Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Radziwon - dyrektor RCKiK w Białymstoku

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku

3.06.2020, 08:28, akt. 09:04

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen
prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

Z prof. Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Szpitale wznowiły planowe operacje, stąd potrzeba więcej krwi. Z powodu koronawirusa odwołano część akcji zbiórek najcenniejszego leku. Ruszamy więc z propozycją, aby wesprzeć służbę zdrowia i centra krwiodawstwa. O tym z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku profesorem Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co tam słychać w banku krwi, bo to od tej sytuacji zależy praktycznie rzecz biorąc wszystko, czyli m.in. planowe operacje.


prof. Piotr Radziwon: Na dzień dzisiejszy stan naszego banku krwi jest taki, że zabezpieczamy wszystkie zabiegi i potrzeby szpitali, aczkolwiek nie jest to stan, który by nas uspokajał, ponieważ zbliżają się wakacje i jak wiemy już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje, tak jak miało to miejsce w zeszłym roku, bo pandemia nam to dość skutecznie ogranicza.


Stąd propozycja dla naszych słuchaczy, żeby wesprzeć właśnie regionalne centra krwiodawstwa. Zgłaszają się już chętni do oddania krwi?


Tak, już od 7:00 mieliśmy małą kolejkę, ale przed chwilą widziałem - wszyscy już są w budynku, więc czekamy na kolejnych dawców i z przyjemnością się spotkamy u nas.


Także krew oddają żołnierze, ale to jest zamknięta akcja.


Tak, 18. Pułk Rozpoznawczy i Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej mają swoje akcje zamknięte ze względów bezpieczeństwa, tam tylko mogą oddawać żołnierze. Pozostałych dawców zapraszamy do siebie, do centrum.


Jak zwykle brakuje przede wszystkim krwi grupy O Rh- i Rh+?


Generalnie naszą newralgiczną grupą jest jak wiadomo grupa 0, a w szczególności 0 Rh minus, bo jest to grupa ratunkowa, którą możemy każdej osobie dać dość bezpiecznie, bo nie ma tam przeciwciał, które by nam to zaburzały, w związku z tym służy ona do ratowania tych osób, którym nie zdążymy jeszcze zrobić grupy krwi, a już potrzebują przetoczenia.


Akcja potrwa przez najbliższe 3 dni. Jak dużo tej krwi potrzeba? Czy da się to jakoś oszacować?


Generalnie dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi i w związku z tym, jeśli mamy zapas powiedzmy sobie tysiąca takich jednostek, to można powiedzieć, że jeśli przestaniemy pobierać to wystarczy to na 3 dni. Naszym takim bezpiecznym zapasem, to jest zapas co najmniej siedmiodniowy.


Panie profesorze to wyjaśnimy co to jest jednostka krwi przy tej okazji.


Jednostką krwi nazywamy jedną donację, czyli to co dawca oddaje 450 ml krwi, do tego dodawany jest antykoagulant, żeby ta krew zachowała swoją wartość i razem tworzy to około 530 ml pełnej krwi. My z tej pełnej krwi oddzielamy krwinki czerwone i to co oddzielimy z tej porcji, to jest właśnie jedna jednostka krwinek czerwonych, która jest przekazywana do przetoczenia.


Na jakim etapie są badania krwi od ozdrowieńców?


Przebadaliśmy ozdrowieńców już prawie 350 i kontynuujemy oczywiście te działania. Każdy ozdrowieniec, któremu pobieramy osocze ma określane miano przeciwciał, w szczególności interesuje nas miano przeciwciał neutralizujących, bo to one odpowiadają za to, że osocze, które przetoczymy będzie skuteczne, a z drugiej strony dają informację, czy taka osoba, która przechorowała COVID-19 ma odporność na następne zakażenie. Bo nie wszyscy, okazuje się, z tych osób, które chorowały na COVID wytwarzają przeciwciała, więc teoretycznie są narażeni na ponowne zachorowanie.


Prośba o kolejne wyjaśnienie, co to znaczy miano przeciwciał?


Otóż miano to jest inna wartość stężenia przeciwciał w osoczu i takim złotym standardem pomiaru tych przeciwciał neutralizujących, jest neutralizacja wirusa i mówi się, że miano to jest takie najniższe stężenie, które neutralizuje 50% wirusa i w ten sposób się to określa. Żeby ono było skuteczne przy przetoczeniu osobie chorej, to musi wynosić co najmniej od 1 do 160, czyli takie rozcieńczenie osocza powinno jeszcze dawać właśnie w teście neutralizacji - 50% neutralizacji wirusa.


A wśród tych przebadanych ozdrowieńców, to jak te wyniki wyglądają?


Wśród ozdrowieńców krajowych, bo mamy przyjemność badać ozdrowieńców z całego kraju, ze wszystkich centrów krwiodawstwa, to niestety 20% osób nie wytworzyło przeciwciał i te osocze nie liczymy, że ono będzie skuteczne w leczeniu. Natomiast około 30% wytworzyło bardzo wysokie miano i te osocze jest przekazywane właśnie do leczenia w pierwszej kolejności. Dodatkowych jeszcze 15% osób z tej puli, czyli razem można powiedzieć niecałe 50% ozdrowieńców, wytwarza tyle przeciwciał, żeby można było spokojnie przetaczać je i wierzyć, że ono będzie działało.


Jak wykorzystanie tego osocza przyczynia się do leczenia antywirusowego?


Przede wszystkim należy podkreślić, że osocze trzeba zastosować w odpowiednim momencie choroby, bo zastosowanie go za późno, wtedy kiedy już jest burza cytokinowa, kiedy są uszkodzenia wielonarządowe, osocze nawet z podstaw teoretycznych, nie będzie miało już szansy zadziałać skutecznie. Tam, gdzie te osocze rzeczywiście było zastosowane w tej wcześniejszej fazie choroby, mieliśmy takie spektakularne doniesienia o bardzo szybkim powrocie do zdrowia, już w ciągu 2-3 dni widać było bardzo dramatyczną poprawę i zarówno pacjenci byli szczęśliwi, jak również ci lekarze, którzy zastosowali te osocze. Ostatni taki przykład mamy w Białymstoku.


Zbliżają się wakacje, czy wszystkie akcje będą kontynuowane, bo dzisiaj między innymi poza Białymstokiem, są także akcje prowadzone, czy będą prowadzone w Ciechanowcu, w Łomży.


Staramy się tych akcji zorganizować oczywiście jak najwięcej, ale musimy pamiętać żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby rzeczywiście dawcy się czuli u nas bezpiecznie, w związku z tym konieczne jest zastosowanie większych odstępów, musimy wyłączać niektóre fotele, tak jak kiedyś w tym samym miejscu mogliśmy ustawiać cztery miejsca do pobrania krwi, teraz już niestety tylko 2. 

W związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość dawców, że to niestety wydłuża nieco nasze akcje i może zmniejszać ich skuteczność. Ale wydaje nam się, że bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, w związku z tym akcji będzie dużo organizowanych, może nie wszystkie będą takie spektakularne i nie damy rady pobrać 300-400 dawców na jednej akcji, bo będzie to fizycznie niemożliwe.


Teraz zachęcamy do tego, żeby oddawać honorowo krew. W Białymstoku od 7:00 oddają tę krew między innymi policjanci, żołnierze i także pracownicy Radia Białystok.


Bardzo wszystkim państwu serdecznie dziękujemy i tych, którzy jeszcze nie zdążyli do nas przyjść serdecznie zapraszamy.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok