Radio Białystok | Koronawirus | Dworczyk: podmioty lecznicze mogą się już zgłaszać do programu szczepień przeciw COVID-19

Dworczyk: podmioty lecznicze mogą się już zgłaszać do programu szczepień przeciw COVID-19

4.12.2020, 09:38, akt. 11:53

Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznice, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek (4.12) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, źródło: Adam Guz/KPRM
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, źródło: Adam Guz/KPRM

Dworczyk: w operacji szczepień weźmie udział 40-50 tys. personelu medycznego 

Zakładamy, że w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział 40-50 tys. personelu medycznego - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Zapowiedział, że punkty szczepień będą w każdej gminie, w każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień.

Szef KPRM poinformował na piątkowej (4.12) konferencji prasowej, że w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział około 40-50 tys. personelu medycznego.

Przy czym - co jest ważne i na co będziemy kładli nacisk - chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni, POZ-ów, nie zakłócił tych szczepień, które muszą być terminowo wykonywane. Krótko mówiąc, żeby ta operacja szczepień była jak najmniej uciążliwa z punktu widzenia pacjenta 

- mówił Dworczyk.Punkty szczepień będą w każdej gminie

Szef KPRM przekazał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny. 

Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że zespół szczepienny przyjedzie i wykona szczepionkę na miejscu 

- wskazywał Dworczyk. 

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami.Minister poinformował, że do udziału w programie narodowych szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który prowadzi działalność leczniczą i spełnia warunki podane na stronie NFZ. 

Mówimy tutaj o przychodniach, POZ, AOS, o lekarzach, którzy samodzielnie prowadzą praktykę, mówimy o szpitalach i na końcu dołączymy jeszcze wybrane szpitale rezerwowe 

- przekazał Dworczyk. 

15 grudnia będzie informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić 

15 grudnia będzie informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić na koronawirusa. Szacujemy, że w skali Polski może ich być ok. 8 tys. - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM podczas piątkowej konferencji prasowej wskazał, że w tym dniu rusza możliwość zgłaszania się przez podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw koronawirusowi. Jak dodał, zgłoszenia można składać za pośrednictwem strony internetowej: formularze.ezdrowie.gov.pl, którą prowadzi NFZ.

Jak wskazał, na stronie znajdują się wszystkie informacje o tym, jakie warunki muszą spełniać takie podmioty lecznicze. 

Przez najbliższe 7 dni, do 11 grudnia takie zgłoszenia można składać 

- mówił. 

Dodał, że po tej dacie, w zależności od tego ile podmiotów się zgłosi do programu, zostanie podjęta decyzja ile szpitali rezerwowych, zostanie w dużych miastach wykorzystanych jako dodatkowe punkty masowych szczepień.

W konsekwencji 15 grudnia na internetowej stronie dedykowanej programowi szczepień pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić 

- zapowiedział Dworczyk.

Zakwalifikować do szczepienia będzie mógł każdy lekarz z prawem do wykonywania zawodu 

Kwalifikację do szczepienia na koronawirusa będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz mający prawo wykonywania zawodu na terenie Polski - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że aby placówka mogła wejść do programu szczepień, musi m.in. mieć potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo.

Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej mówił, że w różnych krajach kwestia kwalifikowania do szczepień jest różnie rozwiązana, np. w Stanach Zjednoczonych czy w niektórych krajach skandynawskich taką kwalifikację może przeprowadzić farmaceuta, czy pracownik medyczny.

W ramach zespołu pracującego między Ministerstwem Zdrowia a Kancelarią Premiera od przełomu października i listopada, gdzie wypracowujemy wszystkie decyzje, (...) zapadła decyzja, że w Polsce będzie mógł taką kwalifikację do szczepienia przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej 

- powiedział szef KPRM.

Mówił również o warunkach, jakie muszą spełniać podmiot, który będzie realizował szczepienia. Po pierwsze taki podmiot musi zadeklarować, że przynajmniej przez pięć dni w tygodniu dostępny dla pacjentów będzie co najmniej jeden zespół szczepienny. Jednocześnie dodał, że preferowane będą podmioty oferujące pracę przez 7 dni w tygodniu.

Po drugie - kontynuował - podmiot, który chce wejść do programu szczepień, musi zadeklarować, że będzie dysponował przynajmniej jednym zespołem wyjazdowym - czyli będzie mógł zorganizować szczepienia dla osób, które nie mają możliwości dotarcia do stacjonarnego punktu szczepień. Po trzecie taka placówka musi zadeklarować, że będzie miała potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny.

To jest związane z logistyką, z transportem i przechowywaniem szczepionek, jak wiemy one mają różne wymagania, jeśli chodzi o przechowywanie, niektóre z nich są bardzo wymagające

 - tłumaczył.Dworczyk podkreślił, że podmioty zgłaszające się do programu szczepień muszą też spełnić warunki lokalowe. Jest to - jak mówił szef KPRM - skuteczna separacja osób szczepionych od pozostałych pacjentów oraz uporządkowane i bezpieczne przeprowadzenie całego procesu szczepienia, od momentu kiedy pacjent wchodzi do punktu szczepień.

Dworczyk wyjaśnił, że pierwszym krokiem będzie rejestracja, potem kwalifikacja do szczepienia, następnie samo szczepienie, a także następnie obserwacja, która musi nastąpić przez pewien czas po szczepieniu. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dr Sutkowski: szczepienie przeciwko koronawirusowi to nie wszystko, musimy podnosić kulturę zdrowotną

4.12.2020, 08:35

Być może już w lutym w Polsce rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jeśli chcemy się uporać z koronawirusem jak najszybciej, to niezależnie od szczepień powinniśmy podnosić kulturę epidemiczną i zdrowotną - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.


Minister finansów: mamy pieniądze na projekt szczepień na SARS-CoV-2

3.12.2020, 15:46

Mamy pieniądze w finansach publicznych, żeby zapłacić za projekt szczepień - zapewnił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Środki zaoszczędzone w administracji mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 - dodał.


Hołownia o szczepieniach: to jest nasza racja stanu

3.12.2020, 13:23

Szczepienia na COVID-19 są sprawą racji stanu, to szansa na powrót do normalności, jednak ten proces wymaga zabezpieczenia prawnego, finansowego, personelu i bezpieczeństwa - ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Zapewnił, że sam też się zaszczepi.


Grzesiowski: zaszczepienie kilkudziesięciu mln ludzi zajmie co najmniej rok

3.12.2020, 09:32

Nawet jeśli rozpoczniemy szczepienia w lutym, to one będą trwać co najmniej rok. Nie miejmy złudzeń, zaszczepienie 20 czy nawet 30 mln ludzi zajmie co najmniej rok - powiedział w czwartek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Paweł Grzesiowski.


"Do powstrzymania pandemii trzeba zaszczepić minimum 70 proc. społeczeństwa"

3.12.2020, 08:47

Można założyć, że do powstrzymania pandemii COVID-19 potrzeba zaszczepienia ok. 70 proc. społeczeństwa – ocenił dr hab. Ernest Kuchar. Ekspert podkreślił, że najbardziej istotne jest priorytetowe objęcie szczepieniami osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby.


Premier: mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki

2.12.2020, 13:49

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe - poinformował w środę (2.12) premier Mateusz Morawiecki.


Niedzielski: pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego

2.12.2020, 09:51

Myślę, że pierwsze dostawy szczepionek będą na przełomie stycznia i lutego - podał w środę (2.12) minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, jaki jest według niego realny termin dostarczenia szczepionek na koronawirusa przez producentów.


Według części lekarzy rodzinnych wykonywanie testów antygenowych w gabinetach POZ to duży problem

2.12.2020, 08:00

Lekarze rodzinni mogą samodzielnie wykonywać testy antygenowe na koronawirusa w swoich gabinetach. Ich wyniki będą ujmowane w dobowych statystykach zakażeń - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok