Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

28.10.2020, 15:24, akt. 15:29

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym – ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Od początku pandemii w Polsce było około trzech tysięcy takich donacji.


"Zdecydowanie więcej jest pobieranych donacji, ale ich zużycie tak gwałtownie wzrosło, że te ilości nie wystarczają" - powiedział prof. Radziwon.


Dodał, że lekarze coraz chętniej stosują terapią osoczem tam, gdzie jest ona wskazana i możliwa. Nie u wszystkich chorych na COVID-19 można ją zastosować. Dodał, że szczegółowo zajmują się tym lekarze.

RCKiK w Białymstoku jest ośrodkiem koordynującym oznaczanie przeciwciał w osoczu od ozdrowieńców z COVID-19 na szczeblu ogólnopolskim. Tam oznaczane są wszystkie próbki osocza z całego kraju.

Prof. Radziwon poinformował, że w ostatnim tygodniu w całej Polsce – wg danych szacunkowych – około tysiąca osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, oddało osocze. Do 18 października było ich około dwóch tysięcy osób, obecnie jest około trzech tysięcy.

Centra krwiodawstwa cały czas apelowały i apelują o oddawanie osocza.

W osoczu (składniku krwi) pobranym od osób, które przechorowały COVID-19 i wyzdrowiały, oznaczane są przeciwciała przeciwko tej chorobie i jeśli jest ich odpowiednia ilość, można je podać innemu choremu, aby pomóc w terapii przede wszystkim wtedy, gdy choroba ma poważny przebieg.

Trzy tysiące donacji nie oznacza, że pomoc dostały trzy tysiące osób. Jak tłumaczył prof. Radziwon, czasem jednej osobie podaje się więcej niż jedną jednostkę osocza, a w trakcie jednej procedury oddania osocza można pobrać więcej niż jedną jego jednostkę.

W ostatnim tygodniu w RCKiK w Białymstoku osocze oddało 20 osób, w ostatni poniedziałek 6, a umówionych na oddanie było kolejnych 11 osób – poinformował prof. Radziwon.


"Fajnie, że te osoby się zgłaszają i chcą podzielić się osoczem. No niestety nie wszyscy mogą i to jest cały czas nasz problem" - dodał dyrektor RCKiK.


Już wcześniej krwiodawcy informowali, że osoby zaineresowane oddaniem osocza są proszone o kontakt telefoniczny, by omówić wszystkie szczegółowe kwestie z tym związane.

Prof. Radziwon informował, że na podstawie prowadzonych oznaczeń osocza widać, że nie u wszystkich ozdrowieńców wytwarzają się przeciwciała lub wytwarza się ich mało. Informował, że do podania chorym nadaje się ok. 60 proc. pobranego osocza.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Apel RCKiK do ozdrowieńców COVID-19: potrzebne jest wasze osocze!

27.10.2020, 07:09

Pokonali koronawirusa - teraz mogą wesprzeć w tej walce innych pacjentów. Osocze tzw. ozdrowieńców to coraz powszechniej stosowana metoda w leczeniu zakażonych wirusem, którzy są w stanie ciężkim.


Prof. Piotr Radziwon: Ok. 1,5 tys. chorych na COVID-19 dostało pomoc dzięki terapii osoczem od ozdrowieńców

18.10.2020, 08:06

Ok.1,5 tys. chorych na COVID-19 w Polsce dostało dotąd pomoc dzięki terapii osoczem od ozdrowieńców – szacuje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Coraz mniej dawców krwi, a zapotrzebowanie rośnie - apel centrum krwiodawstwa w Białymstoku

12.10.2020, 11:25

Magazyny zaczynają świecić pustkami, a centrum krwiodawstwa w Białymstoku odwiedza coraz mniej dawców - alarmują pracownicy białostockiej stacji.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok