29

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok