Radio Białystok | Koronawirus | Brakuje personelu i łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali w Augustowie i Bielsku Podlaskim

Brakuje personelu i łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali w Augustowie i Bielsku Podlaskim

autor: Grzegorz Pilat

29.10.2020, 15:32, akt. 30.10.2020, 09:05

Brakuje przede wszystkim personelu medycznego i wolnych łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali covidowych w Augustowie i Bielsku Podlaskim.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Brakuje personelu medycznego i wolnych łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali w Augustowie i Bielsku Podlaskim - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Decyzją wojewody podlaskiego od 19 października placówki w Augustowie i Bielsku Podlaskim pracują jako szpitale przeznaczone wyłącznie dla zakażonych koronawirusem.


Brakuje lekarzy do pracy 

Jak mówią dyrektorzy - są tam jeszcze wolne łóżka, ale nie ma komu opiekować się pacjentami.

Zastępca dyrektora szpitala w Bielsku Podlaskim Patrycja Snarska mówi, że sytuacja jest dramatyczna.


Część personelu jest w izolacji, część w kwarantannie. Część niestety odchodzi od nas z pracy. Prosimy wojewodę o nakazy pracy, prosimy o skierowanie do nas personelu do pomocy. Od wtorku dostaliśmy jednego rezydenta z anestezjologii skierowanego właśnie z nakazu wojewody do nas do szpitala. Będziemy się starali o zmianę decyzji wojewody. Chodzi o zmniejszenie liczby łóżek w naszym szpitalu ze względu na braki kadrowe. Zależy nam na tym, by tych pacjentów było tyle, żebyśmy mogli zapewnić im pomoc lekarską. Szczególnie ze względu na braki kadrowe - tłumaczy Patrycja Snarska.


Dyrektor szpitala w Augustowie Danuta Zawadzka dodaje, że placówka także ma problemy z personelem.


Pojawił się nam problem na jednym z oddziałów. Nie ma wszystkich wyników jeszcze dla lekarzy i pielęgniarek, ale już się tam pojawił niestety wynik dodatni COVID-19. Być może cała kadra na jednym oddziale będzie musiała pójść do domu. To 8 pielęgniarek i 6 lekarzy. Mamy lekarzy na kontraktach i mamy lekarzy na etatach. Ci, którzy są na kontraktach, codziennie składają rezygnacje. Radzimy sobie, ale sytuacja, jeśli będzie nadal tak dynamiczna, w takim tempie będzie przybywało pacjentów, to do poniedziałku zablokujemy się zupełnie - tłumaczy Danuta Zawadzka.


Służby wojewody podlaskiego zapewniają, że monitorują sytuację kadrową w szpitalach i w razie konieczności będą starały się uzupełniać personel.


W szpitalu w Augustowie brakuje wolnych łóżek

Poza problemami z kadrą, w niektórych placówkach - np. w Augustowie - jest problem ze sprzętem, a szczególnie z wolnymi łóżkami.


Wynika to z tego, że 16 pacjentów jest w odosobnieniu ze względu na to, że czekają na wyniki badań na COVID. Każda osoba zajmuje jedną salę. Leży tam sama. A moglibyśmy tam położyć np. 2-3 osoby, już zdiagnozowane. Do czasu kiedy nie dostaniemy wyników, jesteśmy zablokowani, a na wyniki trzeba czekać coraz dłużej - wyjaśnia Danuta Zawadzka.


Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił, że wydał dyspozycję wojewodom, by wspólnie z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ dopasowali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem. Szef rządu poinformował, że w efekcie pod koniec przyszłego tygodnia liczba dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 powinna wzrosnąć w szpitalach do 31-32 tysięcy.


W Podlaskiem powstaną dwa szpitale tymczasowe 

Aby zapewnić kolejne łóżka dla chorych na COVID, wojewoda podlaski podjął decyzję o utworzeniu dwóch szpitali tymczasowych - w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego i nowo budowanym oddziale szpitala zakaźnego w Białymstoku. W sumie ma być o 160 łóżek więcej. W związku z eskalacją epidemii wojewoda nie wyklucza tworzenia podobnych placówek w innych miejscach.


| red: sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powstaje szpital tymczasowy - żołnierze pomagają wynosić sprzęt z hali UMB

29.10.2020, 15:29

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdemontowali obecne wyposażenie hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie ma powstać szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji - poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Katarzyna Malinowska-Olczyk.


Premier: musimy zdusić drugą falę COVID-19

29.10.2020, 13:50

Musimy zdusić drugą falę COVID-19, która zaskoczyła całą Europę i nas tu, w Polsce także swoją wielkością, siłą i potencjałem zakażeń - powiedział w czwartek (29.10) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie robione wszystko, by doprowadzić do jej opanowania.


Rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem w Podlaskiem - ponad 850 nowych przypadków

29.10.2020, 10:29

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też dane dotyczące śmierci pacjentów z powodu COVID-19.


W Podlaskich szpitalach brakuje personelu do pracy

28.10.2020, 15:31

Spowodowany koronawirusem brak personelu do pracy zgłasza coraz więcej szpitali w Podlaskiem. Około połowy łóżek covidowych w regionie jest wolnych, przybywa zajętych respiratorów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok