Radio Białystok | Wiadomości | Jak zadbać o swoją kondycję w czasie pandemii?

Jak zadbać o swoją kondycję w czasie pandemii?

autor: Robert Bońkowski

25.11.2020, 08:00, akt. 08:47

Eksperci alarmują, że ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Ma na to wpływ między innymi strach przed koronawirusem czy zamknięte siłownie i baseny. Podpowiadamy jak można ćwiczyć w domu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Jak zadbać o swoją kondycję w czasie pandemii? - relacja Roberta Bońkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele zalet. Między innymi zmniejsza ryzyko otyłości, chorób serca czy niweluje stres.

- Mimo zamkniętych siłowni i basenów, czy ze względu na coraz gorszą do uprawiania sportu pogodę, nadal można dbać o swoje zdrowie - mówi trenerka personalna i motywatorka Katarzyna Gryko.


- Nie można rezygnować z aktywności. To ona daje nam energię i na pewno napędza do dalszego działania na każdej płaszczyźnie. Pamiętajmy, że można zamówić sprzęt do domu i tam trenować. Jeśli jest to zbyt duży wydatek dla naszych portfeli, możemy wówczas ćwiczyć przy użyciu ciężaru własnego ciała. Ponadto w Internecie jest dużo filmów z ćwiczeniami - zachęca Katarzyna Gryko.


Można też skorzystać z pomocy trenerów personalnych, którzy np. indywidualnie dojeżdżają do domów klientów i ćwiczą z nimi na miejscu czy też trenują on-line. Katarzyna Gryko dodaje, że jeśli ktoś chce trenować, to jest to wykonalne nawet bez inwestycji.


- Wskazane są spacery czy jazda na rowerze. Ważne jest, by pooddychać świeżym powietrzem. Możemy też skakać na skakance - wymienia ekspertka.


Unikanie regularnych ćwiczeń może doprowadzić do wielu negatywnych rzeczy.


- Rezygnacja ze sportu prowadzi do spadku odporności i kondycji. Nasza aktywność jest bardzo ważna nawet w "poczuciu bezpieczeństwa", odstresowaniu się. Teraz, gdy wiele osób jest na kwarantannach, w izolacji czy w ogóle przeżywa ogromny stres w związku z koronawirusem, to właśnie trening jest idealny na to. Podczas ćwiczeń nasz organizm wydziela dużo endorfin i wtedy się odstresowujemy, mamy chęć do dalszego działania, nas to bardzo motywuje i podbudowuje - tłumaczy Katarzyna Gryko.


Z badań pracowni Kantar wynika, że 85 proc. dorosłych Polaków planuje więcej ćwiczyć dopiero po pandemii koronawirusa.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy apelują o odmrożenie gastronomii i fitnessu

22.11.2020, 14:04

O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii.


Rząd otwiera centra handlowe. Szkoły pozostaną zamknięte

21.11.2020, 10:22

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed nami "100 dni solidarności". Jak wyjaśnił na konferencji prasowej, za tyle dni dostępna ma być szczepionka na COVID-19.


Restauracje, siłownie i hotele najbardziej ryzykowne w dobie pandemii? [wyniki badań]

11.11.2020, 12:52

Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".


Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne restrykcje. Może czekać nas narodowy lockdown

4.11.2020, 14:32

Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę (4.11) premier Mateusz Morawiecki.


Branża fitness zmaga się z kolejnym lockdownem

28.10.2020, 15:09

Walczymy o przetrwanie – tak o swojej działalności mówią właściciele klubów fitness. Od ponad tygodnia branża ta zmaga się z drugim w tym roku lockdownem związanym z pandemią koronawirusa.


Wiceminister sportu: Trwa opracowanie propozycji dla branży fitness, basenów i siłowni

27.10.2020, 17:01

Rządzący opracowują założenia propozycji dla branży fitness, basenów czy siłowni w kontekście zagrożenia koronawirusem - poinformowała wiceminister sportu Anna Krupka.


Branża fitness oczekuje "odmrożenia" swoich obiektów od soboty oraz wsparcia finansowego

20.10.2020, 18:29

Oczekujemy od państwa otwarcia obiektów fitness najpóźniej od soboty oraz planu finansowego wsparcia. W przeciwnym razie nastąpi fala bankructw i zwolnień w branży zatrudniającej 150 tys. osób - podkreślali przedstawiciele Polskiej Federacji Fitness, Saturn Fitness oraz Xtreme Fitness Gyms.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok