Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z UMB pracują nad unikatowym testem wykrywającym obecność koronawirusa

Naukowcy z UMB pracują nad unikatowym testem wykrywającym obecność koronawirusa

autor: Ryszard Minko

2.12.2020, 07:16, akt. 16:29

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali własny, autorski, genetyczny test do diagnostyki koronawiursa; komercyjnie na rynku ma być dostępny w połowie 2022 roku - poinformowano w środę (2.12) na konferencji prasowej online na UMB.

Photo created by teksomolika - www.freepik.com
Photo created by teksomolika - www.freepik.com

Naukowcy z UMB opracowali autorski genetyczny test na koronawiursa - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wynik po trzech kwadransach

Gotowa jest koncepcja hybrydowego testu molekularnego pod roboczą nazwą SARS-HYB-45, który ma szybko - w czasie do 45 minut od momentu pobrania wymazu z nosogardzieli pacjenta - diagnozować wirusa SARS-CoV-2. Test już działa, daje wyniki, ale w najbliższym czasie będzie wybierany najlepszy jego wariant.

W 2021 r. będą prowadzone wszystkie prace i procesy związane z dopuszczeniem testu na rynek medyczny (walidacja i certyfikacja), a test - na rynku ma być dostępny wiosną 2022 r. - poinformowała kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej dr hab. Joanna Reszeć, która jest kierownikiem tego projektu.

AODPiGM jest jednostką zależną UMB. Konsorcjum akademickiego ośrodka i UMB dostało na prace nad tym testem 3,3 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (środki z UE z programu Inteligentny Rozwój 2014-2020).


Ma być tańszy, szybszy i bardziej czuły

Test jest czuły (nawet do 100 proc.), szybki, ma być prosty do wykonania. Ma powstać w wersji także do wykonywania w mobilnym laboratorium (np. w busie czy laboratorium kontenerowym), do robienia np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w przychodni, w zakładach pracy, na lotniskach czy przejściach granicznych. Ma być dokładny, łatwy w użyciu - tłumaczyła Joanna Reszeć. Mówiła, że nie będzie wymagał wysokospecjalistycznej aparatury czy dużych nakładów pracy. Będzie miał formę gotowej probówki lub płytki do umieszczenia tam pobranego wymazu.

Test powstał w oparciu o dwie zintegrowane technologie: izotermalną amplifikację materiału genetycznego i opracowany na UMB autorski system RIDA (Rapid Isothermal Dual Amplification), który jest - jak to określono - "rdzeniem" testu.


Jest to test nowatorski, który jest troszeczkę taką hybrydą metod, które umożliwiają wykrywanie cząstek wirusa SARS-CoV2. Podkreślę, jest to test genetyczny. Nie jest to test antygenowy, nie jest to test serologiczny (...) test, który jest forma rekomendowaną przez międzynarodowe organizacje zdrowia - powiedziała Joanna Reszeć.


Kierownik Zakładu Klinicznej Biologii Molekularnej UMB prof. Jacek Nikliński wyjaśnił, że test będzie nowocześniejszy, niż obecne testy PCR. W gotowej probówce lub płytce znajdzie się odczynnik do użycia. "Test będzie funkcjonował jako odczynnik naładowany do tego naczynia reakcyjnego" - mówił Jacek Nikliński. Wystarczy umieścić w probówce wymaz od pacjenta i wstawić próbówkę do urządzenia, które reguluje temperaturę. Nie chodzi o trudnodostępne urządzenia.

Dużym atutem testu ma być też to, że ma on charakter uniwersalny - może być modyfikowany do innych patogenów.


Dziś mamy pandemię SARS-CoV 2. Oczywiście ten wirus z nami zostanie - to nie jest tak, że on zniknie, on będzie cały czas. W związku z tym będziemy musieli różnicować, czy jest to wirus grypy, czy jest to wirus SARS-CoV 2 (...), ale oprócz tego ten test może być dedykowany również do innych patogenów, jak również może być to test dedykowany - po modyfikacji - również do badań onkologicznych. To jest również bardzo istotne, do szybkiej diagnostyki onkologicznej - wyjaśniła Joanna Reszeć.


Prof. Nikliński mówił, że modyfikacja rdzenia testu na potrzeby każdego patogenu - obecnych ale i nowych, które mogą się pojawić - może potrwać ok. kilku tygodni.

UMB zabiegać będzie o szereg patentów związanych z testem na całym świecie, prowadzi też rozmowy na temat komercjalizacji testu. Od początku ochronie praw własności intelektualnej podlega cały proces prac nad testem.

Prace nad testem są prowadzone od początku pandemii. Test powstał na bazie analiz materiału zgromadzonego przez AODPiGM w prowadzonym na UMB biobanku tkanek i komórek.

Akademicki ośrodek jest głównym, wiodącym laboratorium diagnozującym koronawirusa w regionie. Dotąd - od początku pandemii - w ośrodku przebadano ok. 100 tys. próbek w ramach diagnostyki pacjentów - poinformował prorektor ds. klinicznych i kształcenia zawodowego UMB prof. Janusz Dzięcioł. Dodał, że wykonując testy, jednocześnie, równolegle naukowcy prowadzili prace nad autorskim testem, "zaobserwowano pewne mechanizmy", które pozwoliły opracować koncepcję testu.


| red: bsd, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dr Sutkowski: szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów

1.12.2020, 15:07

Notujemy w Polsce szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów na COVID-19 - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przyznał, że w jego ocenie wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują.


Niedzielski: w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom

1.12.2020, 12:51

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów, pracujemy nad szczegółami – powiedział we wtorek (1.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Wykryto 9 105 nowych zakażeń koronawirusem - zmarło 449 osób

1.12.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (1.12) o 9 105 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 216 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób.


Niedzielski: od wtorku testy antygenowe można przeprowadzać w POZ

1.12.2020, 10:10

Od wtorku (1.12) testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie. Od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok