Radio Białystok | Wiadomości | Ich osocze jest bezcenne, jednak do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które wyzdrowiały z Covid-19

Ich osocze jest bezcenne, jednak do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które wyzdrowiały z Covid-19

autor: Marcin Mazewski

8.10.2020, 07:03, akt. 12:48

Terapia osoczem ozdrowieńców jest coraz częściej stosowana w leczeniu zakażonych koronawirusem. Jednak obecnie do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które pokonały chorobę. Podobna sytuacja jest w całym kraju.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W białostockim centrum jeszcze na początku września zgromadzono ponad 200 tzw. porcji terapeutycznych, na początku października o połowę mniej. Są one systematycznie wydawane szpitalom, a ich zapasy się już kończą.


- Magazyny świecą już pustkami i to nie tylko w Białymstoku, ale także w innych centrach w Polsce. Lekarze coraz częściej stosują to osocze, a wiemy, że chorych też mamy dużo więcej. W związku z tym zużycie jego jest znacznie szybsze niż możliwości pozyskania

 - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Osocze mogą oddać osoby, które od czasu zakażenia koronawirusem miały dwa negatywne wyniki testów na obecność wirusa, bądź minęło 28 dni od ostatnich objawów choroby. Takich ludzi od początku pandemii jest coraz więcej, natomiast do białostockiego centrum trafia tylko niewielki odsetek.


- Paradoksalnie wtedy kiedy ta pandemia dopiero się zaczynała, kiedy strach był dużo większy, ozdrowieńcy się chętniej do nas zgłaszali, niż teraz, kiedy rzeczywiście brakuje nam tego osocza. Niestety jest ich bardzo mało, są to pojedyncze osoby w ciągu tygodnia mimo naszych aktywnych kontaktów telefonicznych, zapraszania. Dlatego apelowalibyśmy do serc tych osób, aby podzieliły się osoczem, bo mogą uratować inne osoby właśnie w ten sposób 

- dodaje prof. Piotr Radziwon.


Jak podkreśla dyrekcja RCKiK w Białymstoku, osocze ozdrowieńców trafia wyłącznie do szpitali, gdzie jest podawane chorym pacjentom. Centrum nie ma podpisanej umowy z lubelską firmą, która tworzy lek na koronawirusa.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przeciwciała od ozdrowieńców skuteczne w leczeniu chorych na COVID-19

13.08.2020, 18:50

Osocze krwi pobrane od osób, które przeszły COVID-19 i wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi, daje dobre wyniki w leczeniu ciężko chorych na COVID-19 pacjentów - wskazuje wstępna analiza wyników badania prowadzonego wśród ponad 300 osób.


Pierwszą osobę z ciężkim przebiegiem COVID-19 wyleczono dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców

8.06.2020, 12:02

63-letnia chora leczona była w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK w Białymstoku.


prof. Piotr Radziwon

3.06.2020, 08:28

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok