Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: mamy zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków

Niedzielski: mamy zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków

24.11.2020, 10:39, akt. 11:34

Umowy zawarte pośrednio z trzema producentami zabezpieczają populację. Mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - poinformował we wtorek (24.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM

Które szczepionki przeciw koronawirusowi trafią do Polski?

Szczepienia nie będą obowiązkowe – zaznaczył szef MZ. Zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek miałyby powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szef resortu zdrowia był pytany w Programie III Polskiego Radia m.in. o to, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione.

Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw

 – powiedział minister.

Jak dodał, mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami, które w pełni zabezpieczają populację Polski. 

Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 34 mln ludzi

 – podał Niedzielski.

Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności.

Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera 

– dodał.

Szczepienia będą dobrowolne

Minister zaznaczył, że szczepienia nie będą obowiązkowe. 

Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje, ale mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi 

- zaznaczył.

Pytany, dlaczego szczepionki nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że "nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości".

To jest szczepionka, która wchodzi na rynek, pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać 

– powiedział.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że "to absolutnie nie jest kryterium".

"Centra dystrybucji szczepionek chcemy utworzyć w RCKiK"

Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy do medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności, a potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie 

– powiedział minister.

Niedzielski podał, że jeśli chodzi o osoby starsze, najpierw szczepieniom zostaną poddane osoby 75 plus, a potem "w dół rocznikami, zapraszając po kolei, by nie generować kolejek".

Odnosząc się do kwestii logistyki, szef MZ przypomniał, że powołany został zespół, który opracowuje szczegóły.

Chcemy centra dystrybucji szczepionek utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie, mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie, by przechowywać szczepionki w określonych warunkach 

- poinformował Niedzielski. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielka Brytania i Niemcy planują rozpocząć szczepienie przeciw Covid-19 już w grudniu

23.11.2020, 12:08

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia - podał w niedzielę (22.11) wieczorem dziennik "Daily Telegraph". To oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.


AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

23.11.2020, 10:11

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek (23.11), że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc.


Szczepionka przeciw COVID-19 powinna być dostępna już w styczniu

21.11.2020, 18:47

Mamy sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka przeciw COVID-19 dostępna będzie już w styczniu. To jedyny sposób, by przerwać epidemię - mówił w sobotę (21.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszym rozdaniu do Polski powinno trafić 18 mln dawek i powinny być głównie przeznaczone dla osób z grupy ryzyka.


Kraska: nie chcemy zmuszać do szczepienia. To jednak jedyna metoda zakończenia pandemii

19.11.2020, 14:34

Nie chcemy Polaków zmuszać do szczepienia przeciwko COVID-19, ale chcemy przekonać, że jest to jedyna metoda, aby zakończyć pandemię i powrócić do normalności - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, gwarantuje to tylko zaszczepienie, uodpornienie 60 proc. populacji.


Połowa Polaków nie chce się szczepić?

18.11.2020, 09:33

Szczepionki przeciw koronawirusowi są coraz bliżej, ale rośnie też sceptycyzm wobec nich; z sondażu United Surveys na zlecenie "DGP" i RMF FM wynika, że liczba osób, które nie chciałyby się zaszczepić, rośnie i obecnie jest ich ponad 50 proc. - czytamy w środowym (18.11) "Dzienniku Gazecie Prawnej".


KE zatwierdziła umowę z firmą CureVac na dostawę szczepionek na COVID-19

17.11.2020, 18:27

Komisja Europejska zatwierdziła umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Pierwsza partia ma wynieść 225 milionów dawek, z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów.


Moderna: nasza szczepionka przeciwko koronawirusowi w 94,5 proc. skuteczna

16.11.2020, 15:02

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek (16.11) ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.


Niedzielski: planujemy zaszczepić całą populację dorosłych

14.11.2020, 10:18

To jest potężna operacja logistyczna. My planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat - mówił w piątek (13.11) na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyraził też nadzieję, że "skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory".


Premier: chcemy rozpocząć szczepienia na Covid-19 od grup wysokiego ryzyka

13.11.2020, 12:28

Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek (13.11) po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok