Radio Białystok | Koronawirus | "SOR-y pracują na granicy wydolności"

"SOR-y pracują na granicy wydolności"

29.10.2020, 20:27, akt. 20:33

Szpitalne Oddziały Ratunkowe pracują na granicy wydolności; po oddelegowaniu personelu do szpitali covidowych zostaną sparaliżowane - powiedział w czwartek (29.10) członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, były konsultant krajowy ds. medycyny ratunkowej prof. Juliusz Jakubaszko.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W TVN24 prof. Jakubaszko pytany, czy system ochrony zdrowia doszedł do granicy wydolności, odpowiedział, że skrajnie przeciążone są Szpitalne Oddziały Ratunkowe.


"Ponieważ brak jest racjonalnej, zrozumiałej, akceptowalnej w praktyce taktyki walki z epidemią, to cały front walki spada na oddziały ratunkowe. One pracują na granicy wydolności, głównie dzięki heroizmowi swoich pracowników. A teraz podejmowane są decyzje, które próbują je nawet rozmontować" - ocenił.


Wyjaśnił, że kilku wojewodów wydało zalecenia ordynatorom największych SOR-ów w swoim rejonie o oddelegowaniu pracowników do pracy w tzw. oddziałach covidowych, w tym szpitali tymczasowych.


"To znaczy, że oddział ratunkowy, który był w stanie jeszcze jakoś wypełnić grafik dyżurowy, w tej chwili będzie sparaliżowany" - stwierdził.


Podał przykład szpitala w Łodzi. "Największy oddział ratunkowy szpitala łódzkiego ma oddelegować swoich trzech pracowników do tzw. szpitala covidowego. To znaczy, że ten oddział ratunkowy prawdopodobnie będzie musiał być zamknięty" - powiedział prof. Jakubaszko.

Zwrócił uwagę, że do oddziałów ratunkowych "zwala się" fala pacjentów, którzy muszą być szybko zdiagnozowani pod kątem koronawirusa, pacjenci czekając na wynik testu nawet kilkanaście godzin blokują miejsce dla kolejnych, tymczasem u drzwi gromadzą się kolejne karetki.


"Jeżeli dyżurny oddziału ratunkowego ma poszukiwać wolnego miejsca, a tych miejsc praktycznie nie ma nigdzie w kraju, nie ma miejsc internistycznych, to szuka każdej deski ratunku. Taką deską ratunku są izolatoria dla pacjentów, którzy nie wymagają intensywnej terapii. Jeśli Stadion Narodowy będzie odgrywał rolę izolatorium, to będzie to jakaś ścieżka ratunku" - ocenił zapytany, czy szpital tymczasowy na Narodowym będzie ratunkiem przy obecnych problemach w znalezieniu miejsca dla pacjentów.


Media donoszą o sytuacjach, kiedy karetki czekają kilka, kilkanaście godzin w kolejce do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych albo krążą z pacjentami od jednego szpitala do drugiego.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nawet 20 tys. żołnierzy weźmie udział w walce z koronawirusem

29.10.2020, 17:34

Wojsko zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią; docelowo w te działania zostanie włączonych co najmniej 20 tys. żołnierzy, których zadania obejmą m. in. udział w budowie tymczasowych szpitali – poinformowało w czwartek (29.10) MON.


Granica Białorusi z Polską i Litwą zamknięta

29.10.2020, 17:20

Białoruś zamknęła w czwartek (29.10) swe granice na wjazd od strony Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy, uzasadniając to sytuacją epidemiczną - poinformował białoruski Państwowy Komitet Graniczny.


Brakuje personelu i łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali w Augustowie i Bielsku Podlaskim

29.10.2020, 15:32

Brakuje przede wszystkim personelu medycznego i wolnych łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali covidowych w Augustowie i Bielsku Podlaskim.


W Białymstoku powstaje szpital tymczasowy - żołnierze pomagają wynosić sprzęt z hali UMB

29.10.2020, 15:29

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdemontowali obecne wyposażenie hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie ma powstać szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji - poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokOddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska
26.11.2020, 09:13, akt. 09:16

Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok