Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

W Podlaskiem przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

autor: Ryszard Minko

20.10.2020, 13:34, akt. 17:20

Wkrótce w regionie przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com


0:00
0:00
Z zastępcą dyrektora szpitala w Bielsku Podlaskim Patrycją Sarnacką rozmawia Grzegorz Pilat | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowe miejsca tworzone są w szpitalach w Bielsku Podlaskim i Augustowie. Dotychczasowi pacjenci są właśnie przewożeni do innych placówek. 

Jak informuje podlaski oddział NFZ, pacjenci ze szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie, które wojewoda przekształcił w tak zwane placówki covidowe, mają otrzymać pomoc w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów szpitalach. I tak obecni pacjenci ze Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim mają być leczeni w Hajnówce i Siemiatyczach, a hospitalizowani w Augustowie trafią do Grajewa i Suwałk. 

W ten sposób w regionie mają być wygospodarowane 324 łóżka dedykowane tylko pacjentom z koronawirusem, z czego 11 będzie łóżkami na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie w ponad 20 podlaskich szpitalach przygotowano nieco ponad 600 miejsc dla zakażonych pacjentów, z czego zajętych jest już blisko połowa.


Szpital covidowy w Bielsku Podlaskim sukcesywnie wypisuje pacjentów

Przekształcony w covidowy szpital w Bielsku Podlaskim wypisuje sukcesywnie do domów tych pacjentów, którzy mogą być wypisani – poinformowała we wtorek dyrektor placówki Bożena Grotowicz. W szpitalu będzie ponad 170 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Przygotowanie tych łóżek ma następować sukcesywnie w tym tygodniu. 

"Co do zasady postaramy się ten harmonogram wykonać w całości (...). Część pacjentów wypisaliśmy wczoraj, część dzisiaj, część będzie wypisana jutro i pojutrze" – poinformowała dyrektor Bożena Grotowicz. 

Szpital podał, że do odwołania wstrzymane są wszystkie przyjęcia planowe. Osoby wymagające dalszej hospitalizacji trafią do innych szpitali. 

Szpital w Bielsku Podlaskim będzie świadczył usługi w zakresie rehabilitacji, nocnej i świątecznej opieki medycznej, podstawowej opieki zdrowotnej w strukturach szpitala. Czynne też będą wszystkie przyszpitalne poradnie specjalistyczne, zostaje także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Trwają rozmowy, co ostatecznie z porodami.

"Na ten moment wszystkie oddziały szpitalne mamy przekształcone według tego harmonogramu na leczenie pacjentów covidowych" – powiedziała dyrektor Bożena Grotowicz. Bielski szpital przygotowuje się do złożenia – głównie do wojewody – listy różnych potrzeb w związku z przekształceniem.

"Nas ta decyzja bardzo zaskoczyła, więc będziemy musieli troszeczkę i przebudować sam szpital, przeorganizować to wszystko. To trwa" – powiedziała Bożena Grotowicz.

Już wiadomo, że brakuje kadry medycznej m.in. do obsługi respiratorów. "Nie każdy z marszu może stanąć i obsługiwać respirator. O większą liczbę respiratorów starać się nie będziemy" – powiedziała Bożena Grotowicz.

Dyrektor szpitala zaznaczyła, że placówka stara się na razie zorganizować opiekę medyczną w ramach swoich możliwości i zasobów.

To jest bardzo trudny proces, bardzo dużo niewiadomych i nie da się tego tak po prostu za jednym pociągnięciem ustawić, jak to ma chodzić. Bardzo nam zależy, żebyśmy mogli w spokoju – to za duże życzenie – w miarę rzetelnie podejść do tego i przeorganizować się

– powiedziała Bożena Grotowicz.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sanepid będzie wysyłał SMS-y do rodziców uczniów

20.10.2020, 13:19

Sanepid w Białymstoku zmienia sposób kontaktowania się z rodzicami uczniów w przypadku potwierdzonego zakażenia w szkole. Zamiast informacji telefonicznej, dostaniemy SMS-a o nałożonej kwarantannie.


MZ: 9 291 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 107 kolejnych osób

20.10.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (20.10) o 9 291 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 107 zakażonych osób, spośród których 98 osób miało choroby współistniejące.


Niedzielski: prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem

19.10.2020, 13:20

Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Nowoczesne łóżka trafiły do siemiatyckiego szpitala

16.10.2020, 13:58

Mają poprawić komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
źródło: stock.adobe.com
REGION
17.08.2022, 07:30, akt. 07:32

Wesele w czasie pandemii przed sądem
fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok