Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Radziwon - dyrektor RCKiK w Białymstoku

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku

3.06.2020, 08:28, akt. 09:04

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen
prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

Z prof. Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Szpitale wznowiły planowe operacje, stąd potrzeba więcej krwi. Z powodu koronawirusa odwołano część akcji zbiórek najcenniejszego leku. Ruszamy więc z propozycją, aby wesprzeć służbę zdrowia i centra krwiodawstwa. O tym z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku profesorem Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co tam słychać w banku krwi, bo to od tej sytuacji zależy praktycznie rzecz biorąc wszystko, czyli m.in. planowe operacje.


prof. Piotr Radziwon: Na dzień dzisiejszy stan naszego banku krwi jest taki, że zabezpieczamy wszystkie zabiegi i potrzeby szpitali, aczkolwiek nie jest to stan, który by nas uspokajał, ponieważ zbliżają się wakacje i jak wiemy już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje, tak jak miało to miejsce w zeszłym roku, bo pandemia nam to dość skutecznie ogranicza.


Stąd propozycja dla naszych słuchaczy, żeby wesprzeć właśnie regionalne centra krwiodawstwa. Zgłaszają się już chętni do oddania krwi?


Tak, już od 7:00 mieliśmy małą kolejkę, ale przed chwilą widziałem - wszyscy już są w budynku, więc czekamy na kolejnych dawców i z przyjemnością się spotkamy u nas.


Także krew oddają żołnierze, ale to jest zamknięta akcja.


Tak, 18. Pułk Rozpoznawczy i Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej mają swoje akcje zamknięte ze względów bezpieczeństwa, tam tylko mogą oddawać żołnierze. Pozostałych dawców zapraszamy do siebie, do centrum.


Jak zwykle brakuje przede wszystkim krwi grupy O Rh- i Rh+?


Generalnie naszą newralgiczną grupą jest jak wiadomo grupa 0, a w szczególności 0 Rh minus, bo jest to grupa ratunkowa, którą możemy każdej osobie dać dość bezpiecznie, bo nie ma tam przeciwciał, które by nam to zaburzały, w związku z tym służy ona do ratowania tych osób, którym nie zdążymy jeszcze zrobić grupy krwi, a już potrzebują przetoczenia.


Akcja potrwa przez najbliższe 3 dni. Jak dużo tej krwi potrzeba? Czy da się to jakoś oszacować?


Generalnie dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi i w związku z tym, jeśli mamy zapas powiedzmy sobie tysiąca takich jednostek, to można powiedzieć, że jeśli przestaniemy pobierać to wystarczy to na 3 dni. Naszym takim bezpiecznym zapasem, to jest zapas co najmniej siedmiodniowy.


Panie profesorze to wyjaśnimy co to jest jednostka krwi przy tej okazji.


Jednostką krwi nazywamy jedną donację, czyli to co dawca oddaje 450 ml krwi, do tego dodawany jest antykoagulant, żeby ta krew zachowała swoją wartość i razem tworzy to około 530 ml pełnej krwi. My z tej pełnej krwi oddzielamy krwinki czerwone i to co oddzielimy z tej porcji, to jest właśnie jedna jednostka krwinek czerwonych, która jest przekazywana do przetoczenia.


Na jakim etapie są badania krwi od ozdrowieńców?


Przebadaliśmy ozdrowieńców już prawie 350 i kontynuujemy oczywiście te działania. Każdy ozdrowieniec, któremu pobieramy osocze ma określane miano przeciwciał, w szczególności interesuje nas miano przeciwciał neutralizujących, bo to one odpowiadają za to, że osocze, które przetoczymy będzie skuteczne, a z drugiej strony dają informację, czy taka osoba, która przechorowała COVID-19 ma odporność na następne zakażenie. Bo nie wszyscy, okazuje się, z tych osób, które chorowały na COVID wytwarzają przeciwciała, więc teoretycznie są narażeni na ponowne zachorowanie.


Prośba o kolejne wyjaśnienie, co to znaczy miano przeciwciał?


Otóż miano to jest inna wartość stężenia przeciwciał w osoczu i takim złotym standardem pomiaru tych przeciwciał neutralizujących, jest neutralizacja wirusa i mówi się, że miano to jest takie najniższe stężenie, które neutralizuje 50% wirusa i w ten sposób się to określa. Żeby ono było skuteczne przy przetoczeniu osobie chorej, to musi wynosić co najmniej od 1 do 160, czyli takie rozcieńczenie osocza powinno jeszcze dawać właśnie w teście neutralizacji - 50% neutralizacji wirusa.


A wśród tych przebadanych ozdrowieńców, to jak te wyniki wyglądają?


Wśród ozdrowieńców krajowych, bo mamy przyjemność badać ozdrowieńców z całego kraju, ze wszystkich centrów krwiodawstwa, to niestety 20% osób nie wytworzyło przeciwciał i te osocze nie liczymy, że ono będzie skuteczne w leczeniu. Natomiast około 30% wytworzyło bardzo wysokie miano i te osocze jest przekazywane właśnie do leczenia w pierwszej kolejności. Dodatkowych jeszcze 15% osób z tej puli, czyli razem można powiedzieć niecałe 50% ozdrowieńców, wytwarza tyle przeciwciał, żeby można było spokojnie przetaczać je i wierzyć, że ono będzie działało.


Jak wykorzystanie tego osocza przyczynia się do leczenia antywirusowego?


Przede wszystkim należy podkreślić, że osocze trzeba zastosować w odpowiednim momencie choroby, bo zastosowanie go za późno, wtedy kiedy już jest burza cytokinowa, kiedy są uszkodzenia wielonarządowe, osocze nawet z podstaw teoretycznych, nie będzie miało już szansy zadziałać skutecznie. Tam, gdzie te osocze rzeczywiście było zastosowane w tej wcześniejszej fazie choroby, mieliśmy takie spektakularne doniesienia o bardzo szybkim powrocie do zdrowia, już w ciągu 2-3 dni widać było bardzo dramatyczną poprawę i zarówno pacjenci byli szczęśliwi, jak również ci lekarze, którzy zastosowali te osocze. Ostatni taki przykład mamy w Białymstoku.


Zbliżają się wakacje, czy wszystkie akcje będą kontynuowane, bo dzisiaj między innymi poza Białymstokiem, są także akcje prowadzone, czy będą prowadzone w Ciechanowcu, w Łomży.


Staramy się tych akcji zorganizować oczywiście jak najwięcej, ale musimy pamiętać żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby rzeczywiście dawcy się czuli u nas bezpiecznie, w związku z tym konieczne jest zastosowanie większych odstępów, musimy wyłączać niektóre fotele, tak jak kiedyś w tym samym miejscu mogliśmy ustawiać cztery miejsca do pobrania krwi, teraz już niestety tylko 2. 

W związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość dawców, że to niestety wydłuża nieco nasze akcje i może zmniejszać ich skuteczność. Ale wydaje nam się, że bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, w związku z tym akcji będzie dużo organizowanych, może nie wszystkie będą takie spektakularne i nie damy rady pobrać 300-400 dawców na jednej akcji, bo będzie to fizycznie niemożliwe.


Teraz zachęcamy do tego, żeby oddawać honorowo krew. W Białymstoku od 7:00 oddają tę krew między innymi policjanci, żołnierze i także pracownicy Radia Białystok.


Bardzo wszystkim państwu serdecznie dziękujemy i tych, którzy jeszcze nie zdążyli do nas przyjść serdecznie zapraszamy.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.


Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.


Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok