Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Radziwon - dyrektor RCKiK w Białymstoku

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku

3.06.2020, 08:28, akt. 09:04

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen
prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen


0:00
0:00
Z prof. Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szpitale wznowiły planowe operacje, stąd potrzeba więcej krwi. Z powodu koronawirusa odwołano część akcji zbiórek najcenniejszego leku. Ruszamy więc z propozycją, aby wesprzeć służbę zdrowia i centra krwiodawstwa. O tym z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku profesorem Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co tam słychać w banku krwi, bo to od tej sytuacji zależy praktycznie rzecz biorąc wszystko, czyli m.in. planowe operacje.


prof. Piotr Radziwon: Na dzień dzisiejszy stan naszego banku krwi jest taki, że zabezpieczamy wszystkie zabiegi i potrzeby szpitali, aczkolwiek nie jest to stan, który by nas uspokajał, ponieważ zbliżają się wakacje i jak wiemy już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje, tak jak miało to miejsce w zeszłym roku, bo pandemia nam to dość skutecznie ogranicza.


Stąd propozycja dla naszych słuchaczy, żeby wesprzeć właśnie regionalne centra krwiodawstwa. Zgłaszają się już chętni do oddania krwi?


Tak, już od 7:00 mieliśmy małą kolejkę, ale przed chwilą widziałem - wszyscy już są w budynku, więc czekamy na kolejnych dawców i z przyjemnością się spotkamy u nas.


Także krew oddają żołnierze, ale to jest zamknięta akcja.


Tak, 18. Pułk Rozpoznawczy i Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej mają swoje akcje zamknięte ze względów bezpieczeństwa, tam tylko mogą oddawać żołnierze. Pozostałych dawców zapraszamy do siebie, do centrum.


Jak zwykle brakuje przede wszystkim krwi grupy O Rh- i Rh+?


Generalnie naszą newralgiczną grupą jest jak wiadomo grupa 0, a w szczególności 0 Rh minus, bo jest to grupa ratunkowa, którą możemy każdej osobie dać dość bezpiecznie, bo nie ma tam przeciwciał, które by nam to zaburzały, w związku z tym służy ona do ratowania tych osób, którym nie zdążymy jeszcze zrobić grupy krwi, a już potrzebują przetoczenia.


Akcja potrwa przez najbliższe 3 dni. Jak dużo tej krwi potrzeba? Czy da się to jakoś oszacować?


Generalnie dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi i w związku z tym, jeśli mamy zapas powiedzmy sobie tysiąca takich jednostek, to można powiedzieć, że jeśli przestaniemy pobierać to wystarczy to na 3 dni. Naszym takim bezpiecznym zapasem, to jest zapas co najmniej siedmiodniowy.


Panie profesorze to wyjaśnimy co to jest jednostka krwi przy tej okazji.


Jednostką krwi nazywamy jedną donację, czyli to co dawca oddaje 450 ml krwi, do tego dodawany jest antykoagulant, żeby ta krew zachowała swoją wartość i razem tworzy to około 530 ml pełnej krwi. My z tej pełnej krwi oddzielamy krwinki czerwone i to co oddzielimy z tej porcji, to jest właśnie jedna jednostka krwinek czerwonych, która jest przekazywana do przetoczenia.


Na jakim etapie są badania krwi od ozdrowieńców?


Przebadaliśmy ozdrowieńców już prawie 350 i kontynuujemy oczywiście te działania. Każdy ozdrowieniec, któremu pobieramy osocze ma określane miano przeciwciał, w szczególności interesuje nas miano przeciwciał neutralizujących, bo to one odpowiadają za to, że osocze, które przetoczymy będzie skuteczne, a z drugiej strony dają informację, czy taka osoba, która przechorowała COVID-19 ma odporność na następne zakażenie. Bo nie wszyscy, okazuje się, z tych osób, które chorowały na COVID wytwarzają przeciwciała, więc teoretycznie są narażeni na ponowne zachorowanie.


Prośba o kolejne wyjaśnienie, co to znaczy miano przeciwciał?


Otóż miano to jest inna wartość stężenia przeciwciał w osoczu i takim złotym standardem pomiaru tych przeciwciał neutralizujących, jest neutralizacja wirusa i mówi się, że miano to jest takie najniższe stężenie, które neutralizuje 50% wirusa i w ten sposób się to określa. Żeby ono było skuteczne przy przetoczeniu osobie chorej, to musi wynosić co najmniej od 1 do 160, czyli takie rozcieńczenie osocza powinno jeszcze dawać właśnie w teście neutralizacji - 50% neutralizacji wirusa.


A wśród tych przebadanych ozdrowieńców, to jak te wyniki wyglądają?


Wśród ozdrowieńców krajowych, bo mamy przyjemność badać ozdrowieńców z całego kraju, ze wszystkich centrów krwiodawstwa, to niestety 20% osób nie wytworzyło przeciwciał i te osocze nie liczymy, że ono będzie skuteczne w leczeniu. Natomiast około 30% wytworzyło bardzo wysokie miano i te osocze jest przekazywane właśnie do leczenia w pierwszej kolejności. Dodatkowych jeszcze 15% osób z tej puli, czyli razem można powiedzieć niecałe 50% ozdrowieńców, wytwarza tyle przeciwciał, żeby można było spokojnie przetaczać je i wierzyć, że ono będzie działało.


Jak wykorzystanie tego osocza przyczynia się do leczenia antywirusowego?


Przede wszystkim należy podkreślić, że osocze trzeba zastosować w odpowiednim momencie choroby, bo zastosowanie go za późno, wtedy kiedy już jest burza cytokinowa, kiedy są uszkodzenia wielonarządowe, osocze nawet z podstaw teoretycznych, nie będzie miało już szansy zadziałać skutecznie. Tam, gdzie te osocze rzeczywiście było zastosowane w tej wcześniejszej fazie choroby, mieliśmy takie spektakularne doniesienia o bardzo szybkim powrocie do zdrowia, już w ciągu 2-3 dni widać było bardzo dramatyczną poprawę i zarówno pacjenci byli szczęśliwi, jak również ci lekarze, którzy zastosowali te osocze. Ostatni taki przykład mamy w Białymstoku.


Zbliżają się wakacje, czy wszystkie akcje będą kontynuowane, bo dzisiaj między innymi poza Białymstokiem, są także akcje prowadzone, czy będą prowadzone w Ciechanowcu, w Łomży.


Staramy się tych akcji zorganizować oczywiście jak najwięcej, ale musimy pamiętać żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby rzeczywiście dawcy się czuli u nas bezpiecznie, w związku z tym konieczne jest zastosowanie większych odstępów, musimy wyłączać niektóre fotele, tak jak kiedyś w tym samym miejscu mogliśmy ustawiać cztery miejsca do pobrania krwi, teraz już niestety tylko 2. 

W związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość dawców, że to niestety wydłuża nieco nasze akcje i może zmniejszać ich skuteczność. Ale wydaje nam się, że bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, w związku z tym akcji będzie dużo organizowanych, może nie wszystkie będą takie spektakularne i nie damy rady pobrać 300-400 dawców na jednej akcji, bo będzie to fizycznie niemożliwe.


Teraz zachęcamy do tego, żeby oddawać honorowo krew. W Białymstoku od 7:00 oddają tę krew między innymi policjanci, żołnierze i także pracownicy Radia Białystok.


Bardzo wszystkim państwu serdecznie dziękujemy i tych, którzy jeszcze nie zdążyli do nas przyjść serdecznie zapraszamy.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok