Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskich szpitalach brakuje personelu do pracy

W Podlaskich szpitalach brakuje personelu do pracy

28.10.2020, 15:31, akt. 18:27

Spowodowany koronawirusem brak personelu do pracy zgłasza coraz więcej szpitali w Podlaskiem. Około połowy łóżek covidowych w regionie jest wolnych, przybywa zajętych respiratorów.

© kinwun - stock.adobe.com
© kinwun - stock.adobe.com

Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że w regionie (dane z wtorku 27 października) zajęte są 452 łóżka covidowe z 951, zajętych jest także 41 z 51 respiratorów.

Według danych podawanych codziennie przed Podlaski Urząd Wojewódzki na jego stronie internetowej, miejsc covidowych w szpitalach w regionie przybywa. W poniedziałek było 911 takich łóżek.

Sytuacja w różnych szpitalach w regionie jest zróżnicowana. Dyrektorzy szpitali mówią, że mają problemy nie tyle z zapewnieniem łóżek pacjentom, co z kadrą medyczną. Tak jest np. w szpitalu covidowym w Bielsku Podlaskim. Jest tam 175 łóżek covidowych, ok. 120 jest zajętych.

Wicedyrektor szpitala Patrycja Sarnacka powiedziała w środę (28.10), że to nie liczba łóżek jest najważniejsza, lecz kadra do opieki nad chorymi, której nie ma. Dlatego szpital rozważa złożenie jeszcze w środę do wojewody wniosku o cofnięcie jego decyzji o przekształceniu szpitala w covidowy, bo nie zdoła zapewnić opieki pacjentom.

"Sytuacja jest zła. Brakuje osób do pracy" – mówi wicedyrektor bielskiego szpitala. Tłumaczy, że personel medyczny jest albo chory, albo w izolacji lub na kwarantannie. Dodała, że od wtorku w szpitalu – po skierowaniu przez wojewodę – pracę podjął anestezjolog rezydent, kilku lekarzy złożyło wypowiedzenia, na oddziałach internistycznym i pediatrii jest obecnie po jednym lekarzu.

Pod respiratorami jest ośmiu pacjentów. Szpital będzie prosił wojewodę o skierowanie do pracy kolejnych osób. Zaznaczyła, że cały czas wprowadzane są na bieżąco różne rozwiązania, aby zapewnić kadrę.

Żadnych wolnych miejsc nie ma w szpitalu powiatowym w Augustowie, który od tygodnia decyzją wojewody podlaskiego – obok szpitala w Bielsku Podlaskim – został przekształcony w szpital covidowy. Wicedyrektor augustowskiego szpitala Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk poinformowała, że wszystkie łóżka covidowe są zajęte przez pacjentów.


"Są to pacjenci z pozytywnym testem na koronawirusa oraz osoby z innymi chorobami, ale oczekujące na wynik testu" – powiedziała Tomaszycka-Bednarczyk. Szpital nie ma też wolnych respiratorów. Obecnie dysponuje sześcioma takimi sprawnymi urządzeniami i wszystkie są w użyciu.


Największy i najbardziej specjalistyczny szpital w województwie podlaskim – Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB) – miał w środę (28.10) rano zajęte wszystkie respiratory i prawie wszystkie łóżka covidowe. Rzeczniczka szpitala mówi, że cały czas następuje rotacja pacjentów na tych łóżkach, czasem wolne jest jedno, czasem dwa.

Szpital USK zaczął przygotowania do utworzenia w hali sportowej UMB szpitala tymczasowego dla pacjentów z koronawirusem. Ma tam być ok. 80 łóżek. Malinowska-Olczyk poinformowała, że szpital przejął klucze od hali. W środę, przy opróżnianiu obiektu i demontażu różnych elementów we wnętrzu hali pracowała grupa żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od piątku w szpitalu wojewódzkim w Łomży działa nowy oddział z dwudziestoma łóżkami dla chorych na COVID-19. To tzw. drugi oddział zakaźny – poinformowała Jolanta Gryc z łomżyńskiego szpitala. Dodała, że łącznie w tej placówce jest 127 miejsc covidowych, z czego 87 pozostaje zajętych.

W środę (28.10) rano wolny był jedynie jeden respirator. Szpital ma siedem respiratorów dla dorosłych i dwa noworodkowe. Gryc zaznaczyła, że z powodu zachorowań i kwarantanny personelu szpital ma problemy kadrowe. Z takich powodów wstrzymane są przyjęcia na oddział wewnętrzny i kardiologiczny.

Z braku personelu od środy do odwołania nie mogą przychodzić pacjentki na zabiegi na dzienny oddział rehabilitacji Białostockiego Centrum Onkologii. Już wcześniej z powodu braków kadrowych związanych z koronawirusem wśród personelu do piątku 30 października BCO wstrzymało przyjęcia na oddziale ginekologii onkologicznej. W poniedziałek zakażonych było 41 osób z personelu medycznego BCO.


źródło: PAP | red: rbon, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

28.10.2020, 15:24

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym – ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Oddział dzienny rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii nieczynny

28.10.2020, 13:36

Do odwołania nieczynny jest oddział dzienny rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii. Z powodu zakażenia koronawirusem brakuje tam personelu do pracy.


Kolejny niechlubny rekord. Prawie 19 tys. nowych zakażeń i 236 zgonów

28.10.2020, 10:35

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też dane dotyczące śmierci pacjentów z powodu COVID-19.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok