Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Horban: 10 tys. zakażeń dziennie świadczyć będzie o zmniejszeniu się transmisji wirusa

Prof. Horban: 10 tys. zakażeń dziennie świadczyć będzie o zmniejszeniu się transmisji wirusa

25.11.2020, 09:28, akt. 09:35

Utrzymanie się w tym tygodniu dziennej liczby 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem świadczyć będzie o zmniejszeniu się transmisji wirusa w społeczeństwie - ocenił w środę (25.11) prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby tak się stało - podkreślił.

Profesor Andrzej Horban - fot. Adam Guz/KPRM
Profesor Andrzej Horban - fot. Adam Guz/KPRM

W Polskim Radiu 24 prof. Horban był pytany o powody zmniejszenia się w ostatnich dniach liczby potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń koronawirusem.


"To jest tak - jeżeli miesiąc temu zostały wprowadzone pewne nowe zasady zachowania społecznego, które niektórzy nazywają obostrzeniami, ale są to środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii, to one kiedyś muszą zacząć działać. Zaczęły działać mniej więcej po dwóch tygodniach powodując ustabilizowanie się liczby zakażeń na poziomie mniej więcej dwudziestu paru tysięcy zdiagnozowanych dziennie" - odpowiedział prof. Horban.


"To jest olbrzymia liczba, jeżeli porównamy ją z liczbą nowozdiagnozowanych na wiosnę czy w lecie" - dodał.

Główny doradca premiera ds. walki z epidemią zwrócił jednak uwagę, że istotne będą liczby nowych zakażeń koronawirusem, które resort zdrowia poda w najbliższych dniach. "Zobaczymy dzisiaj, jutro, pojutrze. Jeżeli ta tendencja będzie w dół, to być może nawet, w piątek, będzie pięć tysięcy" - ocenił.


"Byśmy byli szczęśliwi, kiedy by utrzymała się w tym tygodniu ta liczba nowozdiagnozowanych na poziomie 10 tysięcy. To świadczyłoby, że transmisja wirusa w społeczeństwie zmniejsza się" - podkreślił prof. Horban.


Zwrócił też uwagę, że dane o liczbie zakażeń nie mogą być całkowicie precyzyjne, natomiast ważne są dane o liczbie zgonów, dane o liczbie osób, które wymagają hospitalizacji oraz dane o liczbie zgłaszających się do testowania, ponieważ mają objawy zakażenia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 10 139 nowych zakażeniach koronawirusem i 540 zgonach. Do ogólnej liczby zachorowań dodano ok. 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej zaraportowane. Resort podał też, że wykonano ponad 33,7 tys. testów na wykrycie koronawirusa.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


O spadku zleceń testów POZ: wielu pacjentów nie chce izolacji i kwarantanny

25.11.2020, 09:16

Wiele osób z objawami infekcji nie zgłasza się do lekarza POZ, bo nie chce być objętych automatyczną kwarantanną, a w przypadku pozytywnego testu, izolacją trwającą co najmniej 10 dni – zaznaczyła konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.


Ekspert: błędne jest przekonanie, że szczepionki na COVID-19 są słabo przebadane

25.11.2020, 09:04

Błędne jest przekonanie, że szczepionki przeciwko COVID-19 są słabo przebadane, bo szybko się je wprowadza – przekonuje wirusolog molekularny dr Alicja Chmielewska z Gdańska. W badaniach nad tymi szczepionkami wykorzystano wcześniejsze badania, m.in. nad wirusem SARS.


Jak zadbać o swoją kondycję w czasie pandemii?

25.11.2020, 08:00

Eksperci alarmują, że ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Ma na to wpływ między innymi strach przed koronawirusem czy zamknięte siłownie i baseny. Podpowiadamy jak można ćwiczyć w domu.


MZ: 10 139 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 540 osób

24.11.2020, 10:45

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (24.11) o 10 139 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 309 przypadkach w województwie podlaskim. Zmarło kolejnych 55 osób, które chorowały na Covid-19, a także 485 osób, które miały choroby współistniejące i były zakażone koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok