Radio Białystok | Koronawirus | Nawet 20 tys. żołnierzy weźmie udział w walce z koronawirusem

Nawet 20 tys. żołnierzy weźmie udział w walce z koronawirusem

29.10.2020, 17:34, akt. 17:38

Wojsko zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią; docelowo w te działania zostanie włączonych co najmniej 20 tys. żołnierzy, których zadania obejmą m. in. udział w budowie tymczasowych szpitali – poinformowało w czwartek (29.10) MON.

Fot. DWOT
Fot. DWOT

"Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii" – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami.

"Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze" – dodał minister, który przebywa w izolacji po stwierdzeniu u niego zakażenia koronawirusem.

Zgodnie z decyzją szefa MON docelowo w walkę z koronawirusem będzie zaangażowanych nie mniej niż 20 tys. żołnierzy (obecnie jest ich ponad 3 tys.) zarówno WOT, jak i wojsk operacyjnych. Ich głównym zadaniem będzie odciążenie cywilnego systemu ochrony zdrowia.

Zakres zadań realizowanych przez żołnierzy zostanie rozszerzony, obejmie m.in. budowę tymczasowych szpitali i pomoc w cywilnych szpitalach na większą skalę niż dotychczas.

Żołnierze będą organizować kolejne punkty drive thru, w których pobierane są wymazy. Wojsko zaangażowane jest dotychczas w 225 punktach, a docelowo ma przejąć wszystkie takie punkty w całym kraju.

Utrzymywane są także mobilne zespoły wyjazdowe do pobierania wymazów, które działają m. in. w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczych.

Cały czas żołnierze – ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po których ukończeniu będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami.

Od początku pandemii wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny. Szef MON polecił zwiększenie liczby patroli z udziałem żołnierzy monitorujących przestrzeganie kwarantanny.

Ochotnicy WOT zwiększą udział w pracach służb sanitarnych na terenie całego kraju. Obecnie wojsko wspiera prawie 70 placówek sanepidu.

Każdego dnia żołnierze docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, jak również przebywających na kwarantannie. Wojsko dostarcza m. in. ciepłe posiłki kombatantom oraz niezbędne leki.

Dodatkowo WOT uruchomiły elektroniczną platformę, dzięki której są zbierane wnioski o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska.

Wzrośnie też zaangażowanie wojsk chemicznych oraz zespołów dezynfekcyjnych, które odpowiadają m.in. za dezynfekcję karetek, sprzętu wojskowego, budynków użyteczności publicznej, szpitali oraz domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej cały czas włączonych jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Szef MON polecił, aby co najmniej 25 proc. wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach przeznaczyć dla pacjentów z koronawirusem.

Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów, gdzie wykonuje się testy na obecność koronawirusa.

W sobotę minister wydał decyzję o organizacji przez wojsko tymczasowego szpitala w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Trwają prace nad przygotowaniem placówki. Szpital ma zacząć funkcjonować 16 listopada.

Brygady logistyczne transportują materiały do dezynfekcji, środki ochrony osobistej, respiratory z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali i placówek medycznych.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy transporcie chorych na COVID-19.

Od początku pandemii żołnierze i pracownicy wojska oddali ponad 9300 litrów krwi.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Granica Białorusi z Polską i Litwą zamknięta

29.10.2020, 17:20

Białoruś zamknęła w czwartek (29.10) swe granice na wjazd od strony Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy, uzasadniając to sytuacją epidemiczną - poinformował białoruski Państwowy Komitet Graniczny.


Brakuje personelu i łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali w Augustowie i Bielsku Podlaskim

29.10.2020, 15:32

Brakuje przede wszystkim personelu medycznego i wolnych łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali covidowych w Augustowie i Bielsku Podlaskim.


W Białymstoku powstaje szpital tymczasowy - żołnierze pomagają wynosić sprzęt z hali UMB

29.10.2020, 15:29

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdemontowali obecne wyposażenie hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie ma powstać szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji - poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Katarzyna Malinowska-Olczyk.


Premier: musimy zdusić drugą falę COVID-19

29.10.2020, 13:50

Musimy zdusić drugą falę COVID-19, która zaskoczyła całą Europę i nas tu, w Polsce także swoją wielkością, siłą i potencjałem zakażeń - powiedział w czwartek (29.10) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie robione wszystko, by doprowadzić do jej opanowania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Oddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska
26.11.2020, 09:13, akt. 09:16

Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok