Radio Białystok | Wiadomości | Apel RCKiK do ozdrowieńców COVID-19: potrzebne jest wasze osocze!

Apel RCKiK do ozdrowieńców COVID-19: potrzebne jest wasze osocze!

autor: Marcin Mazewski

27.10.2020, 07:09, akt. 28.10.2020, 07:54

Pokonali koronawirusa - teraz mogą wesprzeć w tej walce innych pacjentów. Osocze tzw. ozdrowieńców to coraz powszechniej stosowana metoda w leczeniu zakażonych wirusem, którzy są w stanie ciężkim.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Pokonali koronawirusa - teraz mogą wesprzeć w tej walce innych pacjentów - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z każdym dniem przybywa osób, które chorobę mają już za sobą, ale nie wszyscy zgłaszają się do regionalnych centrów krwiodawstwa, aby podzielić się swoim osoczem. Nie każdy organizm wykształca jednak odpowiednią ilość przeciwciał. Stąd pomoc ozdrowieńców jest bezcenna.


- Terapia osoczem polega na podaniu choremu, w odpowiednim stadium rozwoju choroby zakażenia SARS-CoV-2 przeciwciał. Ozdrowieniec to osoba, która powinna wykształcić takie przeciwciała. Choć nie każdy, kto miał kontakt z chorobą, wykształca odpowiednią ich ilość. Nie znaczy to jednak, że wymaz dał fałszywy wynik. Wiemy też, że z czasem te przeciwciała znikają - mówi Bartosz Szutkiewicz z RCKiK w Białymstoku.


Głównym problemem jest to, że zgłasza się stosunkowo niewielu ozdrowieńców. Chociaż po ostatnich apelach i tak jest ich zdecydowanie więcej, niż jeszcze kilka tygodni wcześniej.


- Może część z nich nie wierzy, że była zakażona, cześć może potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. My możemy uspokoić, że na pewno takim osobom nie zaszkodzimy. Apelujemy, aby każdy, kto może, pomógł w tej trudnej sytuacji. Mamy informacje ze szpitali o spektakularnych ozdrowieniach po zastosowaniu tej terapii. Oczywiście nie pomoże to wszystkim, ale w tej chwili jest to coraz powszechniej stosowana metoda walki z COVID-19 - dodaje Bartosz Szutkiewicz.


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku jest krajowym koordynatorem oznaczania przeciwciał. Placówka apeluje do ozdrowieńców, by oddawali swoje osocze.

Tu trafiają próbki ze wszystkich stacji. Dotąd w Polsce terapię osoczem zastosowano u ponad 1,5 tys. pacjentów. W samym województwie podlaskim - u ponad 150 osób.

Każdy, kto pokonał COVID-19, może zgłosić się do dowolnej stacji krwiodawstwa, tam otrzyma wszelkie informacje, w jaki sposób może uratować komuś życie.


| red: rbon, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Piotr Radziwon: Ok. 1,5 tys. chorych na COVID-19 dostało pomoc dzięki terapii osoczem od ozdrowieńców

18.10.2020, 08:06

Ok.1,5 tys. chorych na COVID-19 w Polsce dostało dotąd pomoc dzięki terapii osoczem od ozdrowieńców – szacuje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Coraz mniej dawców krwi, a zapotrzebowanie rośnie - apel centrum krwiodawstwa w Białymstoku

12.10.2020, 11:25

Magazyny zaczynają świecić pustkami, a centrum krwiodawstwa w Białymstoku odwiedza coraz mniej dawców - alarmują pracownicy białostockiej stacji.


Ich osocze jest bezcenne, jednak do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które wyzdrowiały z Covid-19

8.10.2020, 07:03

Terapia osoczem ozdrowieńców jest coraz częściej stosowana w leczeniu zakażonych koronawirusem. Jednak obecnie do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które pokonały chorobę. Podobna sytuacja jest w całym kraju.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok