Radio Białystok | Koronawirus | Hotelarze chcą wiedzieć, czy w okresie świątecznym będą mogli przyjmować gości

Hotelarze chcą wiedzieć, czy w okresie świątecznym będą mogli przyjmować gości

autor: Katarzyna Kozłowska

21.11.2020, 15:12, akt. 15:28

Hotelarze chcą jak najszybciej poznać związane z ich branżą plany rządu dotyczące wprowadzanych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia i sylwestra. - Ta wiedza jest nam potrzebna już teraz - mówi dyrektor regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i współwłaściciel hotelu w Augustowie Andrzej Burkiewcz.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: stock.adobe.com
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: stock.adobe.com

Hotelarze wciąż nie wiedzą, czy będą mogli przyjmować gości w okresie bożonarodzeniowym i oczekują, że rząd jak najszybciej poda taką informację.


- Jest to podyktowane tym, że nie wiemy, co mówić gościom. Wiele hoteli resortowych położonych nad morzem, w górach czy nad jeziorami mają zarezerwowane miejsca na święta, sylwestra. Kolejni goście dzwonią i chcą robić rezerwacje i my nie wiemy, co im powiedzieć - tłumaczy współwłaściciel hotelu w Augustowie Andrzej Burkiewcz.


Branża hotelarska liczy na poluzowanie ograniczeń funkcjonowania hoteli, jeśli liczba zachorowań zacznie spadać. Chce jednak wiedzieć o tym wcześniej, by mogli się do tego przygotować i turyści, i hotelarze - dodaje Andrzej Burkiewicz.


- Mamy przecież restauracje, do których musimy zrobić zakupy. Chodzi o to, żeby nie spotkała nas sytuacja, jak restauratorów, którzy z dnia na dzień dowiedzieli się o zamknięciu lokali i zostali z wielkimi zapasami żywności w magazynach. Dlatego apelujemy, żeby rząd udostępnił nam informację, co nas czeka w najbliższym czasie - dodaje Andrzej Burkiewcz.


Według szacunków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w tym roku już 38 proc. osób zatrudnionych w tej branży straciło pracę. Jeśli sytuacja związana z pandemią się nie zmieni, to jeszcze przed nowym rokiem może zniknąć kolejne 16 proc. miejsc pracy.

Tymczasem wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że rząd przygotowuje daleko idącą pomoc dla branż, które są i będą w grudniu objęte ograniczeniami w ramach walki z pandemią.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier przedstawił plan walki z pandemią na najbliższe tygodnie

21.11.2020, 13:56

Ponowne podzielenie od 28 grudnia br. terytorium kraju na trzy strefy - czerwoną, żółtą i zieloną, z różnym poziomem obostrzeń, przewiduje rządowy projekt rozporządzenia przedstawiony w sobotę (21.11). Jest to jeden z trzech scenariuszy, tzw. etap stabilizacji.


Premier: pracujemy nad rozwiązaniami ograniczającymi wyjazdy podczas świąt

21.11.2020, 11:13

Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się - poinformował w sobotę (21.11) premier Mateusz Morawiecki.


61 proc. Polaków ograniczyło wydatki w pandemii

19.11.2020, 09:09

W pandemii wydatki ograniczyło 61 proc. Polaków - wynika z badania "Barometr oszczędności". Ponad 43 proc. postępuje tak z powodu wzrostu cen produktów i usług, a 35 proc. ze względu na spodziewane podwyżki.


Restauracje, siłownie i hotele najbardziej ryzykowne w dobie pandemii? [wyniki badań]

11.11.2020, 12:52

Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".


Gowin: uruchomimy fundusze w ramach pomocy firmom

5.11.2020, 14:09

Dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami wz. z pandemią uruchomimy wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną - wskazał w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia - dodał.


Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne restrykcje. Może czekać nas narodowy lockdown

4.11.2020, 14:32

Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę (4.11) premier Mateusz Morawiecki.


Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej

15.10.2020, 19:00

Kolejni przedsiębiorcy mogą od czwartku (15.10) wnioskować do ZUS o wsparcie. Chodzi o przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej, którzy stracili dochody z powodu pandemii koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok