Radio Białystok | Koronawirus | Premier: mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki

Premier: mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki

2.12.2020, 13:49, akt. 14:16

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe - poinformował w środę (2.12) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki - fot. Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki - fot. Krystian Maj/KPRM

Szczepionki darmowe i dobrowolne

Premier podkreślał na konferencji prasowej, że aby przyszły rok był "ostatnim rokiem koronawirusa" trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzić proces szczepień."Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson" - poinformował Morawiecki.Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień. "Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe" - poinformował szef rządu.Premier: rejestracja do szczepień online i metodami tradycyjnymi

Premier mówił o tym, jak będzie wyglądał proces szczepień.


"Rejestracja online przez internet dla tych, którzy będą sobie tego życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć - będzie możliwość również zgłoszenia metodami tradycyjnymi" - zapewnił.


"Punkt drugi to zgłoszenie do punktu szczepień. Sam moment pierwszego zaszczepienia to punkt trzeci i punkt czwarty - po 21 dniach powtórzenie szczepienia" - wyliczał Morawiecki.Szczepienia już w lutym?

Premier mówił na konferencji prasowej, że cała logistyka związana z dystrybucją szczepionki na koronawirusa jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów na czele z wybranymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych.Powtórzył, że szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. "Ale zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców" - mówił szef rządu."A więc sprawa jest najwyższej wagi. Już od lutego powiedzmy na to są widoki, ale czekamy na ostateczne decyzje europejskiej agencji lekowej, od niej zależy ten moment startu, to naciśniecie guzika start i wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno na to gotowi" - powiedział premier.


Podkreślił, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka. "Będą mogli tym szybciej wrócić do normalności, im więcej osób szybko się zaszczepi" - powiedział premier.


Minister zdrowia: zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe

Minister zdrowia Adam Niedzielski przebywał w środę (2.12) w Łodzi wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. Na konferencji odbywającej się w hurtowni farmaceutycznej mówił o planie organizacji punktów szczepień przeciwko koronawirusowi."Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe. To jest najważniejsza informacja, bo ona rozpoczyna pewien proces budowania nie tylko logistyki, ale gotowej sieci, która przyjmie pacjentów i da im możliwość zaszczepienia" - powiedział minister zdrowia.


Dodał, że najpóźniej w piątek NFZ ogłosi kryteria naboru. "To nie będzie żaden konkurs, tutaj każdy, kto spełni warunki tego naboru będzie mógł po prostu się zgłosić i będzie automatycznie zakwalifikowany" - zapewnił.


"Te warunki dotyczą składu zespołu, dotyczą też otoczenia, w którym ma być wykonywane szczepienie, dotyczą też tego, ile szczepień taki zespół powinien tygodniowo wykonywać" - wyliczał szef resortu zdrowia.


Jak mówił, cel tych działań jest jeden: żeby dostarczyć obywatelom szczepionkę wiarygodną, bezpieczną i wysokiej jakości. Niedzielski podkreślił, że proces logistyczny związany z dystrybucją szczepionki jest "jednym z największych z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, a może dziesięcioleciach".

"Zakupy szczepionek o których mówił pan premier zabezpieczają w pełni naszą populację, a nawet z pewnym nadmiarem, po to żeby też mieć ewentualnie możliwość zarządzania typem szczepienia i tym, które ze szczepień pierwsze pojawi się na rynku, pierwsze będzie dostępne" - zapewnił Niedzielski


Punkty szczepień m.in. w POZ

Premier na konferencji prasowej podkreślał, że celem rządu jest dostępność szczepionek w każdej gminie w Polsce. Poinformował, że złożono zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, będą one darmowe, dobrowolne i dwudawkowe."Punkty szczepień to (będą) przede wszystkim POZ, nasze podstawowe jednostki opieki zdrowotnej, następnie pozostałe miejsca opieki zdrowotnej, także mobilne nasze jednostki, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce" - poinformował szef rządu.


Morawiecki dodał, że czwarty obszar, który chce wykorzystać do szczepień, to szpitale rezerwowe, jak mówił, to "te szpitale, które zaczęliśmy budować w październiku z myślą o tym, że COVID-19 może się rozwijać jeszcze groźniej, niż się rozwijał".

"Dziś wiemy, że te szpitale rezerwowe być może pozostaną rezerwowe na dłużej i chcemy je w tym kontekście wykorzystać dla procesu szczepień, one się jeszcze w ten sposób dodatkowo przydadzą, oprócz tego, że są naszą czwartą linią obrony, dają nam dodatkowe bezpieczeństwo w COVID-19, to przydadzą się też w procesie szczepienia przeciw koronawirusowi" - powiedział premier.


Dworczyk: wkrótce będzie zakończona strategia szczepień

W czasie środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szef KPRM powiedział, że strategia szczepień "to największa operacja logistyczna tego typu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.Zaznaczył, że będzie w nią zaangażowanych bardzo wiele instytucji zarówno administracji państwowej, jak i bardzo wiele profesjonalnych firm.


"Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie, żeby było proste i żeby każdy, kto zdecyduje się - a wierzymy, że znaczna część populacji - w sposób prosty nie tylko zapisał się na to szczepienie, ale również trafił blisko swojego miejsca zamieszkania do takiego punktu i zaszczepił się" - powiedział Dworczyk.


Zapowiedział, że w połowie grudnia rozpocznie się "pierwsza duża akcja profrekwencyjna informująca we wszystkich możliwych mediach na temat wszystkich kwestii związanych ze szczepieniami".

Poinformował, że "do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień".

"Strategia, którą będziemy chcieli bardzo szeroko skonsultować z ekspertami, z samorządem lekarskim, z ośrodkami naukowymi. Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło w tej kwestii się wypowiedzieć tak, żeby w połowie grudnia Rada Ministrów mogła jako oficjalny dokument przyjąć strategię szczepień na Covid-19" - oświadczył szef KPRM.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik Praw Pacjenta krytykuje działania Szpitala Miejskiego w Białymstoku

2.12.2020, 11:52

Rzecznik Praw Pacjenta surowo ocenia działania Szpitala Miejskiego w Białymstoku. To pokłosie naszej publikacji z października, kiedy informowaliśmy o tym, że ze szpitala wypisywano do domu pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem i nie informowano o tym ich bliskich.


Niedzielski: pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego

2.12.2020, 09:51

Myślę, że pierwsze dostawy szczepionek będą na przełomie stycznia i lutego - podał w środę (2.12) minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, jaki jest według niego realny termin dostarczenia szczepionek na koronawirusa przez producentów.


Blisko 14 tys. nowych przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 600 pacjentów

2.12.2020, 10:35

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informacje dotyczące zgonów pacjentów z powodu COVID-19.


Lek na depresję może zapobiegać pogorszeniu wydolności oddechowej u chorych na COVID-19

2.12.2020, 09:35

Dzięki wczesnemu zastosowaniu leku na depresję o nazwie fluwoksamina można zapobiec pogorszeniu wydolności oddechowej u chorych na COVID-19 i hospitalizacji – wynika z badania, które publikuje czasopismo "Journal of the American Medical Association".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok