Radio Białystok | Koronawirus | Szpital w Supraślu może już przyjmować pacjentów chorych na COVID-19

Szpital w Supraślu może już przyjmować pacjentów chorych na COVID-19

autor: Wojciech Szubzda

3.12.2020, 14:19, akt. 17:35

Pierwsi pacjenci mogą tam trafić jeszcze w tym tygodniu. Szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy w Supraślu jest już gotowy do leczenia osób zakażonych koronawirusem.

Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy "Holmed Uzdrowisko" w Supraślu, fot. Monika Kalicka
Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy "Holmed Uzdrowisko" w Supraślu, fot. Monika Kalicka

Władze supraskiej placówki podpisały porozumienie z dyrekcją szpitala MSWiA w Białymstoku. - To właśnie pacjenci z tego szpitala, którzy lżej przechodzą chorobę, ale też wymagają rehabilitacji, mają być kierowani do Supraśla - mówi dyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku Alicja Skindzielewska.


- Pacjent po przebytej chorobie COVID-19 potrzebuje dodatkowego leczenia rehabilitacyjnego. Tego na ten moment brakuje, dlatego odpowiadając na zapotrzebowanie, podjęliśmy współpracę z placówką w Supraślu. Chodzi o to, żeby pacjent, który wychodzi od nas ze szpitala, mógł znaleźć kontynuację leczenia właśnie w szpitalu uzdrowiskowym w Supraślu - zaznacza Alicja Skindzielewska.


Na konieczną rehabilitację osób, które pokonały chorobę zwraca też uwagę dyrektor szpitala uzdrowiskowego w Supraślu Zbigniew Kasprowicz.


- Covid produkuje inwalidów. Dziesiątki tysięcy ludzi wymagają pomocy pocovidowej. My w tej chwili widzimy powikłania np. ze strony układu oddechowego czy powikłania neurologiczne. Na razie możemy zastosować znane nam techniki rehabilitacji pulmonologicznej z niezbędną współpracą psychologa i dietetyka. Wyobraźcie sobie państwo traumę pacjenta, który kilka dni czy nawet kilka tygodni leży pod respiratorem albo tlenem i nie wie, czy przeżyje, czy nie - podkreśla Zbigniew Kasprowicz.


Do szpitala w Supraślu będą trafiać osoby, które najpierw były leczone w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Mają to być pacjenci, których stan zdrowia jest stabilny i u których przebieg choroby nie jest ciężki. Dzięki temu w białostockiej placówce będzie więcej miejsca dla zakażonych, których stan zdrowia jest ciężki lub bardzo ciężki.

Koordynator Izby Przyjęć szpitala MSWiA Małgorzata Kałużyńska cieszy się z nawiązanej współpracy.


- Jest to dla nas bardzo duża pomoc w związku z dodatkowymi miejscami. Trafiać tam będą osoby, które nie wymagają dodatkowych zabiegów - wyjaśnia Małgorzata Kałużyńska.


- W okresie największej liczby zachorowań pacjentów lżej chorych nie mogliśmy przyjąć do szpitala ze względu na brak miejsc i tacy pacjenci byli odsyłani do domu. Teraz znajdą pomoc w Supraślu - stwierdza z kolei lekarz Izby Przyjęć szpitala MSWiA Mirosław Kazberuk.

W szpitalu rehabilitacyjno-uzdrowiskowym w Supraślu będzie miejsce dla 130 pacjentów zakażonych koronawirusem. Oprócz nich wciąż będą leczone osoby po zawałach, ale w oddzielnej części placówki.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem około połowa łóżek covidowych jest zajętych

2.12.2020, 16:33

Niemal tyle samo łóżek covidowych w szpitalach w Podlaskiem jest zajętych przez pacjentów co wolnych - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Dane wahają się nieznacznie w ostatnich dniach.


Rzecznik Praw Pacjenta krytykuje działania Szpitala Miejskiego w Białymstoku

2.12.2020, 11:52

Rzecznik Praw Pacjenta surowo ocenia działania Szpitala Miejskiego w Białymstoku. To pokłosie naszej publikacji z października, kiedy informowaliśmy o tym, że ze szpitala wypisywano do domu pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem i nie informowano o tym ich bliskich.


Naukowcy z UMB pracują nad unikatowym testem wykrywającym obecność koronawirusa

2.12.2020, 07:16

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali własny, autorski, genetyczny test do diagnostyki koronawiursa; komercyjnie na rynku ma być dostępny w połowie 2022 roku - poinformowano w środę (2.12) na konferencji prasowej online na UMB.


Zakończyła się przebudowa hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie powstaje szpital tymczasowy

30.11.2020, 14:19

Zakończyła się przebudowa hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na potrzeby szpitala tymczasowego.


Mieszkańcy obawiają się, że w centrum Supraśla powstaną bloki a uzdrowisko straci swoje walory turystyczne

19.11.2020, 07:13

Mieszkańcy Supraśla obawiają się, że w miasteczku powstaną bloki, i tym samym uzdrowisko straci swoje walory turystyczne. Zgodnie z planami deweloperzy w samym centrum zamierzają postawić nowe budynki mieszkalne i usługowe.


Chorzy na COVID-19 trafią do placówki w Supraślu

6.11.2020, 16:27

Będzie to kolejne miejsce w Podlaskiem do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. W szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Supraślu przygotowywane są miejsce dla chorych na COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok